Onsdag bliver den såkaldte feriepengesag endnu engang bragt for Fodboldens Voldgiftsret, hvor Spillerforeningen vil fremføre synspunkter og dokumentation for, at de mange klubber, der endnu ikke har afregnet, skal til lommerne.
På nuværende tidspunkt er der kun fem klubber (Brøndby IF, FC København, Esbjerg fB, AC Horsens og Lyngby BK red.), der har betalt kravene som følge af den dom, der faldt i september 2012. Stadig mangler omkring 30 klubber at betale kravene, der samlet set beløber sig til et to-cifret millionbeløb.
– Vi må afvente og høre rettens ord, inden vi kan sigte mod helt at få lukket sagerne. Vi er aktuelt i positiv dialog med flere klubber, mens andre ikke har vist samme villighed til at fremskaffe det rette materiale i sagerne, siger direktør for Spillerforeningen Mads Øland til tipsbladet.dk
– Det er stadig min forventning, at vi kan få lukket det hele forholdsvist hurtigt, men man skal også have for øje, at der er tale om meget omfattende dokumentation og masser af beregninger, der tager tid.
– Vi fremlægger vores sag, og Divisionsforeningen fremlægger deres, og så må vi se, hvad retten kommer frem til.
Mads Øland har af flere omgange udtrykt et håb om at få lukket hele den komplekse sag ned inden årets udgang, og direktøren er træt af, at der endnu er flere løse ender.
– Vi kan ikke selv foretage beregninger uden klubbernes velvillighed i forhold til at skaffe de nødvendige oplysninger som kontrakter og lønsedler. Der er efterhånden gået lang tid siden den principielle dom sidste år, og klubberne har haft god tid til at fremskaffe det nødvendige materiale, og her kunne jeg godt have tænkt mig, at lidt flere var kommet noget tidligere i gang, siger Mads Øland.
– Der er spillere, hvor sagerne om pension og feriepenge går helt tilbage til 2005 og 06, og det er ikke rimeligt, at det skal blive ved med at trække ud. Vi sigter stadig efter hurtigt at finde en afklaring med de forskellige klubber, så spillerne kan få deres tilgodehavende, og vi kan komme videre.
Sagen i Fodboldens Voldgiftsret bliver sat i gang onsdag 18. december klokken 11.00.
Sagen kort:
Spillerforeningen har rejst krav mod klubberne i forhold til manglende betaling af feriepenge af løn, sign-on-fee samt pensionsbetaling i forhold til den overenskomst, Spillerforeningen og Divisionsforeningen indgik tilbage i 2004.
I september 2012 afgjorde Fodboldens Voldgiftsret med tre prøvesager, at Brøndby IF skulle betale godt fire millioner kroner til de tre tidligere spillere, Thomas Rasmussen, Peter Madsen og Martin Ericsson. Afgørelsen skulle danne ramme for den overordnede sag, og siden har flere klubber afregnet, mens andre altså stadig mangler at betale.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
AVIS
Interessant afsløring
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
