FCM med store armbevægelser: Vi var på grænsen til at blive latterliggjort

De danske mestre har ifølge Claus Steinlein vist, at der er handling bag de store armbevægelser, og derfor bliver klubben heller ikke latterliggjort på samme måde som tidligere.



De har vundet tre danske mesterskaber, en pokaltitel og været i både Europa League- og Champions League-gruppespillet.

Det er imponerende, hvad FC Midtjylland har formået i de 21 år, fusionsklubben har eksisteret.

Hårdt arbejde og store drømme har været nogle af nøgleordene fra klubben, og så har de også altid været klubben med de vilde udmeldinger og store, store armbevægelser. Udmeldinger, der har fået konkurrenter og seere af dansk fodbold til at smågrine og latterliggøre klubben fra Ikast og Herning.

Læs også:Superliga powerranking: FCM har bredden, SønderjyskE og VB stærke i start-11

Men efterhånden som FC Midtjylland har flyttet sig i toppen af dansk fodbold er de grin blevet færre og den latterliggørelse mindre, mener den administrerende direktør, Claus Steinlein.

– Vi tror på law of attraction. Vi tror på, at hvis vi melder stort ud, tiltrækker vi ressourcer, vi tiltrækker mennesker, folk der også drømmer stort. Og vi ved, at det giver øretæver at melde stort ud. Hvad end det er meldingen i 2008 om et dansk mesterskab, eller da vi i 1999 meldte ud, vi ville være en topklub, og i 2004 sagde, at vi skulle have to spillere med til VM i 2010. Vi ved, at omverdenen griner af os, når vi endnu en gang melder stort ud. Men for os rykker det vores mindset, at vi aldrig er tilfredse. Vi skal altid have næste lag på, siger Claus Steinlein i et interview med Tipsbladet fredag.

FC Midtjylland seneste vilde udmelding er, at man med projektet Guldminen vil udvikle verdens bedste fodboldspiller. Det er en af markanet udmeldinger, men Steinlein mener, at tidligere tiders succeshistorier får folk til at tøve med at grine af udmeldingen.

Læs også:Morten Bruun: Derfor har Vejle og SønderjyskE stor succes

– Jeg kan virkelig mærke forskel på vores udmelding i 1999 og så til udmeldingerne i 2004, 2008 og senest det med de europæiske gruppespil. Der bliver grinet lidt, vi bliver hånet lidt. Vi var på grænsen til at blive latterliggjort. I dag tør folk ikke melde kraftigt ud mod os. De vil hellere lige vente og se, om vi udvikler verdens bedste fodboldspiller. Det har taget 20 år at nå dertil, og tidligere har folk haft fornemmelsen af, at det bare er noget, vi siger, påpeger den administrerende direktør.

Du kan læse det store interview med FC Midtjylland-bossen i Tipsbladet fredag. Her lufter han mange flere tanker om, hvor FC Midtjylland er på vej hen som klub, og hvilke ambitioner man har, og så afslører han, at der er store byggeplaner i Ikast. Bossen fortæller også, hvad der skete, da Ekstra Bladet for nyligt bragte en historie om, at han søger en personlig assistent.

I Tipsbladet i denne uge sættes der også et stort fokus på den meget overraskende stilling i Superligaen, du får en status på AFC Ajax før kampen mod FC Midtjylland, et portræt af Leeds-bomberen Patrick Bamford – og meget, meget mere. Du får Tipsbladet med, når du køber Ekstra Bladet om fredagen. Du kan også få Tipsbladet til døren hver eneste fredag – se mere om hvordan ved at klikke her her.

right

Læs også:Paul Onuachu: Vil have Jess Thorup til at tænke “wow”
Læs også:Liverpool-profil udgik mod Midtjylland: Misser landskampe i november
Læs også:Store planer i FC Midtjylland: Vil bygge superfaciliteter i Ikast


Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Peter Schmeichel taget på sengen

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Dansk bomber med vildt mål i England

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Mohamed Daramy vender tilbage

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Andreas Christensen skriver snart under

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Nyt nederlag til Thomas Frank

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Går langt ned i løn

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

– Lange forhandlinger med FC København

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Neestrup reagerer på brudt aftale

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Rangers rundbarberer Dons igen

Stor ydmygelse

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Wrexham slår Premier League-klub

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne