Fem sejre i træk og 24 point ud af de seneste 30 mulige.
Det er status for FC Midtjylland, der efter en svingende sæsonstart har sat en fremragende stime sammen.
Holdet har med mandagens sejr over Silkeborg spillet sig helt op på siden af FC København i toppen af Superligaen, og det er gået hurtigere end FCM-træner Thomas Thomasberg havde forventet.
– Jeg havde regnet med, at der ville gå længere tid, før at vi ville ligge, hvor vi gør nu. Det har sendt et signal om, at vi er med nu.
– Vi er blevet stillet mange spørgsmål, om vi nu troede på os selv, og om vi kunne være med, og det har vi slet ikke tvivlet på.
– Vi har dog tvivlet lidt på, om vi kunne hente det pointantal, vi var bagefter, for det krævede rigtig mange sejre i træk, men det har vi formået, siger Thomas Thomasberg.
Midtjyderne var for blot en måned siden hele otte point efter de forsvarende mestre fra FCK og lå placeret omkring top-6-stregen.
Senest vandt FC Midtjylland mandag 4-1 på udebane over Silkeborg, der også kæmper med i toppen af rækken.
Ifølge FCM-anfører Henrik Dalsgaard er der flere ting, der spiller ind i den gode stime, blandt andet mere tid til træninger efter holdets europæiske exit.
– Vi har hele tiden haft troen på det. Jeg har kunnet se kvaliteten i truppen, men nu begynder det at hænge sammen.
– Selvtillid har gjort meget, og så er det ikke nogen hemmelighed, at vi har haft godt af en masse træninger. De ekstra træninger, vi har haft ved ikke at spille europæisk, kan være det, vi begynder at kunne se resultatet af nu, siger Henrik Dalsgaard.
FC Midtjylland blev ekspederet ud af Conference League af polske Legia Warszawa i sidste kvalifikationsrunde før gruppespillet.
I en tæt Superliga-topstrid med mange hold om buddet, er det vigtigt at fortsætte den flotte pointhøst, hvis FCM fortsat skal spille med i toppen, understreger Thomas Thomasberg.
– Topholdene har lavet rigtig mange point i år, og vi har over to point i snit nu. Det skal man også helst skal have, hvis man vil spille med helt i toppen, siger FCM-træneren.
Der resterer blot en enkelt runde før vinterpausen, og her tager midtjyderne mod ærkerivalerne fra Viborg på MCH Arena.
/ritzau/

TransferLIVE: Nu står han uden klub

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Wrexham klar til at knuse transferrekord

Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest

Roony Bardghji består første lægetjek

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Massiv interesse for Horsens-flop

Kongen af straffespark på vej til FC København

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Påpeger Conrad Harders problem

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

FCM jagter Champions League-talenter

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

Den fejl må Brøndby ikke lave!

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

FCK forhandler om målmand – koster kassen

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Belgier var fristet af FCK og FCM

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

Lindstrøm på blokken i storklub

‘Opfandt’ xG: FCM jorder rivalerne på data i 2025

FCK-emne skifter til PSV

FC Barcelona-stjerner i chok

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Kreativ transfer-løsning?

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’

‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

Azzurre hælder salt i portugisisk sår

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Norge snupper sejren i nordisk derby

Bayern raser mod Donnarumma

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle