De har vundet tre danske mesterskaber, en pokaltitel og været i både Europa League- og Champions League-gruppespillet.
Det er imponerende, hvad FC Midtjylland har formået i de 21 år, fusionsklubben har eksisteret.
Hårdt arbejde og store drømme har været nogle af nøgleordene fra klubben, og så har de også altid været klubben med de vilde udmeldinger og store, store armbevægelser. Udmeldinger, der har fået konkurrenter og seere af dansk fodbold til at smågrine og latterliggøre klubben fra Ikast og Herning.
Læs også:Superliga powerranking: FCM har bredden, SønderjyskE og VB stærke i start-11
Men efterhånden som FC Midtjylland har flyttet sig i toppen af dansk fodbold er de grin blevet færre og den latterliggørelse mindre, mener den administrerende direktør, Claus Steinlein.
– Vi tror på law of attraction. Vi tror på, at hvis vi melder stort ud, tiltrækker vi ressourcer, vi tiltrækker mennesker, folk der også drømmer stort. Og vi ved, at det giver øretæver at melde stort ud. Hvad end det er meldingen i 2008 om et dansk mesterskab, eller da vi i 1999 meldte ud, vi ville være en topklub, og i 2004 sagde, at vi skulle have to spillere med til VM i 2010. Vi ved, at omverdenen griner af os, når vi endnu en gang melder stort ud. Men for os rykker det vores mindset, at vi aldrig er tilfredse. Vi skal altid have næste lag på, siger Claus Steinlein i et interview med Tipsbladet fredag.
FC Midtjylland seneste vilde udmelding er, at man med projektet Guldminen vil udvikle verdens bedste fodboldspiller. Det er en af markanet udmeldinger, men Steinlein mener, at tidligere tiders succeshistorier får folk til at tøve med at grine af udmeldingen.
Læs også:Morten Bruun: Derfor har Vejle og SønderjyskE stor succes
– Jeg kan virkelig mærke forskel på vores udmelding i 1999 og så til udmeldingerne i 2004, 2008 og senest det med de europæiske gruppespil. Der bliver grinet lidt, vi bliver hånet lidt. Vi var på grænsen til at blive latterliggjort. I dag tør folk ikke melde kraftigt ud mod os. De vil hellere lige vente og se, om vi udvikler verdens bedste fodboldspiller. Det har taget 20 år at nå dertil, og tidligere har folk haft fornemmelsen af, at det bare er noget, vi siger, påpeger den administrerende direktør.
Du kan læse det store interview med FC Midtjylland-bossen i Tipsbladet fredag. Her lufter han mange flere tanker om, hvor FC Midtjylland er på vej hen som klub, og hvilke ambitioner man har, og så afslører han, at der er store byggeplaner i Ikast. Bossen fortæller også, hvad der skete, da Ekstra Bladet for nyligt bragte en historie om, at han søger en personlig assistent.
I Tipsbladet i denne uge sættes der også et stort fokus på den meget overraskende stilling i Superligaen, du får en status på AFC Ajax før kampen mod FC Midtjylland, et portræt af Leeds-bomberen Patrick Bamford – og meget, meget mere. Du får Tipsbladet med, når du køber Ekstra Bladet om fredagen. Du kan også få Tipsbladet til døren hver eneste fredag – se mere om hvordan ved at klikke her her.

Læs også:Paul Onuachu: Vil have Jess Thorup til at tænke “wow”
Læs også:Liverpool-profil udgik mod Midtjylland: Misser landskampe i november
Læs også:Store planer i FC Midtjylland: Vil bygge superfaciliteter i Ikast
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Riemer reagerer på stor landsholdschok
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
OPTAKT
OB – Randers FC
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
