FCK tabte guldet på heden

FC København udnyttede ikke deres ”matchbold” i dagens opgør mod FCM og blev sendt hjem med et nederlag. FCN er på nu guldkurs.



De forsvarende danske mestre kunne selv afgøre guldkampen i Superligaen, hvis de sejrede over FC Midtjylland, og hvis FC Nordsjælland samtidig snublede mod Brøndby IF. Men dette scenarie udspillede sig desværre ikke for københavnerne, da FCK tabte med 0-1 på heden. Og da FCN sejrede med 1-0 over Brøndby, så er nordsjællænderne nu på guldkurs.

FCK var tæt på at få en drømmestart efter kun fire minutters spil efter et hjørnespark, hvor der var meget klumpspil inde i feltet, men FCM-forsvaret fik sendt bolden ud af feltet.

Derefter kom en god periode for hjemmeholdet, hvor blandt andet landsholdspilleren Jakob Poulsen havde en god afslutning fra distancen, som blev rettet af, men Johan Wiland reddede sikkert afslutningen.

Udeholdet havde især mange hjørnespark i starten af opgøret, og de havde allerede haft fire af slagsen efter de første 20 minutter. Men københavnerne udnyttede ikke de mange dødbolde, som de fik spillet sig frem til.

Slutningen af første halvleg var præget af mange gule kort til begge mandskaber, som FCM’s Sylvester Igboun og Izunna blandt andet modtog. Også Dame N’Doye og Ragnar Sigurdsson blev noteret i dommerens bog med gule kort.

Stillingen var helt fortjent 0-0 ved pausefløjet, da holdene var meget lige. FCM skabte flest chancer, men FCK havde til gengæld de største.

Efter 53 minutter lavede FCK-keeperen en flot dobbeltredning, hvor han først vippede bolden ud for fødderne til en FCM-spiller, men så kastede han sig flot over returen. Med 57 minutters spil kom så den dårlige nyhed til FCK-spillerne, da højtalerne på stadion fortalte, at FC Nordsjælland havde bragt sig foran med 1-0 på Brøndby Stadion. Kort tid efter nyheden om FCN’s scoring havde topscoren N’Doye en stor chance. FCK lavede et flot opstil, hvor Lars Jacobsen sendte bolden ind til senegaleseren, men spilleren manglede skarpheden i afslutningen.

Men det skulle blive endnu værre for udeholdet, da Danny Olsen sparkede midtjyderne på sejrskurs efter 65 minutter, hvor han sendte et indad skruede frispark ind i kassen fra venstre side. Bolden sejlede over FCK-målmanden Johan Wiland.

Scoringen gjorde FCK’erne mere nervøse, og det bar kampen præg af. De forsvarende danske meste pressede på for udligningen, og N’Doye var tæt på at score på et frispark, men bolden røg akkurat forbi.

Dommeren lagde fem minutters ekstra tid til, og i overtiden havde FCK endnu et farligt frispark fra kanten af feltet, men Martin Vingaards afslutning ramte muren og gik til hjørnespark. Kampen endte derfor med 1-0 til FCM.

FCK indtager nu andenpladsen i Superligaen og er to point efter FCN, som selv kan afgøre mesterskabet. Der resterer kun en enkelt spillerunde.





Brøndby-fans raser – nu svarer direktør



” Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Færdig i OB



Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

‘Vi kan gøre ondt på FCK’



Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’



Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold


AVIS

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat


Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Kæmpe bøde til FC København

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby

Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt