FCN-guldfugl rygtes til PL: Mange holder øje

FC Nordsjælland mærker interesse i Ibrahim Osman og andre af holdets spillere, fortæller klubbens sportsdirektør, Jan Laursen, til Tipsbladet.



Telefonen er ekstra varm i denne måned. 

Jan Laursen står, sammen med sit team, for spillerhandlerne i FC Nordsjælland, og handler har der været nok af de seneste år. 

Nordsjællænderne har fået nogle flotte salg i bogen, og her i januar, hvor transfervinduet er åbent, er der godt gang i telefonen hos FC Nordsjællands sportsdirektør. 

Det skyldes blandt andet den lovende kantspiller Ibrahim Osman, der i en alder af bare 19 har vist tårnhøjt niveau. 

Osman har flere bejlere ude i fodbold-Europa, fortæller Jan Laursen til Tipsbladet. 

– Der er så mange klubber, der holder øje, så når man gør det godt i den her klub, så er der interesse.

– Det er ikke kun for Osman, men han har i en del kampe vist ekstraordinært niveau og potentiale. 

– Så har der også været en europæisk kampagne, der gør, at spillerne er blevet eksponeret ekstra meget. 

– Det er sådan, det er her, og det er det, der er fantastisk ved den udvikling, vi har været igennem som klub, fortæller Jan Laursen til Tipsbladet. 

Udenlandske medier har kunne fortælle, at flere Bundesliga- og Premier League-klubber er interesseret i den unge Superliga-kant, men det er ikke noget, Jan Laursen kan gøre folk klogere på. 

Har du hørt fra nogen Bundesliga- og Premier League-klubber om Osman? 

– Der ved du jo godt, hvad jeg svarer til. 

– Der er løbende interesse, men jeg kommer ikke til at kommentere på konkrete ting, siger FCN-bossen. 

‘Indkøb ikke en prioritet’
FC Nordsjælland havde et travlt transfervindue i sommer, og derfor skal man heller ikke forvente store indkøb i dette transfervindue. 

– Vi var meget, meget aktive i sommer, og vi har været det i et års tid. Med det antal spillere, vi har, og det antal unge spillere, der er på vej fra akademiet, så er det er det, fokus er lige p.t.. 

– Fokus ligger på at få dem, der har ventet på at få chancen, igennem systemet. 

– Så det er ikke spillere ind, der er fokus på i det her vindue, siger Jan Laursen. 

Man skal dog ikke blive overrasket, hvis der bliver vinket farvel til en FCN-spiller eller to i det igangværende transfervindue. 

– Vi har ambitioner og en stærk trup, og det, vi skal se på, er, hvor mange vi skal være, for der er trods alt færre kampe i foråret.

– Vi har en del rigtig dygtige unge spillere, der er på vej fremad, som er kommet op via akademiet, som også skal prioriteres. 

– Jeg kan ikke sige noget præcist, men der kan godt sendes nogle spillere ud, for vi havde bygget en trup, der skulle kunne klare tre turneringer, og nu er vi trods alt nede på to, siger Jan Laursen til Tipsbladet. 

Jan Laursen har også fortalt, at det godt kan ende med et farvel til profilen Martin Frese. Læs mere her.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Zorniger fremhæver transfervindue

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Her er 16.-delsfinalerne til VM

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Storroser 18-årig FCK-spiller

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Holland – Marokko

De vil have Gaaei – her er prisen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Meldes tæt på storklub

Transferbombe på vej

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Tyskland – Paraguay

Sydafrika – Canada