Tidligere onsdag skrev det norske medie Bergens Tidende, at Mathias Rasmussen er meget tæt på at skifte fra FC Nordsjælland til Brann i hjemlandet Norge, og over for Fædrelandsvennen bekræfter hovedpersonen det forestående skifte. Det sidste, der mangler, før transferen er på plads, er at han bliver testet negativ for Covid-19.
Mathias Rasmussen har tilbragt de seneste fire år i FC Nordsjælland, og han har spillet over 100 kampe for klubben. Han er dog aldrig blevet en markant profil, og det tager cheftræner Flemming Pedersen det fulde ansvar for.
Det fastslog han mandag aften.
Læs også:FCN-træner har pudset Essien på Kofod: Skal være én af de bedste i ligaen
– Trænerstaben og jeg ikke har været dygtige nok til at udvikle ham. Nogle har vi lettere ved at udvikle end andre, og i forhold til Mathias har vi sgu bare ikke været gode nok. Vi har ikke været gode nok til at få stabilitet ind i Mathias og i samarbejde med holdkammeraterne fået skabt de rigtige relationer på banen. Det er aldrig gået op i en højere enhed, og det tager jeg det fulde ansvar for, lød det fra Flemming Pedersen.
Den udtalelse har Mathias Rasmussen noteret sig, og han forstår ikke helt sin snart forhenværende cheftræner.
– Jeg har altid været en spiller, som har gjort en forskel. Ikke altid fra start, men så er jeg kommet ind og har gjort en forskel. Han tænker på, at jeg ikke blev fast mand på holdet, men jeg har til enhver tid vist, at jeg er blandt de bedste til træning. Så det er lidt mærkeligt og kedeligt at læse, at det er sådan, han tænker, siger Mathias Rasmussen til det norske medie.
Læs også:Powerranking: FCM, BIF og AGF i top – FCK synker til bunds
Han fastslår, at han ikke fortryder opholdet i FC Nordsjælland.
– Det er kun den sidste periode, som har været vanskelig for mig. Jeg har trænet godt, men udviklingen bliver stillestående, når man ikke spiller kampe. Jeg har lært meget – både på banen og om mig selv, siger nordmanden.
Mathias Rasmussen noterede sig for 96 Superliga-kampe for FC Nordsjælland – han startede blot inde i de 38. I hele 2020 har nordmanden slet ikke været i aktion for Farum-klubben.
Læs også:FCK-spiller: Jeg afviste middelmådige klubber fra top fem-ligaer
Læs også:FC Nordsjælland-stopper klar til FCK: Tror, vi har gode muligheder
Læs også:FC København-kroat møder gamle venner: De vil give alt
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW
