Da Sory Kaba prikkede bolden i mål i Telia Parken søndag aften, løb han i retning af de få hundrede FC København-fans på den ene tribune. Samtidig holdt han begge hænder bag ørerne som for at signalere, at han ikke kunne høre dem.
Han gjorde det dog ikke for at provokere, eller fordi han havde planlagt det på forhånd, insisterer han. Når han jubler, gør han bare det, der falder ham ind, og søndag aften var det altså hånden bag øret-jublen.
– Det er bare fejringen, jeg kan lide. Jeg gør bare det, jeg føler på banen. Det er ikke, fordi jeg tænker på det før kampen. Jeg gør det bare, fordi jeg følte for det, sagde Sory Kaba efter kampen.
Var det en provokation?
Læs også:FCM-angriber scorede igen mod FCK: Kan godt lide at spille mod dem
– Nej, nej, nej. Det er bare følelsen på banen. Jeg er altid sådan. Jeg gør, hvad mit hjerte fortæller mig, og hvad jeg føler.
Og hvad sagde dit hjerte?
– Bare det. Mit hjerte sagde, jeg skulle gøre det. Men det er ikke noget mod København eller noget. Det er bare en kamp.
Kaba kan dog godt lide at spille mod FC København. Han har nu scoret tre af sine seks Superliga-mål mod netop FC Mirdjyllands nærmeste konkurrent til mesterskabet.
Læs også:Solbakken kårer FC Midtjylland som mester: Løbet er kørt
– Jeg vil ikke lyve; jeg kan godt lide de største kampe. FCK er en stor kamp, og det er godt for vores fans. De ligger på andenpladsen, og jeg har scoret mod dem to gange nu (to mål i samme kamp i efteråret, red.), så det er jeg meget glad for. Men også for vores teamwork. I anden halvleg arbejdede vi sammen, alle sammen. Så det var en god sejr for alle, siger Sory Kaba.
FC Midtjylland er nu 11 point foran netop FCK, og eftersom der kun resterer seks runder af sæsonen, udpegede Ståle Solbakken FCM til mestre. Kaba vil dog ikke fejre guldet.
– Vi har en hård kamp mod Nordsjælland næste uge, og torsdag efter har vi København igen og så AGF. Så vi er ikke mestre endnu. Men i dag var en god sejr for fansene og for fansene, siger han.
Læs også:Frank Onyeka var ikke overrasket over FCM-dominans
Læs også:FCM slår FCK i Parken og tager stort skridt mod guld
Læs også:Bedst og værst: FC Midtjylland har fundet en ny juvel
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
