FCM får ny midtbanespiller til spotpris

FC Midtjylland styrker midtbanen i en handel med América De Cali om unge Pedro Bravo, der ikke vælter årsbudgettet.



FC Midtjylland har en ny midtbanespiller i form af 19-årige Pedro Bravo, der stammer fra den colombianske topklub América De Cali.

Bravo spiller på den defensive midtbane og var udlejet til FC Midtjyllands samarbejdsklub Mafra i sidste sæson, hvor den colombianske teenager markerede sig positivt for klubben, der endte i midten af tabellen i næstbedste række.

Som Tipsbladet har beskrevet ved flere lejligheder, kommer FC Midtjylland absolut ikke til at holde sig tilbage på sommerens transfermarked, som måske ikke bliver lige så vildt som det sidste sommer, men hvor FCM meget vel kan ryge over 100 millioner kroner i transferbetalinger for nye spillere.

Men det bliver ikke Pedro Bravo-transferen, der knækker ryggen på FC Midtjyllands transferbudget og udløser genforhandlinger af de transfers, FC Midtjylland har linet op i de kommende dage og uger.

Ifølge Tipsbladets kilder ender prisen på Bravo i et leje svarende til omkring 2,5 millioner kroner, hvilket absolut ikke er dyrt for en spiller, der var fast mand i Portugals næstbedste række i sidste sæson, og som har spillet kampe for Colombias ungdomslandshold.

Den omkostningsvenlige pris skyldes ikke mindst, at Bravo røg til Europa, før han fik det store gennembrud som seniorspiller i colombiansk fodbold, hvor de største profiler med gode sæsoner i rygsækken sagtens kan koste 30-45 millioner kroner, hvis de direkte til topligaer eller topklubber i Europa eller Latinamerika.

Pedro Bravo tegner til at blive rotationsspiller i den første tid i FC Midtjylland.

Emiliano Martínez blomstrede op i slutspillet og er med Uruguays landshold til Copa América, og han er førstevalg i denne sæson efter forårets fremgang, med mindre han og FC Midtjylland sammen bliver enige om at lytte til eventuelle store tilbud fra udlandet.

Også André Rømer kan spille positionen, som han gjorde ofte i sidste sæson, hvor han vendte retur til barndomsklubben fra Elfsborg.

FC Midtjylland er fortsat i markedet efter to ottere med kvaliteter boks-til-boks, fysisk og i det offensive spil, hvilket med al sandsynlighed fører til et snarligt køb af Denil Castillo fra Sjakhtar Donetsk, en dygtig ung midtbanespiller fra Ecuador spottet af Sjakhtars vidtforgrenede netværk af scouts og kontakter.

Også norske Kristoffer Askildsen, der i øjeblikket er til prøvetræning fra Sampdoria, kan meget vel blive tilknyttet, hvis ellers parterne vælger hinanden.





LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Laver aftale med Frederik Birk

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

– Han ender i Premier League



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Silkeborg-comeback giver håb



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Bayern slår rekord i ny storsejr

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Tottenham under stregen

Brøndby IF – FC Midtjylland

FC Fredericia – Vejle Boldklub

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Randers FC – FC København



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

‘Han snakker ikke om andet!’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Sønderjyske – Viborg FF

Silkeborg IF – OB

Arsenal snublede i guldkampen

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’