De har vundet tre danske mesterskaber, en pokaltitel og været i både Europa League- og Champions League-gruppespillet.
Det er imponerende, hvad FC Midtjylland har formået i de 21 år, fusionsklubben har eksisteret.
Hårdt arbejde og store drømme har været nogle af nøgleordene fra klubben, og så har de også altid været klubben med de vilde udmeldinger og store, store armbevægelser. Udmeldinger, der har fået konkurrenter og seere af dansk fodbold til at smågrine og latterliggøre klubben fra Ikast og Herning.
Læs også:Superliga powerranking: FCM har bredden, SønderjyskE og VB stærke i start-11
Men efterhånden som FC Midtjylland har flyttet sig i toppen af dansk fodbold er de grin blevet færre og den latterliggørelse mindre, mener den administrerende direktør, Claus Steinlein.
– Vi tror på law of attraction. Vi tror på, at hvis vi melder stort ud, tiltrækker vi ressourcer, vi tiltrækker mennesker, folk der også drømmer stort. Og vi ved, at det giver øretæver at melde stort ud. Hvad end det er meldingen i 2008 om et dansk mesterskab, eller da vi i 1999 meldte ud, vi ville være en topklub, og i 2004 sagde, at vi skulle have to spillere med til VM i 2010. Vi ved, at omverdenen griner af os, når vi endnu en gang melder stort ud. Men for os rykker det vores mindset, at vi aldrig er tilfredse. Vi skal altid have næste lag på, siger Claus Steinlein i et interview med Tipsbladet fredag.
FC Midtjylland seneste vilde udmelding er, at man med projektet Guldminen vil udvikle verdens bedste fodboldspiller. Det er en af markanet udmeldinger, men Steinlein mener, at tidligere tiders succeshistorier får folk til at tøve med at grine af udmeldingen.
Læs også:Morten Bruun: Derfor har Vejle og SønderjyskE stor succes
– Jeg kan virkelig mærke forskel på vores udmelding i 1999 og så til udmeldingerne i 2004, 2008 og senest det med de europæiske gruppespil. Der bliver grinet lidt, vi bliver hånet lidt. Vi var på grænsen til at blive latterliggjort. I dag tør folk ikke melde kraftigt ud mod os. De vil hellere lige vente og se, om vi udvikler verdens bedste fodboldspiller. Det har taget 20 år at nå dertil, og tidligere har folk haft fornemmelsen af, at det bare er noget, vi siger, påpeger den administrerende direktør.
Du kan læse det store interview med FC Midtjylland-bossen i Tipsbladet fredag. Her lufter han mange flere tanker om, hvor FC Midtjylland er på vej hen som klub, og hvilke ambitioner man har, og så afslører han, at der er store byggeplaner i Ikast. Bossen fortæller også, hvad der skete, da Ekstra Bladet for nyligt bragte en historie om, at han søger en personlig assistent.
I Tipsbladet i denne uge sættes der også et stort fokus på den meget overraskende stilling i Superligaen, du får en status på AFC Ajax før kampen mod FC Midtjylland, et portræt af Leeds-bomberen Patrick Bamford – og meget, meget mere. Du får Tipsbladet med, når du køber Ekstra Bladet om fredagen. Du kan også få Tipsbladet til døren hver eneste fredag – se mere om hvordan ved at klikke her her.

Læs også:Paul Onuachu: Vil have Jess Thorup til at tænke “wow”
Læs også:Liverpool-profil udgik mod Midtjylland: Misser landskampe i november
Læs også:Store planer i FC Midtjylland: Vil bygge superfaciliteter i Ikast
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
I chok over Manchester United
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
MEDIE
631 millioner kroner
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Medier revser Real Madrid-træner
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
‘Det er tæt på uforklarligt’
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Arne Slot sukker efter mål-rekord
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
DOMMEREKSPERT
