FCM-keeper: Jeg ved godt, at folk griner af det

Jonas Lössl er kæmpe tilhænger af de store og udtalte ambitioner, der er i FC Midtjylland.



FC Midtjylland håber i fremtiden at kunne udvikle en spiller, der vinder prisen som verdens bedste fodboldspiller.

Det lagde klubbens administrerende direktør Claus Steinlein ikke skjul på, da han gav et stort interview med Tipsbladet tilbage i 2019.

FC Midtjylland er med på, at det først er realistisk om mange år, men ambitionen er krystalklar, og den går lige i hjertet på klubbens tilbagevendte målmand Jonas Lössl.

– Jeg ved godt, at folk griner af, at vi vil have en Ballon d’Or-vinder og en statsminister. Det er de store armbevægelser, der kendetegner klubben, og det er megaspændende at være del af. Det er da klart, at vi skal have det bedste træningsanlæg by far. Jeg ved, hvad det kan gøre for en klub og en kultur. Hold op, hvor jeg nød at være 18 måneder på Finch Farm [Evertons anlæg]. Det var et helt suverænt sted, og det giver en stor ballast til en klub, siger Jonas Lössl i et stort interview med Tipsbladet og tilføjer:

– Da jeg kom tilbage og bad Jørn Kjær [nyligt pensioneret holdleder og far til Simon Kjær] om et par målmandsbukser uden lynlås i, og han svarede, at det ikke kunne lade sig gøre, så vidste jeg, hvad det betød. Og hvordan jeg kunne løse det og grine af det. Folkene i klubben kender os jo. Svend [Graversen], der kun gav mig 11 i stedet for 13 til matematikeksamen ovre på efterskolen, han er sportschef i dag.

– Kenneth Andersen, der i dag er trænerchef og tidligere var et smut oppe som cheftræner, var ham, der holdt hånden under mig, da min mormor døde. Det er sådan noget, der gør det meningsfyldt for mig at skabe noget stort sammen med dem.

– Det med at FC Midtjylland vil hente de gamle spillere hjem, det har også altid ligget lidt i kortene for mig. Jeg har tænkt, at det ville være fedt at komme hjem på et tidspunkt. Men hvornår var det tidspunkt? Nu kommer jeg hjem i en alder, hvor jeg mener, at jeg har noget at give. Det er tilfredsstillende at kunne det, og jeg er på ingen måde færdig. Jeg kommer hjem for at gøre noget mere og for at tage nye skridt. Jeg skal give endnu mere.

Du kan læse hele interviewet med Jonas Lössl i Tipsbladet, som er på gaden fredag. I avisen får du også et stort interview med AaB-legenden Lynge Jakobsen, et kig på West Hams mirakelsæson – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Tipsbladet_Forside_15april21





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Skidt nyt om Lukas Lerager

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Afvist – Brøndby undrer sig



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Patrick Dorgu er med



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Smider Salah-bombe

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Amir Richardson scorer kassen i FC København