Hvad er opskriften på at udvikle de bedste talenter på fodboldfronten? Meningerne er mange, men nu viser ny forskning fra Københavns Universitet, at børn skal have lov til at lege i sporten og eventuelt eksperimentere med forskellige sportsgrene, inden en bestemt retning bestemmes.
For holdsport som fodbold, er billedet mindre klart. Fodbold er blevet behandlet i en særlig underanalyse for at finde ud af, om professionelle fodboldspillere startede tidligt eller sent på specialtræning og klarlægge, hvad der skal til for at udvikle talentet bedst muligt.
Undersøgelsen viser, at kun tre faktorer adskiller de bedste fodboldspillere i Danmark fra kolleger, som har nået niveauet lige under:
1. Den første deltagelse i en international kamp fandt sted, da barnet var 14,5 år. Voksne fodboldspillere i ‘subeliten’ debuterede allerede, da de var 12,7 år.
2. Målrettethed og viljestyrke var betydeligt højere hos eliten.
3. Lysten til at udsætte træning var betydeligt lavere hos eliten.
Psykologien ser ud til at have en større betydning for hvor langt et fodboldtalent når i karrieren i forhold til hvor meget og hvor hårdt man har trænet.
Selv om forskellen er lille, viser undersøgelsen, at de bedste fodboldspillere har trænet mindre igennem karrieren end de, der ligger i niveauet lige under.
Forskellen i træningsmængden er dog ubetydelig og gør det svært at drage nogen endegyldig konklusion.
– Inden for fodbold ser det ikke ud til at gøre en forskel, hvornår man specialiserer sig. I stedet kan vi se, at spillernes vilje er meget vigtig og gør en signifikant forskel på elite og subelite, siger Anne-Marie Elbe, lektor i sportspsykologi på Københavns Universitet til videnskab.dk
– Det kan skyldes, at det er muligt at klare sig godt i fodbold, selvom man gemmer sig lidt på holdet eller til tider ikke træner fuldt ud. Det betyder, at dem som har en stærk vilje til alligevel at træne igennem, også er dem, der har størst chance for at få succes.
Ifølge Anne-Marie Elbe indikerer resultaterne, at organiseret mentaltræning kan få fodboldspillere til at nå et højere niveau.
Forskerne fra Københavns Universitet arbejder i øjeblikket med en en undersøgelse af 13-18-årige spillere i FC København og AB. Resultaterne skal blandt andet bruges i Team Danmarks planer for den bedst mulige metode til at udvikle de bedste talenter inden for sport og idræt.
LIVE
TransferLIVE: Manchester City på rov i PSG
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
Her er Tunesiens nye VM-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
OPTAKT
Østrig – Jordan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
VM-vækkeuret: Superliga-kendinge stjæler showet
OPTAKT