FCK vinder over HSV i vild fest

Mere end 23.000 fans var vidner til FC Københavns sejr i testkampen mod Hamburger SV i Parken.



Socialdemokratiets retsordfører ville have den aflyst af frygt for spildte ressourcer hos politiet.

Ikke desto mindre blev lørdagens træningskamp mellem FC København og Hamburger SV trods forsinkelse gennemført lørdag eftermiddag foran mere end 23.000 fans i Parken med en dansk 1-0-sejr til følge.

Jordan Larsson blev matchvinder i opgøret med en smart scoring i første halvleg, og svenskeren viste dermed, at han ikke helt har smidt den storform, der var med til at sikre FCK mesterskabet i den forgangne sæson.

Kampen havde fået opmærksomhed i en grad, der er sjælden for en testkamp op til sæsonen.

Klubbernes fanbaser har haft en god relation i to årtier, men der har også været episoder, hvor hooligans fra begge hold har været involveret.

FCK var i 2022 i Champions League-gruppespil med Dortmund, som har en god relation til fanmiljøet i Brøndby.

Ved kampen i Tyskland var fans af HSV og Brøndby på tilskuerpladserne, hvilket skabte en del uro på stadion.

Balladen fortsatte til det modsatte opgør i København, da dansk politi foretog frihedsberøvelse af ni HSV-fans og to FCK-tilhængere, da politiet vurderede, at der var fare for at forstyrre den offentlige orden.

Men lørdag var der ikke umiddelbart tegn på ballade. Mest dramatisk var det, at kampen blev forsinket med et kvarter, fordi kø ved Storebæltsbroen forhindrede fans i at nå frem til tiden.

FCK havde nyindkøbene Dominik Kotarski og Youssoufa Moukoko med fra start, men det var velkendte Larsson, som først trådte i karakter.

Forårsprofilen sparkede et indlæg fra Elias Achouri i mål efter ti minutter, og føringen var tæt på at blive fordoblet fem minutter senere, men Moukoko sparkede lige på HSV-keeperen Daniel Fernandes.

Det kunne såmænd også være blevet 2-0 umiddelbart før pausen, men Victor Froholdt hamrede bolden langt over mål på et straffespark.

Anden halvleg var knap så begivenhedsrig. Men for FCK må det være bekymrende, at stopperen Gabriel Pereira mod slutningen udgik med smerter i området omkring den ene ankel.

FCK tager hul på sæsonen fredag mod Viborg. HSV, der er rykket op i Bundesligaen, indleder sæsonen med en pokalkamp 16. august.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

FCK henter svensk talent

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Jonas Wind til danskerklub?

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Supercomputer: De vinder VM

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Sat til salg – så dyr er han

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Klar melding fra Thomas Gravesen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’