FC Midtjylland har en ny midtbanespiller i form af 19-årige Pedro Bravo, der stammer fra den colombianske topklub América De Cali.
Bravo spiller på den defensive midtbane og var udlejet til FC Midtjyllands samarbejdsklub Mafra i sidste sæson, hvor den colombianske teenager markerede sig positivt for klubben, der endte i midten af tabellen i næstbedste række.
Som Tipsbladet har beskrevet ved flere lejligheder, kommer FC Midtjylland absolut ikke til at holde sig tilbage på sommerens transfermarked, som måske ikke bliver lige så vildt som det sidste sommer, men hvor FCM meget vel kan ryge over 100 millioner kroner i transferbetalinger for nye spillere.
Men det bliver ikke Pedro Bravo-transferen, der knækker ryggen på FC Midtjyllands transferbudget og udløser genforhandlinger af de transfers, FC Midtjylland har linet op i de kommende dage og uger.
Ifølge Tipsbladets kilder ender prisen på Bravo i et leje svarende til omkring 2,5 millioner kroner, hvilket absolut ikke er dyrt for en spiller, der var fast mand i Portugals næstbedste række i sidste sæson, og som har spillet kampe for Colombias ungdomslandshold.
Den omkostningsvenlige pris skyldes ikke mindst, at Bravo røg til Europa, før han fik det store gennembrud som seniorspiller i colombiansk fodbold, hvor de største profiler med gode sæsoner i rygsækken sagtens kan koste 30-45 millioner kroner, hvis de direkte til topligaer eller topklubber i Europa eller Latinamerika.
Pedro Bravo tegner til at blive rotationsspiller i den første tid i FC Midtjylland.
Emiliano Martínez blomstrede op i slutspillet og er med Uruguays landshold til Copa América, og han er førstevalg i denne sæson efter forårets fremgang, med mindre han og FC Midtjylland sammen bliver enige om at lytte til eventuelle store tilbud fra udlandet.
Også André Rømer kan spille positionen, som han gjorde ofte i sidste sæson, hvor han vendte retur til barndomsklubben fra Elfsborg.
FC Midtjylland er fortsat i markedet efter to ottere med kvaliteter boks-til-boks, fysisk og i det offensive spil, hvilket med al sandsynlighed fører til et snarligt køb af Denil Castillo fra Sjakhtar Donetsk, en dygtig ung midtbanespiller fra Ecuador spottet af Sjakhtars vidtforgrenede netværk af scouts og kontakter.
Også norske Kristoffer Askildsen, der i øjeblikket er til prøvetræning fra Sampdoria, kan meget vel blive tilknyttet, hvis ellers parterne vælger hinanden.
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
TRANSFER
Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
Afsløring: Daramy vil væk fra Reims – åben for FCK
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper