Onsdag bliver den såkaldte feriepengesag endnu engang bragt for Fodboldens Voldgiftsret, hvor Spillerforeningen vil fremføre synspunkter og dokumentation for, at de mange klubber, der endnu ikke har afregnet, skal til lommerne.
På nuværende tidspunkt er der kun fem klubber (Brøndby IF, FC København, Esbjerg fB, AC Horsens og Lyngby BK red.), der har betalt kravene som følge af den dom, der faldt i september 2012. Stadig mangler omkring 30 klubber at betale kravene, der samlet set beløber sig til et to-cifret millionbeløb.
– Vi må afvente og høre rettens ord, inden vi kan sigte mod helt at få lukket sagerne. Vi er aktuelt i positiv dialog med flere klubber, mens andre ikke har vist samme villighed til at fremskaffe det rette materiale i sagerne, siger direktør for Spillerforeningen Mads Øland til tipsbladet.dk
– Det er stadig min forventning, at vi kan få lukket det hele forholdsvist hurtigt, men man skal også have for øje, at der er tale om meget omfattende dokumentation og masser af beregninger, der tager tid.
– Vi fremlægger vores sag, og Divisionsforeningen fremlægger deres, og så må vi se, hvad retten kommer frem til.
Mads Øland har af flere omgange udtrykt et håb om at få lukket hele den komplekse sag ned inden årets udgang, og direktøren er træt af, at der endnu er flere løse ender.
– Vi kan ikke selv foretage beregninger uden klubbernes velvillighed i forhold til at skaffe de nødvendige oplysninger som kontrakter og lønsedler. Der er efterhånden gået lang tid siden den principielle dom sidste år, og klubberne har haft god tid til at fremskaffe det nødvendige materiale, og her kunne jeg godt have tænkt mig, at lidt flere var kommet noget tidligere i gang, siger Mads Øland.
– Der er spillere, hvor sagerne om pension og feriepenge går helt tilbage til 2005 og 06, og det er ikke rimeligt, at det skal blive ved med at trække ud. Vi sigter stadig efter hurtigt at finde en afklaring med de forskellige klubber, så spillerne kan få deres tilgodehavende, og vi kan komme videre.
Sagen i Fodboldens Voldgiftsret bliver sat i gang onsdag 18. december klokken 11.00.
Sagen kort:
Spillerforeningen har rejst krav mod klubberne i forhold til manglende betaling af feriepenge af løn, sign-on-fee samt pensionsbetaling i forhold til den overenskomst, Spillerforeningen og Divisionsforeningen indgik tilbage i 2004.
I september 2012 afgjorde Fodboldens Voldgiftsret med tre prøvesager, at Brøndby IF skulle betale godt fire millioner kroner til de tre tidligere spillere, Thomas Rasmussen, Peter Madsen og Martin Ericsson. Afgørelsen skulle danne ramme for den overordnede sag, og siden har flere klubber afregnet, mens andre altså stadig mangler at betale.
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Fredericia
MEDIE
Danske klubber vil have ham
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
INTERVIEW
Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
FC Midtjylland tangerer klubrekord
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers
