Storklubber i spil: FCM kræver langt over 100 mio
Foto: Getty Images
Superliga

Storklubber i spil: FCM kræver langt over 100 mio

Flere udenlandske klubber fisker efter sidste sæsons topscorer Gustav Isaksen, som FC Midtjylland kræver sig særdeles godt betalt for at slippe.

Der har det seneste års tid været mange mellemstore og store europæiske klubber henne for at nappe til prisen og betingelserne for at købe Gustav Isaksen.

AC Milan har forhørt sig, flere Premier League-klubber har tjekket, hvad en transfer kunne koste, og det har også været interesse fra Tyskland og Frankrig.

Men midtjydernes ledelse og klubbens bestyrelse og ejere har stædigt holdt fast i, at offensivspilleren skal koste kassen og være det største salg nogensinde i klubbens historie, velvidende at det kan ende med at betyde, at den 22-årige dansker også skal tage efterårssæsonen med i FC Midtjylland, og at det sandsynligvis ville skubbe et klubskifte langt ind i august.

Som B.T onsdag rapporterer, er der ved at være mere konkret bid i forhold til lysten til at købe fra FC Midtjyllands Europa League-modstander Lazio, der blev pulveriseret af FC Midtjylland sidste efterår anført af en veloplagt Gustav Isaksen.

Atalanta har også fulgt Isaksen gennem et stykke tid, og ifølge Tipsbladets oplysninger har Olympique Lyon og Borussia Mönchengladbach været på stadion i Herning et par gange i den nye sæson for at besigtige Isaksen.

Lyon forsøger at holde Paris Saint-Germain fra at købe den franske U/21-landsholdswing Bradley Barcola, mens Gladbach på forskellig vis forsøger at erstatte tomrummet efter den franske A-landsholdsspiller Marcus Thuram, der er rykket til Inter.

Rennes og Ajax har også kigget forbi Herning men vil muligvis have sværere ved at byde sig til, mens en række andre klubber har haft Isaksen på listen over muligheder på denne sommers transfermarked uden at have budt på danskeren.

FC Midtjyllands direktør Claus Steinlein indikerede på tv forud for Europa-kvalifikationskamp mod Viborg FF i juni, at prisen på Isaksen ligge oppe omkring 135 millioner kroner.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er priskravet hos FC Midtjylland i lejet 120 til 130 millioner kroner, alt efter hvordan en handel skrues sammen – det virker ikke sandsynligt, at midtjyderne vil kunne få hele beløbet garanteret men skal lægge et beløb på et par millioner euro ud i præstationsbetingede betalinger.

FC Midtjyllands dyreste salg hidtil endte med at være Alexander Sørloth, der endte med at smide 120-125 millioner kroner i kassen fra Crystal Palace på grund af Premier League-klubbens meget rundhåndede betaling af to bonusser på hver over 20 millioner kroner for overlevelse i bedste række i 2017/18- og 2018/19-sæsonerne.

FC Midtjylland og Gustav Isaksen har siden foråret haft en åben aftale om, at den danske forward og kantspiller gerne skal sælges denne sommer.

Der er også interesse for andre FC Midtjylland-spillere, som klubben ikke nær så gerne vil sælge som Isaksen - læs mere om det her.