FCK’ere roser: De spiller fantastisk fodbold

Der er ros til Silkeborg IF fra FC Københavns lejr forud for weekendens møde.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Søndag kan FC København potentielt hente point på en eller begge af Brøndby IF og FC Midtjylland, der tørner sammen i et vaskeægte Superliga-topbrag i Herning.

Uanset udfaldet af den kamp skal “løverne” imidlertid også selv sørge for at hente point mod Silkeborg IF for at holde sig til i topstriden, og det er måske noget nemmere sagt end gjort.

Silkeborg IF vandt godt nok deres første ligakamp i godt et halvt år, da de i mandags bankede FC Midtjylland med hele 3-0, men forinden var gået 14 ligakampe uden sejr. Den tynde pointhøst betyder dog ikke, at SIF er et dårligt hold, fastslår FC Københavns forsvarsspiller Kevin Diks. 

– Det ser skidt ud, at de ikke vandt i 14 kampe, men Silkeborg er ikke et hold, man skal undervurdere. De er et virkelig godt hold og spiller fantastisk fodbold, især på kunstgræsset. De spiller hurtigt, og vi skal være opmærksomme.

– Sådanne statistikker betyder intet for mig. Vi har spillet mod dem før, og der var de også virkelig gode, siger han til Tipsbladet og den fremmødte presse efter torsdagens træning. 

FC København kan dog glæde sig over en fin statistik i netop Silkeborg.

De seneste to indbyrdes ligakampe på JYSK Park er endt 3-0 i københavnernes favør, mens FCK også besejrede dem på den bane i pokalturneringen i efteråret.

– Jeg har været meget tilfreds med vores seneste præstationer i Silkeborg. Ikke alt har været perfekt, men vi har langt hen ad vejen været dygtige til at holde dem fra chancer, specielt i det etablerede spil, siger Jacob Neestrup efter torsdagens træning.

– Vi skal stadig passe på deres omstillingsspil, for der går det stærkt, men vi føler, at vi har leveret nogle gode præstationer og tre gode resultater de seneste tre gange. Det giver tro på, at vi kan vinde igen, hvilket vi af åbenlyse årsager skal, men på dagen er Silkeborg yderst kompetitive mod alle hold. 

FCK-træneren peger også på, at Silkeborgs sejr over FC Midtjylland tidligere på ugen er en god påmindelse om, hvad klubben fra Søhøjlandet er i stand til. 

– Der var ikke noget, der overraskede mig i Silkeborgs spil. De var bare gode. Det, de gør, når de er gode, er de rigtig gode til. Det var bare en påmindelse om, at hvis man ikke er der på dagen på en meget hurtig bane mod et hold, der er kompromisløst, får man det rigtig svært, lyder det fra Neestrup. 

Kampen mellem FC København og Silkeborg IF sparkes i gang søndag klokken 16.00.





FC Københavns medejerskab godkendes

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

– Brøndby er chanceløse

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

FC København-profil ude med sygdom

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Storklub meldes interesseret

Har I tabt sutten, Brøndby?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Blæst bagover af Superliga-stjerne

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Viborg-boss afviser norsk storklub

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball