DENNE ARTIKEL ER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 14. APRIL 2023
Da FC Midtjylland i landsholdspausen tog afsked med Albert Capellas ved et pressemøde på MCH Arena, erkendte såvel sportschef Svend Graversen som administrerende direktør Claus Steinlein, at de ikke havde formået at hente den rette angriber til FCM i januars transfervindue.
Sory Kaba blev lejet til Cardiff 31. januar, og trænerteamet havde ifølge direktørerne mulighed for at sige nej til den aftale, der betød, at FCM ville stå uden en erfaren, hovedstødsstærk angriber, hvis det ikke lykkedes at få en ny mand ind.
Men vetoret eller ej virker det tydeligt, at FC Midtjylland er i bekneb i front, selvom Júnior Brumado den seneste måned er blevet en langvarig skade kvit for så blot at blive udvist i sit comeback i 1-3-nederlaget til Lyngby 13. marts.
Angrebspladsen er dog langt fra den eneste, hvor der skal ske noget i FC Midtjylland.
Tipsbladet har set nærmere på de potentielle afgange og de behov, FC Midtjylland har for nye tilgange.
De kan være færdige
FC Midtjylland har efter salgene af Raphael Onyedika, Mohammed Diomande (lejet til den portugisiske samarbejdsklub Mafra), Evander og Anders Dreyer ingen pengeproblemer, men i fornyelsens navn kan adskillige spillere alligevel være på vej videre efter en meget skuffende sæson i Superligaen.

Gustav Isaksen
Højre kant/forward
Prisleje: 60-100 millioner kroner
Mon ikke Thomas Thomasberg kunne tænke sig at holde på Gustav Isaksen et år til eller i det mindste til vinter?
FCM har penge nok til at holde på den 21-årige offensivspiller, men markedslogikken dikterer, at det er smartest at sælge Isaksen til sommer, hvor han stadig har to år tilbage på kontrakten, og som en sælgende klub, der helt bevidst har sat transfers i centrum for arbejdet på førsteholdet, er der også andet at tage hensyn til end bare pengene og den store lyst til at råde over ‘Gus’ til efteråret.
Andre klubber har al ret til at tage sig til hovedet, men FC Midtjylland kommer til at kræve et enormt beløb med henvisning til, hvor mange spillere, man faktisk har solgt dyrt den seneste håndfuld år.
Joel Andersson
Højre back/wingback
Prisleje: 5-20 millioner kroner
Det har været op og ned for Andersson i FC Midtjylland, og udefra set kunne det godt give mening at skifte ud nu, især hvis Henrik Dalsgaard skal spille højre back, hvilket ser oplagt ud under Thomas Thomasberg. Det bliver næppe store summer, man får for svenskeren.
Paulinho
Venstre back/wingback
Prisleje: 5-15 millioner kroner
Han er en gåde, den i perioder så fremragende brasilianer, der er faldet markant i niveau. Han lignede en spiller, der skulle til en Top 5-liga, da FCM var i Champions League for 2½ år siden, nu ser det mere ud til, at der skal findes en løsning med en god løn og en topklub i en mindre liga.
Astrit Selmani
Forward
Prisleje: Skal retur efter leje
Svenskeren fandt slet ikke benene i FC Midtjylland, før han var så uheldig at blive skadet og ryge ud for resten af halvsæsonen. Det vil være en meget stor overraskelse, hvis han har en fremtid i klubben efter lejemålet sent i januars transfervindue.
De er på vippen
Elias Olafsson
Målmand
Prisleje: 10-20 millioner kroner
Det kan sagtens være, der bliver tale om et lejemål, men når Olafsson nu har smagt førsteholdsfodbold og tydeligvis føler sig god nok, dur det heller ikke at være fast reserve. Er inde omkring Islands A-landshold og har vist nok til at stå i en anden klub tæt på FCM’s niveau.

Charles
Central midtbane
Prisleje: 5-10 millioner kroner
Måske er den lyshårede brasilianer en af dem, der kommer til at nyde godt af trænerskiftet? Charles havde et godt indhop mod OB, transferrygter om et skifte hjem til Brasilien ved deadline i den brasilianske liga i begyndelsen af denne måned blev fejet af bordet, så det skal ikke udelukkes. Men opholdet i FC Midtjylland har hidtil ikke vist mange tegn på, at her er tale om mere end en rimelig trupspiller.
Edward Chilufya
Kantspiller/forward
Pris: 5-10 millioner kroner
Ingen har noget at udsætte på den svimlende hurtige zambier, der har haft svært ved at erobre en fast plads og ved at ramme målet. Man kan egentlig godt se for sig, at den ny FCM-cheftræner vil være tiltalt af Chilufyas enorme topfart og hurtige fødder, men et Superliga-gennembrud er godt nok langt væk.
Pione Sisto
Kantspiller/offensiv midtbane/forward
Pris: 7,5 millioner kroner
Det er svært at forestille sig andet, end at FC Midtjylland og Pione Sisto er færdig med hinanden. Det tilbageværende spørgsmål er, hvor Pione Sisto fortsætter fodboldkarrieren, og om han skifter til sommer, til vinter eller ved kontraktudløb 30. juni 2024.
Kristoffer Olsson
Central/offensiv midtbane
Pris: Retur leje
Olsson er lejet i Anderlecht, og det virker særdeles urealistisk, at FC Midtjylland vil betale den aftale frikøbsklausul på 30 millioner kroner. En lavere pris og cheftrænerens ønsker er blandt de faktorer, der spiller ind her med en spiller, der også er vil være møghamrende dyr i løn.
LIVE
LIVE: Silkeborg-angriber skadet
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Farzam: En gave for FC København
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Supercomputer spår FCM-nedtur
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
INTERVIEW