FCK til salg: Et af verdens mest attraktive hold

UDENLANDSKE INVESTORER: I denne sæson er Brøndby IF og AaB gået i samarbejde med nye investorer fra udlandet, og flere klubber kan følge. Her ser vi nærmere på FC København.



Udenlandske investorer er et af de hotteste emner i fodbold i både Danmark og udlandet.

FC Midtjylland har vundet tre DM-titler med en udenlandsk ejer, FC Nordsjælland trives som del af Right To Dream-projektet, der nu er ejet af egyptiske Mansour Group, og i denne sæson er Brøndby blevet opkøbt af Global Football Holdings, mens AaB i dette forår efter måneders forhandlinger er blevet delvist købt af den tyske gruppe SSE22.

Andre danske klubber er de senere år blevet købt for derefter hurtigt at blive solgt tilbage til danske aktionærer, ikke mindst når det hurtigt viste sig, at vejen til hurtig succes og store gevinster på transfermarkedet mest af alt er en umulig drøm.

Man kan meget vel forestille sig, at en eller flere udenlandsk ejede klubber i Danmark kommer tilbage på danske hænder i den kommende tid.

Men der er ingen grund til at tro, at udenlandske pengefolk og interesser er færdige med at købe sig ind i danske klubber, ikke mindst nu hvor UEFA er ved at lempe reglerne for at eje to eller flere klubber på samme tid.

187004

Tipsbladet ser hen over påsken nærmere på en håndfuld klubber, der af forskellige årsager kunne være oplagte mål for udenlandske investorer i de kommende år.

FC KØBENHAVN
Aktuel placering: 1
Placeringer seneste fem sæsoner: 4-1-2-3-1
Spillerbudget lige nu: 195 millioner kroner
Tilskuergennemsnit 2022/23: 27.660 (1. i Superligaen)

Styrker: Igen klar nummer et i Danmark, stærk UEFA-rangering, kraftigt forbedret talentudvikling, en af de mest attraktive klubber i Europa uden for Top 5-ligaerne

Svagheder: Mere sårbar i ny selskabskonstruktion uden Lalandia, kan teoretisk blive udfordret over tid igen af FCM og Brøndby. Seneste ti år kan godt fortolkes som forsømte. Stadion skal ombygges eller helt rives ned.

Muligheder: Man ligger så godt sportsligt i Europa-regi, at man med flere midler kan nærmere sig Red Bull-, Celtic- og Dinamo Zagreb-dominans i Superligaen ved at sluge de fleste af UEFA-præmiepengene til Danmark. Bør ske snart for at komme med på toget i den nye CL-struktur.

Trusler: At FC Midtjylland eller Brøndby IF pludselig gearer vildt op og gør hver DM-sæson til en åben kamp om mesterskabet. At man med tiden mister UEFA-tangeringen, fordi konkurrencen på banen og transfermarkedet løber fra FCK.

At man ikke får nye penge ind, og resultaterne svigter i et par år, så økonomien bliver presset.

Dem er de interessante for

High-end investorer, der vil sparke FCK op i samme vægtklasse som de største klubber i Belgien, Østrig og Schweiz. Sparekurs og talent-rugekasse giver ingen mening, FCK skal have pengestærke folk ind, der vil udnytte Europa-rangeringen.

Prisniveau: Igen afhænger det af, hvad man køber af forretningen, og om man køber det hele, men mon ikke man i hvert fald vil have det dobbelte af prissætningen af FC Midtjylland på 500 millioner kroner, som Anders Holch Povlsen købte sig ind for i 2021. Og muligvis også mere qua UEFA-rangeringen.

Lars Seier Christensen købte 22,55 procent af aktierne i Parken Sport&Entertainment for 221,8 millioner kroner i marts 2019.

187004

ANALYSE
Der er en verden til forskel på de klubber, vi tidligere har gennemgået i denne serie, og FC København.

FC København er enormt attraktiv, fordi man ligger så godt på UEFA-ranglisten, ligger i en af Europas mest populære hovedstæder, og sportsligt er kommet på fode igen.

Det er få klubber i Europa, der er lige så attraktive som FC København, hvis man har Champions League og Europa League i hovedet, og kan leve uden action hver weekend i Premier League eller en anden Top 5-liga.

FC København kan på lang sigt være mere interessant end en engelsk klub, der med næb og kløer skal rykke op i Premier League eller overleve der, hvis man tror på, at man som ny ejer kan gøre FCK til fast del af slænget i de to største UEFA-turneringer og måske endda i eventuelle lukkede ligaer om et-to-tre årtiers tid.

Med de seneste års opsplitning af Parken Sport&Entertainment er det helt tydeligt, at hovedaktionærerne Erik Skjærbæk og Karl Peter Korsgaard Sørensen er klar til at sælge FCK, hvis prisen er høj nok.

Er det til den tredje storaktionær Lars Seier Christensen?

Det er en oplagt mulighed, men det er også en reel mulighed, at den rette udenlandske investor dukker op med løfter om at indfri fodboldklubbens fulde potentiale.

Det er ikke enhver med en papkasse med kontanter, der her er i spil, der skal meget store beløb på bordet, før FC København skifter hænder.

Men at det er muligt er helt åbenlyst, ja FCK er vel nu den mest salgsparate klub i ligaen, efter Brøndby og AaB røg af markedet.





Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle


OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Her er alle VM-grupperne

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

– Det har man nok aldrig set før

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

De er klar til at købe Mohamed Salah

Her kan du se VM-lodtrækningen

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Saver United-stjerne over

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

FC Fredericia – OB

FCK med tilbud – nu vil de have ham

DBU giver fans fem års karantæne

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Rigmand vild med FC København-aftale

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Griner af AaB-rygte

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Stor derby-bøde til FC København

Jonas Wind er i København

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Dybt skuffet og trist

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil