FCM-keeper: Jeg ved godt, at folk griner af det

Jonas Lössl er kæmpe tilhænger af de store og udtalte ambitioner, der er i FC Midtjylland.



FC Midtjylland håber i fremtiden at kunne udvikle en spiller, der vinder prisen som verdens bedste fodboldspiller.

Det lagde klubbens administrerende direktør Claus Steinlein ikke skjul på, da han gav et stort interview med Tipsbladet tilbage i 2019.

FC Midtjylland er med på, at det først er realistisk om mange år, men ambitionen er krystalklar, og den går lige i hjertet på klubbens tilbagevendte målmand Jonas Lössl.

– Jeg ved godt, at folk griner af, at vi vil have en Ballon d’Or-vinder og en statsminister. Det er de store armbevægelser, der kendetegner klubben, og det er megaspændende at være del af. Det er da klart, at vi skal have det bedste træningsanlæg by far. Jeg ved, hvad det kan gøre for en klub og en kultur. Hold op, hvor jeg nød at være 18 måneder på Finch Farm [Evertons anlæg]. Det var et helt suverænt sted, og det giver en stor ballast til en klub, siger Jonas Lössl i et stort interview med Tipsbladet og tilføjer:

– Da jeg kom tilbage og bad Jørn Kjær [nyligt pensioneret holdleder og far til Simon Kjær] om et par målmandsbukser uden lynlås i, og han svarede, at det ikke kunne lade sig gøre, så vidste jeg, hvad det betød. Og hvordan jeg kunne løse det og grine af det. Folkene i klubben kender os jo. Svend [Graversen], der kun gav mig 11 i stedet for 13 til matematikeksamen ovre på efterskolen, han er sportschef i dag.

– Kenneth Andersen, der i dag er trænerchef og tidligere var et smut oppe som cheftræner, var ham, der holdt hånden under mig, da min mormor døde. Det er sådan noget, der gør det meningsfyldt for mig at skabe noget stort sammen med dem.

– Det med at FC Midtjylland vil hente de gamle spillere hjem, det har også altid ligget lidt i kortene for mig. Jeg har tænkt, at det ville være fedt at komme hjem på et tidspunkt. Men hvornår var det tidspunkt? Nu kommer jeg hjem i en alder, hvor jeg mener, at jeg har noget at give. Det er tilfredsstillende at kunne det, og jeg er på ingen måde færdig. Jeg kommer hjem for at gøre noget mere og for at tage nye skridt. Jeg skal give endnu mere.

Du kan læse hele interviewet med Jonas Lössl i Tipsbladet, som er på gaden fredag. I avisen får du også et stort interview med AaB-legenden Lynge Jakobsen, et kig på West Hams mirakelsæson – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Tipsbladet_Forside_15april21





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

– Jeg tror de vinder Superligaen

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Skulle sprænge banken for dansk stjerne



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Silkeborg IF – Viborg FF

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

AGF – OB

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Han er på vej væk fra AGF

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Tottenham boykotter Viaplay



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

“De havde det bedste transfervindue”

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

Stor mystik om Patrick Pentz

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Brøndby afviser to danske klubber

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Tæt på en falliterklæring, FCK

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Per Frimann hylder Brøndby

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Afviser kæmpebud

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Stjernetransfer på plads alligevel

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub