Forskning: Lad talentet lege

Ny forskning fra Københavns Universitet viser, at børn bliver bedre til sportsgrene, når de har fået lov at have nogle ‘fjumreår’.



Hvad er opskriften på at udvikle de bedste talenter på fodboldfronten? Meningerne er mange, men nu viser ny forskning fra Københavns Universitet, at børn skal have lov til at lege i sporten og eventuelt eksperimentere med forskellige sportsgrene, inden en bestemt retning bestemmes.

For holdsport som fodbold, er billedet mindre klart. Fodbold er blevet behandlet i en særlig underanalyse for at finde ud af, om professionelle fodboldspillere startede tidligt eller sent på specialtræning og klarlægge, hvad der skal til for at udvikle talentet bedst muligt.

Undersøgelsen viser, at kun tre faktorer adskiller de bedste fodboldspillere i Danmark fra kolleger, som har nået niveauet lige under:

1. Den første deltagelse i en international kamp fandt sted, da barnet var 14,5 år. Voksne fodboldspillere i ‘subeliten’ debuterede allerede, da de var 12,7 år.

2. Målrettethed og viljestyrke var betydeligt højere hos eliten.

3. Lysten til at udsætte træning var betydeligt lavere hos eliten.

Psykologien ser ud til at have en større betydning for hvor langt et fodboldtalent når i karrieren i forhold til hvor meget og hvor hårdt man har trænet.

Selv om forskellen er lille, viser undersøgelsen, at de bedste fodboldspillere har trænet mindre igennem karrieren end de, der ligger i niveauet lige under.

Forskellen i træningsmængden er dog ubetydelig og gør det svært at drage nogen endegyldig konklusion.

– Inden for fodbold ser det ikke ud til at gøre en forskel, hvornår man specialiserer sig. I stedet kan vi se, at spillernes vilje er meget vigtig og gør en signifikant forskel på elite og subelite, siger Anne-Marie Elbe, lektor i sportspsykologi på Københavns Universitet til videnskab.dk

– Det kan skyldes, at det er muligt at klare sig godt i fodbold, selvom man gemmer sig lidt på holdet eller til tider ikke træner fuldt ud. Det betyder, at dem som har en stærk vilje til alligevel at træne igennem, også er dem, der har størst chance for at få succes.

Ifølge Anne-Marie Elbe indikerer resultaterne, at organiseret mentaltræning kan få fodboldspillere til at nå et højere niveau.

Forskerne fra Københavns Universitet arbejder i øjeblikket med en en undersøgelse af 13-18-årige spillere i FC København og AB. Resultaterne skal blandt andet bruges i Team Danmarks planer for den bedst mulige metode til at udvikle de bedste talenter inden for sport og idræt.





Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham




LIVE

LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Troels Bech slår fast: Glem det!

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Danmark udtager landsholdet til skæbnekampe

“Cooper fravælger Tahirovic for at hjælpe Wales”

Interessant afsløring



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Kevin Diks skriver historie



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Han stiller ultimative krav

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Barcelona i kæmpesejr