FCN vandt lokalopgør efter målfest i Farum

Lyngby kom foran i Farum, men FCN var det bedste hold på banen og tog en fortjent sejr på 3-2.



FC Nordsjælland fik en god start på foråret og bestræbelserne om at blande sig i medaljekampen.

Selv om man kom bagud i forårspremieren mod Lyngby, leverede FCN en helstøbt og solid præstation, som i sidste ende gav en sejr på 3-2.

Det sender holdet op på 30 point på fjerdepladsen. Det er seks point fra FC Midtjylland i top og to flere end AGF på femtepladsen. De har dog begge spillet en kamp mindre.

Lyngby var mødt op med en godt organiseret defensiv under den nye træner Magne Hoseth. FC Nordsjælland forsøgte og forsøgte at dirke den blå bagkæde op med masser af afleveringer, men det var svært, da pladsen var trang.

Det var tæt på at lykkes ved et par lejligheder, men hver gang kom Lyngby i vejen i sidste øjeblik.

Gæsterne havde nogle farlige kontrastød, men der skulle en skidt forsvarsaktion af Lucas Hey til for at hjælpe Lyngby i front.

Kort før pausen mistimede den tidligere Lyngby-spiller en lang bold, som i stedet kom videre til Andri Gudjohnsen. Med stor elegance løftede han bolden over Andreas Hansen og ind til 1-0.

Glæden blev dog kort. FCN pressede på i tillægstiden, og en skidt clearet bolden af Lyngbys defensiv blev straffet af Oliver Villadsen. Lidt uden for feltet bragede han bolden ind på en flot halvflugter.

– Vi fik slået tilbage helt fantastisk, hvilket siger meget om vores moral. Vi lagde bolden på midten og kom frem over stepperne hurtigt, siger FCN-træner Johannes Hoff Thorup til klubbens hjemmeside.

– Det resulterede i en hurtig udligning, hvilket gav os et godt momentum til pausen og på vej ind til anden halvleg.

Lyngby kom lidt mere offensivt ud til anden halvleg og havde bolden mere. Men stille og roligt tog FCN over igen.

Efter en times spil gave det pote, da Andreas Schjelderup kom fri til skud i feltet. Fra en lidt spids vinkel afsluttede han fladt til det korte hjørne, hvor målmand David Jensen var lidt tung til at komme ned.

2-1 til FCN, som bevidst overlod lidt af initiativet for at stå mere kompakt i kæderne.

Det blev en lige kamp, men det virkede hele tiden til, at 3-1 var tættere på end udligning.

Sådan kom det også til at gå. Fem minutter før tid tog Martin Frese et perfekt løb ind i feltet til et indlæg, og fra nært hold kunne han heade bolden ind.

– Jeg kan også godt lide, at vi havde så mange omkring deres felt ved 3-1-målet. På trods af at vi var foran med fem minutter igen, fortsatte vi med at jagte målet for at afgøre kampen, siger Hoff Thorup.

Det blev dog en hektisk afslutning i tillægstiden, da Tochi Chukwuani stod for en flot reducering. Men nærmere point kom Lyngby ikke.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Thomas Frank scorer sommerjob

Stor hyldest af Mike Tullberg

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’