FCN-træners udtalelse undrer Mathias Rasmussen: Mærkeligt at læse

Mathias Rasmussen undrer sig over FC Nordsjælland-træner Flemming Pedersens udtalelser mandag aften.



Tidligere onsdag skrev det norske medie Bergens Tidende, at Mathias Rasmussen er meget tæt på at skifte fra FC Nordsjælland til Brann i hjemlandet Norge, og over for Fædrelandsvennen bekræfter hovedpersonen det forestående skifte. Det sidste, der mangler, før transferen er på plads, er at han bliver testet negativ for Covid-19.

Mathias Rasmussen har tilbragt de seneste fire år i FC Nordsjælland, og han har spillet over 100 kampe for klubben. Han er dog aldrig blevet en markant profil, og det tager cheftræner Flemming Pedersen det fulde ansvar for.

Det fastslog han mandag aften.

Læs også:FCN-træner har pudset Essien på Kofod: Skal være én af de bedste i ligaen

– Trænerstaben og jeg ikke har været dygtige nok til at udvikle ham. Nogle har vi lettere ved at udvikle end andre, og i forhold til Mathias har vi sgu bare ikke været gode nok. Vi har ikke været gode nok til at få stabilitet ind i Mathias og i samarbejde med holdkammeraterne fået skabt de rigtige relationer på banen. Det er aldrig gået op i en højere enhed, og det tager jeg det fulde ansvar for, lød det fra Flemming Pedersen.

Den udtalelse har Mathias Rasmussen noteret sig, og han forstår ikke helt sin snart forhenværende cheftræner.

– Jeg har altid været en spiller, som har gjort en forskel. Ikke altid fra start, men så er jeg kommet ind og har gjort en forskel. Han tænker på, at jeg ikke blev fast mand på holdet, men jeg har til enhver tid vist, at jeg er blandt de bedste til træning. Så det er lidt mærkeligt og kedeligt at læse, at det er sådan, han tænker, siger Mathias Rasmussen til det norske medie.

Læs også:Powerranking: FCM, BIF og AGF i top – FCK synker til bunds

Han fastslår, at han ikke fortryder opholdet i FC Nordsjælland.

– Det er kun den sidste periode, som har været vanskelig for mig. Jeg har trænet godt, men udviklingen bliver stillestående, når man ikke spiller kampe. Jeg har lært meget – både på banen og om mig selv, siger nordmanden.

Mathias Rasmussen noterede sig for 96 Superliga-kampe for FC Nordsjælland – han startede blot inde i de 38. I hele 2020 har nordmanden slet ikke været i aktion for Farum-klubben.

Læs også:FCK-spiller: Jeg afviste middelmådige klubber fra top fem-ligaer
Læs også:FC Nordsjælland-stopper klar til FCK: Tror, vi har gode muligheder
Læs også:FC København-kroat møder gamle venner: De vil give alt




LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Sydafrika – Sydkorea

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Chokskifte på vej?

Til lægetjek i Superliga-klub

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

FCK går på rov i Viborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Køber ind i Barcelona

Portugal – Usbekistan

England – Ghana

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Lurer på Superliga-stjerne

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Panama – Kroatien

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil