Forskning: Lad talentet lege

Ny forskning fra Københavns Universitet viser, at børn bliver bedre til sportsgrene, når de har fået lov at have nogle ‘fjumreår’.



Hvad er opskriften på at udvikle de bedste talenter på fodboldfronten? Meningerne er mange, men nu viser ny forskning fra Københavns Universitet, at børn skal have lov til at lege i sporten og eventuelt eksperimentere med forskellige sportsgrene, inden en bestemt retning bestemmes.

For holdsport som fodbold, er billedet mindre klart. Fodbold er blevet behandlet i en særlig underanalyse for at finde ud af, om professionelle fodboldspillere startede tidligt eller sent på specialtræning og klarlægge, hvad der skal til for at udvikle talentet bedst muligt.

Undersøgelsen viser, at kun tre faktorer adskiller de bedste fodboldspillere i Danmark fra kolleger, som har nået niveauet lige under:

1. Den første deltagelse i en international kamp fandt sted, da barnet var 14,5 år. Voksne fodboldspillere i ‘subeliten’ debuterede allerede, da de var 12,7 år.

2. Målrettethed og viljestyrke var betydeligt højere hos eliten.

3. Lysten til at udsætte træning var betydeligt lavere hos eliten.

Psykologien ser ud til at have en større betydning for hvor langt et fodboldtalent når i karrieren i forhold til hvor meget og hvor hårdt man har trænet.

Selv om forskellen er lille, viser undersøgelsen, at de bedste fodboldspillere har trænet mindre igennem karrieren end de, der ligger i niveauet lige under.

Forskellen i træningsmængden er dog ubetydelig og gør det svært at drage nogen endegyldig konklusion.

– Inden for fodbold ser det ikke ud til at gøre en forskel, hvornår man specialiserer sig. I stedet kan vi se, at spillernes vilje er meget vigtig og gør en signifikant forskel på elite og subelite, siger Anne-Marie Elbe, lektor i sportspsykologi på Københavns Universitet til videnskab.dk

– Det kan skyldes, at det er muligt at klare sig godt i fodbold, selvom man gemmer sig lidt på holdet eller til tider ikke træner fuldt ud. Det betyder, at dem som har en stærk vilje til alligevel at træne igennem, også er dem, der har størst chance for at få succes.

Ifølge Anne-Marie Elbe indikerer resultaterne, at organiseret mentaltræning kan få fodboldspillere til at nå et højere niveau.

Forskerne fra Københavns Universitet arbejder i øjeblikket med en en undersøgelse af 13-18-årige spillere i FC København og AB. Resultaterne skal blandt andet bruges i Team Danmarks planer for den bedst mulige metode til at udvikle de bedste talenter inden for sport og idræt.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

– Priserne er eksploderet

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Spændende OB-nyhed

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

FC Midtjylland – FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Brøndby IF – Randers FC

Medier fælder hård dom

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

AGF – OB

De vil have Martin Braithwaite

FC Nordsjælland – Sønderjyske

– Jeg tror de vinder Superligaen

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Silkeborg IF – Viborg FF

Hylder Nartey efter magisk debut

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Ramt af pointstraf

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit