FCK’ere roser: De spiller fantastisk fodbold

Der er ros til Silkeborg IF fra FC Københavns lejr forud for weekendens møde.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Søndag kan FC København potentielt hente point på en eller begge af Brøndby IF og FC Midtjylland, der tørner sammen i et vaskeægte Superliga-topbrag i Herning.

Uanset udfaldet af den kamp skal “løverne” imidlertid også selv sørge for at hente point mod Silkeborg IF for at holde sig til i topstriden, og det er måske noget nemmere sagt end gjort.

Silkeborg IF vandt godt nok deres første ligakamp i godt et halvt år, da de i mandags bankede FC Midtjylland med hele 3-0, men forinden var gået 14 ligakampe uden sejr. Den tynde pointhøst betyder dog ikke, at SIF er et dårligt hold, fastslår FC Københavns forsvarsspiller Kevin Diks. 

– Det ser skidt ud, at de ikke vandt i 14 kampe, men Silkeborg er ikke et hold, man skal undervurdere. De er et virkelig godt hold og spiller fantastisk fodbold, især på kunstgræsset. De spiller hurtigt, og vi skal være opmærksomme.

– Sådanne statistikker betyder intet for mig. Vi har spillet mod dem før, og der var de også virkelig gode, siger han til Tipsbladet og den fremmødte presse efter torsdagens træning. 

FC København kan dog glæde sig over en fin statistik i netop Silkeborg.

De seneste to indbyrdes ligakampe på JYSK Park er endt 3-0 i københavnernes favør, mens FCK også besejrede dem på den bane i pokalturneringen i efteråret.

– Jeg har været meget tilfreds med vores seneste præstationer i Silkeborg. Ikke alt har været perfekt, men vi har langt hen ad vejen været dygtige til at holde dem fra chancer, specielt i det etablerede spil, siger Jacob Neestrup efter torsdagens træning.

– Vi skal stadig passe på deres omstillingsspil, for der går det stærkt, men vi føler, at vi har leveret nogle gode præstationer og tre gode resultater de seneste tre gange. Det giver tro på, at vi kan vinde igen, hvilket vi af åbenlyse årsager skal, men på dagen er Silkeborg yderst kompetitive mod alle hold. 

FCK-træneren peger også på, at Silkeborgs sejr over FC Midtjylland tidligere på ugen er en god påmindelse om, hvad klubben fra Søhøjlandet er i stand til. 

– Der var ikke noget, der overraskede mig i Silkeborgs spil. De var bare gode. Det, de gør, når de er gode, er de rigtig gode til. Det var bare en påmindelse om, at hvis man ikke er der på dagen på en meget hurtig bane mod et hold, der er kompromisløst, får man det rigtig svært, lyder det fra Neestrup. 

Kampen mellem FC København og Silkeborg IF sparkes i gang søndag klokken 16.00.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Stort medie hylder AGF-profil

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus