Efter en halv times spil af mandagens opgør mellem Silkeborg og FC Midtjylland opstod der en uhyggelig situation.
En hård duel mellem Silkeborg-angriber Alexander Lind og FCM-keeperen Martin Fraisl resulterede i, at sidstnævnte fik Linds knæ i hovedet og blev slået bevidstløs.
Midtjydernes anfører, Henrik Dalsgaard, oplevede situationen fra nærmeste hold.
– Det er aldrig rart at se en holdkammerat i den situation, og man kunne bare se, at han var helt væk.
– Alexander Lind strakte sig i duellen og ramte Martin (Fraisl, red.) med knæet, og så var Martin ellers væk, indtil lægerne kom ind. Derefter kom han stille og roligt til sig selv igen.
– Han var bevidstløs i noget tid inde på banen, og han er nu på hospitalet for at få tjekket, at der ikke tale om mere end en hjernerystelse, siger Henrik Dalsgaard.
Martin Fraisl er efter uheldet blevet kørt på Viborg Hospital for at blive tjekket.
I de hektiske sekunder, hvor uheldet skete, fik Alexander Lind vist det røde kort af kampens dommer, alt i mens flere af spillene forsøgte at få lægehjælp på banen.
Det fortæller Henrik Dalsgaard, der var en af dem, der appellerede ud mod sidelinjen.
– Jeg stod bare og råbte, at vi skulle have en læge ind, for jeg kunne hurtigt se, at den var ikke god. De var heldigvis på vej ind hurtigt.
– Førsteprioritet var at sikre, at Martin var okay, og så havde vi lidt tid til at fokusere på, at vi stadig havde en fodboldkamp at spille, siger FCM-anføreren.
Før Martin Fraisl blev båret ud af banen på en båre, kom østrigeren til bevidsthed igen, og han nåede lige at udveksle et par ord med Henrik Dalsgaard på vej ud.
– Det var rart at se ham hæve armen på vej ud, og han spurgte mig, om der i det mindste var rødt kort. Jeg svarede "ja", og så faldt han lidt til ro, siger forsvarsspilleren.
Silkeborgs træner, Kent Nielsen, så situationen fra sidelinjen, og det, der fylder for ham, er også, at Martin Fraisl har det okay efter omstændighederne.
– Alexander Lind traf en dårlig beslutning ved at gå ind i tacklingen, og vi er meget glade for, at det virker til, at Martin Fraisl er okay, siger Silkeborg-træneren.
FC Midtjylland endte med at udnytte overtallet flot og tog en storsejr på 4-1.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TRANSFER
Spændende melding
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE