Før skæbnekamp: Jeg har slet ikke set Vejle spille

Vejle har tabt otte ud af otte kampe, men lige netop det gør det til en vanskelig opgave at møde dem.



Otte kampe – otte nederlag. 

Vejles rædselsstatistik er nok ikke gået mange menneskers næse forbi, men det faktum, at de har tabt samtlige kampe, gør også, at de bestemt ikke er sjove at møde. 

Det kan jo lyde ganske paradoksalt, men det er ikke desto mindre sådan, man ser på udfordringen i Sønderjyske. 

At møde en flok sårede krigere kan nemlig være meget farligt, lyder advarslen fra Lirim Qamili.

– Vi må tage alle frustrationer fra Brøndby til at gå ud over Vejle. Det er en sindssyg vigtig kamp, og der er ingen tvivl om, at de bliver svære at spille imod, fordi de også skal have nogle point snart. Det bliver en hård og rigtig svær kamp.

– Man kan jo se det på tabellen. Men man ved, hvordan det er som spiller i en dårlig periode. Spillerne vil gøre alt for at komme ud af det hul, som man er i. Det kommer til at være et svært tidspunkt at møde dem på, fordi de er i et hul, de vil komme op af. De vil give sig mere end hundrede procent, og det skal vi være klar på at håndtere, siger han til Tipsbladet. 

Kampen, der spilles søndag klokken 14, er en regulær gyser i bunden af tabellen. Vejles nul point isolerer dem naturligvis på sidstepladsen, men Sønderjyske er kun én placering foran dem med fem point af slagsen. 

Sønderjyske-profilen Kristall Ingason stemmer i om kampens betydning, men han scorer nok ikke topkarakter, hvis han testes på sin paratviden om det nuværende Vejle-mandskab.

– Man følger jo alle hold i ligaen, og du kan se, at de kæmper med at få point. Men jeg har ikke set dem spille, så det er bare en almindelig kamp, vi skal hente tre point i.

– Vi har helt klart bevist, at vi er et Superligahold. Vi spiller som et Superligahold, og det er ikke nemt at spille mod os. Vi skal bare være klogere i nogle situationer for at hente de point, vi har brug for. Så jeg er faktisk meget glad for starten. Vi vidste det ville blive svært, men vi kommer kun til at blive bedre, påpeger han. 

Sønderjyske vil tage et pænt skridt mod mission overlevelse, hvis det lykkes at hente alle tre point i hjemmekampen.





► LIVE

LIVE: Dolberg opereret efter grim skade

Drama i Real Madrid: ‘Han er et håbløst tilfælde’ 

Medie spekulerer – dansker i kæmpe transfer?

Dansk landsholdsspiller har guldmedalje til salg

Her er Kasper Hjulmands nye job

Tidligere Spurs-spiller vil være FIFA-præsident

Revser ‘ubegribelig’ dommerpåsætning i SL-topkamp



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Så mange millioner er Kasper Høgh værd

Afsløring: FC København sælger Abdul Daramy

Afsløring: Aksum afløser fyret Kamper i Kolding IF

AGF-spiller har fået ‘direkte’ besked

Ramaj: ‘Ikke for at lyde arrogant, men…’



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Disney præsenterer europæiske tv-profiler

Kasper Hjulmand kan forlade job med én dags varsel

Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?

Ny GFH-mand i Brøndbys bestyrelse

AGF vil have mangemillionær på toppost

Bruun hylder dansker: ‘Fremtiden tilhører ham’

Finale venter U21-landsholdet: ‘Kæmpestort’

Johan Larsson med ‘kærlighedsbrev’ om FCK-kending



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forlod FC København – fik en højere løn i FCM

Dansker kan skifte landshold: Jeg har muligheden

Tjente millioner på FCK-kamp

Polsk træner var på vej til OB

Skiftede til Superligaen – drømmer om retur

Fremhæver brandvarm dansker: ‘En stor betydning’

Har smidt en ‘håndgranat’ før Danmark

Ronaldo undskylder for drama i København

Stikker: ‘De spiller ad helvedes til!’

FCM-træner ser lysglimt i virvar af skader

‘Kæmpe smerte’ for Rodrigo Huescas