Tidligere onsdag skrev det norske medie Bergens Tidende, at Mathias Rasmussen er meget tæt på at skifte fra FC Nordsjælland til Brann i hjemlandet Norge, og over for Fædrelandsvennen bekræfter hovedpersonen det forestående skifte. Det sidste, der mangler, før transferen er på plads, er at han bliver testet negativ for Covid-19.
Mathias Rasmussen har tilbragt de seneste fire år i FC Nordsjælland, og han har spillet over 100 kampe for klubben. Han er dog aldrig blevet en markant profil, og det tager cheftræner Flemming Pedersen det fulde ansvar for.
Det fastslog han mandag aften.
Læs også:FCN-træner har pudset Essien på Kofod: Skal være én af de bedste i ligaen
– Trænerstaben og jeg ikke har været dygtige nok til at udvikle ham. Nogle har vi lettere ved at udvikle end andre, og i forhold til Mathias har vi sgu bare ikke været gode nok. Vi har ikke været gode nok til at få stabilitet ind i Mathias og i samarbejde med holdkammeraterne fået skabt de rigtige relationer på banen. Det er aldrig gået op i en højere enhed, og det tager jeg det fulde ansvar for, lød det fra Flemming Pedersen.
Den udtalelse har Mathias Rasmussen noteret sig, og han forstår ikke helt sin snart forhenværende cheftræner.
– Jeg har altid været en spiller, som har gjort en forskel. Ikke altid fra start, men så er jeg kommet ind og har gjort en forskel. Han tænker på, at jeg ikke blev fast mand på holdet, men jeg har til enhver tid vist, at jeg er blandt de bedste til træning. Så det er lidt mærkeligt og kedeligt at læse, at det er sådan, han tænker, siger Mathias Rasmussen til det norske medie.
Læs også:Powerranking: FCM, BIF og AGF i top – FCK synker til bunds
Han fastslår, at han ikke fortryder opholdet i FC Nordsjælland.
– Det er kun den sidste periode, som har været vanskelig for mig. Jeg har trænet godt, men udviklingen bliver stillestående, når man ikke spiller kampe. Jeg har lært meget – både på banen og om mig selv, siger nordmanden.
Mathias Rasmussen noterede sig for 96 Superliga-kampe for FC Nordsjælland – han startede blot inde i de 38. I hele 2020 har nordmanden slet ikke været i aktion for Farum-klubben.
Læs også:FCK-spiller: Jeg afviste middelmådige klubber fra top fem-ligaer
Læs også:FC Nordsjælland-stopper klar til FCK: Tror, vi har gode muligheder
Læs også:FC København-kroat møder gamle venner: De vil give alt
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
NYHEDER
Patrick Mortensen færdig i AGF
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
AC Horsens er tilbage i Superligaen
MEDIE
