Da Sory Kaba prikkede bolden i mål i Telia Parken søndag aften, løb han i retning af de få hundrede FC København-fans på den ene tribune. Samtidig holdt han begge hænder bag ørerne som for at signalere, at han ikke kunne høre dem.
Han gjorde det dog ikke for at provokere, eller fordi han havde planlagt det på forhånd, insisterer han. Når han jubler, gør han bare det, der falder ham ind, og søndag aften var det altså hånden bag øret-jublen.
– Det er bare fejringen, jeg kan lide. Jeg gør bare det, jeg føler på banen. Det er ikke, fordi jeg tænker på det før kampen. Jeg gør det bare, fordi jeg følte for det, sagde Sory Kaba efter kampen.
Var det en provokation?
Læs også:FCM-angriber scorede igen mod FCK: Kan godt lide at spille mod dem
– Nej, nej, nej. Det er bare følelsen på banen. Jeg er altid sådan. Jeg gør, hvad mit hjerte fortæller mig, og hvad jeg føler.
Og hvad sagde dit hjerte?
– Bare det. Mit hjerte sagde, jeg skulle gøre det. Men det er ikke noget mod København eller noget. Det er bare en kamp.
Kaba kan dog godt lide at spille mod FC København. Han har nu scoret tre af sine seks Superliga-mål mod netop FC Mirdjyllands nærmeste konkurrent til mesterskabet.
Læs også:Solbakken kårer FC Midtjylland som mester: Løbet er kørt
– Jeg vil ikke lyve; jeg kan godt lide de største kampe. FCK er en stor kamp, og det er godt for vores fans. De ligger på andenpladsen, og jeg har scoret mod dem to gange nu (to mål i samme kamp i efteråret, red.), så det er jeg meget glad for. Men også for vores teamwork. I anden halvleg arbejdede vi sammen, alle sammen. Så det var en god sejr for alle, siger Sory Kaba.
FC Midtjylland er nu 11 point foran netop FCK, og eftersom der kun resterer seks runder af sæsonen, udpegede Ståle Solbakken FCM til mestre. Kaba vil dog ikke fejre guldet.
– Vi har en hård kamp mod Nordsjælland næste uge, og torsdag efter har vi København igen og så AGF. Så vi er ikke mestre endnu. Men i dag var en god sejr for fansene og for fansene, siger han.
Læs også:Frank Onyeka var ikke overrasket over FCM-dominans
Læs også:FCM slår FCK i Parken og tager stort skridt mod guld
Læs også:Bedst og værst: FC Midtjylland har fundet en ny juvel
LIVE
LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
Manchester City bekræfter
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
Michael Carrick bliver i Manchester United
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Færdig som cheftræner i Real Madrid
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
Giver transferopdatering
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
STORT INTERVIEW
