FC Midtjylland har en ny midtbanespiller i form af 19-årige Pedro Bravo, der stammer fra den colombianske topklub América De Cali.
Bravo spiller på den defensive midtbane og var udlejet til FC Midtjyllands samarbejdsklub Mafra i sidste sæson, hvor den colombianske teenager markerede sig positivt for klubben, der endte i midten af tabellen i næstbedste række.
Som Tipsbladet har beskrevet ved flere lejligheder, kommer FC Midtjylland absolut ikke til at holde sig tilbage på sommerens transfermarked, som måske ikke bliver lige så vildt som det sidste sommer, men hvor FCM meget vel kan ryge over 100 millioner kroner i transferbetalinger for nye spillere.
Men det bliver ikke Pedro Bravo-transferen, der knækker ryggen på FC Midtjyllands transferbudget og udløser genforhandlinger af de transfers, FC Midtjylland har linet op i de kommende dage og uger.
Ifølge Tipsbladets kilder ender prisen på Bravo i et leje svarende til omkring 2,5 millioner kroner, hvilket absolut ikke er dyrt for en spiller, der var fast mand i Portugals næstbedste række i sidste sæson, og som har spillet kampe for Colombias ungdomslandshold.
Den omkostningsvenlige pris skyldes ikke mindst, at Bravo røg til Europa, før han fik det store gennembrud som seniorspiller i colombiansk fodbold, hvor de største profiler med gode sæsoner i rygsækken sagtens kan koste 30-45 millioner kroner, hvis de direkte til topligaer eller topklubber i Europa eller Latinamerika.
Pedro Bravo tegner til at blive rotationsspiller i den første tid i FC Midtjylland.
Emiliano Martínez blomstrede op i slutspillet og er med Uruguays landshold til Copa América, og han er førstevalg i denne sæson efter forårets fremgang, med mindre han og FC Midtjylland sammen bliver enige om at lytte til eventuelle store tilbud fra udlandet.
Også André Rømer kan spille positionen, som han gjorde ofte i sidste sæson, hvor han vendte retur til barndomsklubben fra Elfsborg.
FC Midtjylland er fortsat i markedet efter to ottere med kvaliteter boks-til-boks, fysisk og i det offensive spil, hvilket med al sandsynlighed fører til et snarligt køb af Denil Castillo fra Sjakhtar Donetsk, en dygtig ung midtbanespiller fra Ecuador spottet af Sjakhtars vidtforgrenede netværk af scouts og kontakter.
Også norske Kristoffer Askildsen, der i øjeblikket er til prøvetræning fra Sampdoria, kan meget vel blive tilknyttet, hvis ellers parterne vælger hinanden.
LIVE
LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
Mathias Zanka går viralt
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
Moukoko vækker opsigt i udlandet
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE