Flyvende fødselar: En af de bedste dage i mit liv

Frederik Gytkjær fik søndag fejret sin 32-års fødselsdag på noget nær den bedst tænkelige vis.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Der var optræk til endnu en kamp, hvor Lyngby Boldklub skulle gå fra banen uden en scoring, men efter 63 minutter af søndagens hjemmekamp mod FC Nordsjælland fik Frederik Gytkjær Lyngby Stadion til at eksplodere i jubel, da den rutinerede angriber på imponerende vis fik drejet et hovedstød forbi Andreas Hansen.

Gytkjær kunne samtidig fejre sin 32-års fødselsdag, og angriberen var derfor selvfølgelig en glad mand, da han efter kampen gav interview til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse, samtidig med, at han holdt sin søn i hånden.

– Det er klart, at sådan en dag her står højt. Det er en af de bedste dage i mit liv, for at være ærlig. Fødselsdag og matchvinder mod Farum, det kunne ikke være bedre. Ungerne er her og familien er, det er en fantastisk dag, lød det fra Frederik Gytkjær.

Der var i noget tid lidt uklarhed om Frederik Gytkjærs fremtid, men angriberen fik i slutningen af januar forlænget sin kontrakt til 2027. I det lys var det ekstra rart at blive helten i en sejr, der sendte Lyngby tilbage over stregen.

– Det er bare dejligt. Jeg har en stor tro på mig selv og er ikke tvivl om, at jeg har klassen. Så der er ikke så meget at sige til det. 

Hvordan oplever du målet, som også var et imponerende holdmål?

– Jeg ved ikke, om det var planen, at Leon (Klassen, red.) skulle lægge den der, men jeg satsede på, at den kom i første område, og så prøvede jeg at styre den over i det lange hjørne, og det lykkedes, så det var fantastisk, lød det fra Frederik Gytkjær, der dog var nervøs i slutfasen:

– Jeg havde også nerverne uden på tøjet i de sidste 20 minutter. Vi prøvede det også inde på Brøndby Stadion, hvor vi var foran 1-0, hvor vi lukkede ind til sidst. Det er ikke alt, der skal handle om mig i dag, man må også bare tage hatten af for det hold, vi er i øjeblikket, og den måde, vi står sammen på. 

Hvad betyder det for jer, at I nu er tilbage på den rigtige side af nedrykningsstregen?

– Årh, der er lang tid igen. Nu går vi ind i et nedrykningsspil, og om vi lige ligger over eller under stregen (er ikke altafgørende, red.). Det, vi har fokus på, det er den periode, vi er inde i, hvor vi virkelig rykker os som hold og er svære at slå. Vi har vundet to kampe i streg nu, så det skal vi bare arbejde videre på. Der er sgu lang tid tilbage, lød det afslutningsvist fra Frederik Gytkjær.

Efter at have hentet 10 point i hele efteråret har Lyngby nu hentet otte point i holdets seneste fire kampe i Superligaen.







FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Officielt: Her spilles AGF-OB

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Superliga-premiere aflyst

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

FC Midtjylland – FC København

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Fælder bekymrende dom efter chok

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Topscorer kritiserer Silkeborg

– Priserne er eksploderet



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Brøndby IF – Randers FC

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Superliga-profil skadet

Silkeborg IF – Viborg FF

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Medier fælder hård dom



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

De vil have Martin Braithwaite

AGF – OB

Spændende OB-nyhed

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

FC Nordsjælland – Sønderjyske

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

‘De går amok!’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney