LYNGBY STADION (Tipsbladet): Der var optræk til endnu en kamp, hvor Lyngby Boldklub skulle gå fra banen uden en scoring, men efter 63 minutter af søndagens hjemmekamp mod FC Nordsjælland fik Frederik Gytkjær Lyngby Stadion til at eksplodere i jubel, da den rutinerede angriber på imponerende vis fik drejet et hovedstød forbi Andreas Hansen.
Gytkjær kunne samtidig fejre sin 32-års fødselsdag, og angriberen var derfor selvfølgelig en glad mand, da han efter kampen gav interview til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse, samtidig med, at han holdt sin søn i hånden.
– Det er klart, at sådan en dag her står højt. Det er en af de bedste dage i mit liv, for at være ærlig. Fødselsdag og matchvinder mod Farum, det kunne ikke være bedre. Ungerne er her og familien er, det er en fantastisk dag, lød det fra Frederik Gytkjær.
Der var i noget tid lidt uklarhed om Frederik Gytkjærs fremtid, men angriberen fik i slutningen af januar forlænget sin kontrakt til 2027. I det lys var det ekstra rart at blive helten i en sejr, der sendte Lyngby tilbage over stregen.
– Det er bare dejligt. Jeg har en stor tro på mig selv og er ikke tvivl om, at jeg har klassen. Så der er ikke så meget at sige til det.
Hvordan oplever du målet, som også var et imponerende holdmål?
– Jeg ved ikke, om det var planen, at Leon (Klassen, red.) skulle lægge den der, men jeg satsede på, at den kom i første område, og så prøvede jeg at styre den over i det lange hjørne, og det lykkedes, så det var fantastisk, lød det fra Frederik Gytkjær, der dog var nervøs i slutfasen:
– Jeg havde også nerverne uden på tøjet i de sidste 20 minutter. Vi prøvede det også inde på Brøndby Stadion, hvor vi var foran 1-0, hvor vi lukkede ind til sidst. Det er ikke alt, der skal handle om mig i dag, man må også bare tage hatten af for det hold, vi er i øjeblikket, og den måde, vi står sammen på.
Hvad betyder det for jer, at I nu er tilbage på den rigtige side af nedrykningsstregen?
– Årh, der er lang tid igen. Nu går vi ind i et nedrykningsspil, og om vi lige ligger over eller under stregen (er ikke altafgørende, red.). Det, vi har fokus på, det er den periode, vi er inde i, hvor vi virkelig rykker os som hold og er svære at slå. Vi har vundet to kampe i streg nu, så det skal vi bare arbejde videre på. Der er sgu lang tid tilbage, lød det afslutningsvist fra Frederik Gytkjær.
Efter at have hentet 10 point i hele efteråret har Lyngby nu hentet otte point i holdets seneste fire kampe i Superligaen.
LIVE
LIVE: Skrækskade til Superliga-angriber
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
– Han vinder Ballon d’Or!
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
MEDIE