De har vundet tre danske mesterskaber, en pokaltitel og været i både Europa League- og Champions League-gruppespillet.
Det er imponerende, hvad FC Midtjylland har formået i de 21 år, fusionsklubben har eksisteret.
Hårdt arbejde og store drømme har været nogle af nøgleordene fra klubben, og så har de også altid været klubben med de vilde udmeldinger og store, store armbevægelser. Udmeldinger, der har fået konkurrenter og seere af dansk fodbold til at smågrine og latterliggøre klubben fra Ikast og Herning.
Læs også:Superliga powerranking: FCM har bredden, SønderjyskE og VB stærke i start-11
Men efterhånden som FC Midtjylland har flyttet sig i toppen af dansk fodbold er de grin blevet færre og den latterliggørelse mindre, mener den administrerende direktør, Claus Steinlein.
– Vi tror på law of attraction. Vi tror på, at hvis vi melder stort ud, tiltrækker vi ressourcer, vi tiltrækker mennesker, folk der også drømmer stort. Og vi ved, at det giver øretæver at melde stort ud. Hvad end det er meldingen i 2008 om et dansk mesterskab, eller da vi i 1999 meldte ud, vi ville være en topklub, og i 2004 sagde, at vi skulle have to spillere med til VM i 2010. Vi ved, at omverdenen griner af os, når vi endnu en gang melder stort ud. Men for os rykker det vores mindset, at vi aldrig er tilfredse. Vi skal altid have næste lag på, siger Claus Steinlein i et interview med Tipsbladet fredag.
FC Midtjylland seneste vilde udmelding er, at man med projektet Guldminen vil udvikle verdens bedste fodboldspiller. Det er en af markanet udmeldinger, men Steinlein mener, at tidligere tiders succeshistorier får folk til at tøve med at grine af udmeldingen.
Læs også:Morten Bruun: Derfor har Vejle og SønderjyskE stor succes
– Jeg kan virkelig mærke forskel på vores udmelding i 1999 og så til udmeldingerne i 2004, 2008 og senest det med de europæiske gruppespil. Der bliver grinet lidt, vi bliver hånet lidt. Vi var på grænsen til at blive latterliggjort. I dag tør folk ikke melde kraftigt ud mod os. De vil hellere lige vente og se, om vi udvikler verdens bedste fodboldspiller. Det har taget 20 år at nå dertil, og tidligere har folk haft fornemmelsen af, at det bare er noget, vi siger, påpeger den administrerende direktør.
Du kan læse det store interview med FC Midtjylland-bossen i Tipsbladet fredag. Her lufter han mange flere tanker om, hvor FC Midtjylland er på vej hen som klub, og hvilke ambitioner man har, og så afslører han, at der er store byggeplaner i Ikast. Bossen fortæller også, hvad der skete, da Ekstra Bladet for nyligt bragte en historie om, at han søger en personlig assistent.
I Tipsbladet i denne uge sættes der også et stort fokus på den meget overraskende stilling i Superligaen, du får en status på AFC Ajax før kampen mod FC Midtjylland, et portræt af Leeds-bomberen Patrick Bamford – og meget, meget mere. Du får Tipsbladet med, når du køber Ekstra Bladet om fredagen. Du kan også få Tipsbladet til døren hver eneste fredag – se mere om hvordan ved at klikke her her.

Læs også:Paul Onuachu: Vil have Jess Thorup til at tænke “wow”
Læs også:Liverpool-profil udgik mod Midtjylland: Misser landskampe i november
Læs også:Store planer i FC Midtjylland: Vil bygge superfaciliteter i Ikast
LIVE
LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
AVIS
Interessant afsløring
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Kevin Diks skriver historie
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
– En gigantisk nedtur!
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
TOPNYHED
