FC Midtjylland hev en sejr hjem dybt inde i overtiden, da de fik scoret til 1-0 mod Silkeborg søndag eftermiddag i sidste runde af Superligaens grundspil. Dermed holder de fast de seks point, som de har op til FC København på førstepladsen.
Nu handler det om at komme på træningsbanen og arbejde med de interne relationer i den landsholdspause, som kommer nu, fortæller FCM-cheftræner Bo Henriksen i et interview med TV3 Sport.
– Nu kommer Dreyer selvfølgelig også hjem, så vi får endnu flere kort at spille med. Jeg havde seks angribere i spil i dag, og det er jo voldsomt mange plus at Dreyer og Lind ikke var med. Det er otte angribere, og der skal vi finde den rigtige konstellation. Vi skal finde de rigtige relationer, og det ved jeg, at vi kan, fordi vi har set hvor gode, de er, siger han og fortsætter:
– Så drejer det sig bare om, at de får de oplevelser, som nogle af dem fik i dag. Fordi der var mange gode ting. Vagner (Love red.) kom ind og gjorde det godt. Pione gør det godt. Chili (Edward Chilufya red.) gør det godt. Hans første 45 minutter, hvor han kommer ind i pausen. Så der er tegning til noget, der bliver sjovt, lyder det fra Bo Henriksen.
Han understreger dog, at det er noget, som de selv skal ind og få skabt på træningsbanen. Dernæst er han da også bevidst om, at det var forsvarsspilleren Henrik Dalsgaard, der stod bag målet mod SIF.
– Det er jo det, der siger noget om vores situation lige nu. Vi må erkende, at vi har lavet for få mål og holdt nullet for lidt, fortæller FCM-træneren, som dog kan glæde sig over, at det netop lykkedes for dem denne gang.
I angrebet er der dog noget, der tyder på, at der et stykke vej for Marrony endnu. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
LIVE: Her er startopstillingerne til Pokalfinalen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
