FC København er ikke længere at finde allerøverst i superligatabellen. Holdet tabte 2-3 til FC Nordsjælland i mandagens guldbrag, og dermed generobrede Farum-klubben førstepladsen.
FCK-træner Jacob Neestrup erkender efter nederlaget, at FCN var det bedste hold på Right to Dream Park.
– Jeg synes, det var en lige kamp, men jeg synes, det var fortjent, at FC Nordsjælland vandt, for der var nogle afgørende sekvenser, hvor de var bedre end os.
– De var en tand bedre og fik brugt deres fart godt. De var dygtige til at drive bolden op gennem midten, var farlige på omstillinger og fik vendt spillet godt på os, siger Neestrup.
Ifølge FCN-træner Johannes Hoff Thorup vandt hjemmeholdet topkampen, fordi de vigtigste elementer i taktikken lykkedes.
– Jeg synes langt hen ad vejen, at vi lykkedes med at tage vare på bolden og fik sat nogle gode, lange angreb op, som var vores helt klare taktik.
– Det var det vigtigste for os at få til at lykkes, så det er jeg ret tilfreds med og begejstret over, at vi formåede, siger FCN-træneren.
Selv om FCN ligger på førstepladsen med fire spillerunder tilbage af Superligaen, ønsker holdets anfører Kian Hansen ikke at kalde Farum-klubben favorit til at vinde guld.
– Der er fire finaler tilbage, og vi skal tage én kamp ad gangen. Det er et kedeligt svar, men det er sådan, vi skal gribe det an, siger kaptajnen.
Hos FCK ser Jacob Neestrup fortsat positivt på muligheden for at snuppe guldet, men cheftræneren medgiver, at nederlaget til FCN gør det sværere.
– Jeg skal tro på mesterskabet, men det er klart, at når du ligger på førstepladsen med fem runder tilbage, er sandsynligheden, for at du bliver mester, større, end når du er på andenpladsen med fire runder tilbage.
– Men jeg er her for at tro på det, og jeg er her for at finde løsningerne til at vinde de kampe, vi skal. Der venter allerede en kamp på søndag, som vi skal have tre point i, afslutter FCK-træneren.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TRANSFER
Spændende melding
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT