FCMs søsterklub på træningslejr i Danmark

FC Midtjylland har besøg fra udlandet i disse dage.



IKAST og HERNING (Tipsbladet): Der har været run på morgenmaden på FC Midtjyllands træningsanlæg Dream 99 de seneste par dage, og da Tipsbladet torsdag er på visit i klubhuset i Ikast og senere på dagen til træningskamp i Henring mellem FC Midtjylland og AGF, vrimler det med unge fodboldspillere og lidt ældre ledere iført Mafras grønne træningstøj og andet fritidstøj med Mafra-logo på.

For mens FC Midtjyllands Superliga-hold søndag rejser på træningslejr i Østrig og klubbens akademispillere har sommerferie, har FC Midtjyllands søsterklub CD Mafra lagt en træningslejr med base på FC Midtjyllands træningsanlæg i Ikast.

Mafra har ud over den portugisiske stab også flere tidligere FC Midtjylland-trænere med omkring førsteholdet og omkring U/23-holdet, herunder den tidligere FC Midtjylland-cheftræner Kenneth Andersen.

Han var med som tilskuer til torsdagens FCM-træningskamp og kunne sammen med en række kolleger glæde sig over at se to Mafra-spillere, Mads Nybo og Andreas Nibe, i kamp for FC Midtjylland, der vandt 4-0 efter at have sat AGF til vægs i anden del af den i alt 120 minutter lange træningskamp.

Med i kampen var også den tidligere Mafra-spiller og nyslåede FCM-midtstopper Ousmane Diao, der gjorde det fornuftigt i midterforsvaret for FC Midtjylland de første 45 minutter og viste prøver på et solidt pasningsspil og god boldomgang, mens en anden tidligere Mafra-spiller, Pedro Bravo, så til fra sidelinjen efter sit nylige skifte fra América de Cali til FC Midtjylland.

– Vi var i Portugal på træningslejr, hvor vi også lige var forbi og så en kamp. Jeg kender ikke alle, men jeg kan konstatere, at nogle af vores spillere jo har spillet dernede og har hilst på de gamle bekendte, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

259796

FC Midtjyllands Valdemar Byskov tilbragte sidste efterår på leje i Mafra. Foto: Alamy

– Og så er en som Kenneth [Andersen] en, der har været i klubben i mange år, og som vi har det rigtig godt med. Så der er nogle forbindelser, og på den måde er det fedt at få hilst på hinanden.

– Så har de træningsanlægget for sig selv, når vi nu tager afsted til Østrig på søndag. Det har hele tiden været planen, at vi lige skulle overlappe, før vi tog afsted, siger Thomas Thomasberg.

Førsteholdet fra Mafra er i Danmark indtil slutningen af næste uge som del af forberedelserne til en portugisisk sæson, der begynder i anden weekend i august.

Ud over bekendtskaber mellem spillere og trænere mødes ledere og folk fra staben i de to klubber, der har Heartland og Anders Holch Povlsen som fælles ejer.

FC Midtjylland har de to seneste år lejet og solgt en række spillere til samarbejdsklubben i Portugal, mens FC Midtjylland her i 2024 har fået Elias Olafsson, Victor Bak, Valdemar Byskov og så altså senest Ousmane Diao og Pedro Bravo til klubben, efter de har spillet for Mafras førstehold i løbet af seneste sæson.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

I svime over Morten Hjulmand

Jubler over ny Brøndby-chef

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Nu dukker første historie op

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Benhård Brian Riemer-melding



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Nu forklarer Noah Nartey

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Presset træner vil rotere mod FCM

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Interessant afsløring

Barcelona – Newcastle United

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Barcelona vandt 7-2

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Kroater får klø i Alsace

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget