• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Kenneth Jensen

FCM-træner: Angriber kan blive et af FCM's største salg nogensinde

FCM-træner: Angriber kan blive et af FCM's største salg nogensinde

Den unge og meget høje angriber Paul Onuachu kan ifølge FC Midtjyllands trænerstab nå langt, hvis han fortsætter sin udvikling.

Af Kenneth Jensen

I foråret var angriber Paul Onuachu fra Nigeria udlejet til Vejle Boldklub med blandet succes, og i sommer vendte den 201 centimeter høje angriber så 'hjem' til FC Midtjylland, hvor han under den nye træner, Jess Thorup, har fået chancer på FC Midtjyllands førstehold.

Det fik han sådan set også sidste efterår, men i denne sæson er konkurrencen enorm på de offensive positioner - og især på frontangriber-positionen, hvor også Morten 'Duncan' Rasmussen og Martin Pusic spiller, og hvor Marcos Urena også kan spille.

Alligevel har der været muligheder for Paul Onuachu, 21 år. Blandt andet fordi han har udviklet sig voldsomt. Og i FC Midtjylland er de så begejstret for den udvikling, angriberen har været igennem, at fortsætter han, kommer han til t blive en af klubbens store guldfugle.

- Hvis han bliver ved med at udvikle sig, kan han blive et af klubbens største salg nogensinde. Jeg har svært ved at se hans begrænsninger, for der er mange lag i ham endnu. Han kan blive et monster på en fodboldbane, siger Lars Friis, A+ træner i FCM, til Jyllands-Posten.

Paul Onuachu har i denne sæson været på banen i otte af 11 Superliga-kampe og har scoret to gange og assisteret et enkelt mål. Han er dog kun startet i to af de otte kampe.

Angriberen kom til FCM i 2012 fra klubbens udviklingsakademi i Nigeria.

Med sine 201 centimeter er Paul Onuachu en håndfuld for ethvert forsvar.

Superliga

Mere Superliga

Fokus