FCM-angriber jublede mod FCK-fans: Jeg gør, hvad mit hjerte siger

Sory Kaba holdt hænderne bag ørene ud mod FC Københavns fans, efter han scorede i søndagens topkamp. Det var dog ikke for at provokere, siger han. Det var bare det, han følte for i øjeblikket.



Da Sory Kaba prikkede bolden i mål i Telia Parken søndag aften, løb han i retning af de få hundrede FC København-fans på den ene tribune. Samtidig holdt han begge hænder bag ørerne som for at signalere, at han ikke kunne høre dem.

Han gjorde det dog ikke for at provokere, eller fordi han havde planlagt det på forhånd, insisterer han. Når han jubler, gør han bare det, der falder ham ind, og søndag aften var det altså hånden bag øret-jublen.

– Det er bare fejringen, jeg kan lide. Jeg gør bare det, jeg føler på banen. Det er ikke, fordi jeg tænker på det før kampen. Jeg gør det bare, fordi jeg følte for det, sagde Sory Kaba efter kampen.

Var det en provokation?

Læs også:FCM-angriber scorede igen mod FCK: Kan godt lide at spille mod dem

– Nej, nej, nej. Det er bare følelsen på banen. Jeg er altid sådan. Jeg gør, hvad mit hjerte fortæller mig, og hvad jeg føler.

Og hvad sagde dit hjerte?

– Bare det. Mit hjerte sagde, jeg skulle gøre det. Men det er ikke noget mod København eller noget. Det er bare en kamp.

Kaba kan dog godt lide at spille mod FC København. Han har nu scoret tre af sine seks Superliga-mål mod netop FC Mirdjyllands nærmeste konkurrent til mesterskabet.

Læs også:Solbakken kårer FC Midtjylland som mester: Løbet er kørt

– Jeg vil ikke lyve; jeg kan godt lide de største kampe. FCK er en stor kamp, og det er godt for vores fans. De ligger på andenpladsen, og jeg har scoret mod dem to gange nu (to mål i samme kamp i efteråret, red.), så det er jeg meget glad for. Men også for vores teamwork. I anden halvleg arbejdede vi sammen, alle sammen. Så det var en god sejr for alle, siger Sory Kaba.

FC Midtjylland er nu 11 point foran netop FCK, og eftersom der kun resterer seks runder af sæsonen, udpegede Ståle Solbakken FCM til mestre. Kaba vil dog ikke fejre guldet.

– Vi har en hård kamp mod Nordsjælland næste uge, og torsdag efter har vi København igen og så AGF. Så vi er ikke mestre endnu. Men i dag var en god sejr for fansene og for fansene, siger han.

Læs også:Frank Onyeka var ikke overrasket over FCM-dominans
Læs også:FCM slår FCK i Parken og tager stort skridt mod guld
Læs også:Bedst og værst: FC Midtjylland har fundet en ny juvel






LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Monsterbud på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Arsenal-dansker vender hjem



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

De jagter Henrik Meister



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Der er al mulig grund til bekymring

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Tysk VM-chok

Tottenham henter Liverpool-profil

Medier sender ham hjem til AGF

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’