Hvad er opskriften på at udvikle de bedste talenter på fodboldfronten? Meningerne er mange, men nu viser ny forskning fra Københavns Universitet, at børn skal have lov til at lege i sporten og eventuelt eksperimentere med forskellige sportsgrene, inden en bestemt retning bestemmes.
For holdsport som fodbold, er billedet mindre klart. Fodbold er blevet behandlet i en særlig underanalyse for at finde ud af, om professionelle fodboldspillere startede tidligt eller sent på specialtræning og klarlægge, hvad der skal til for at udvikle talentet bedst muligt.
Undersøgelsen viser, at kun tre faktorer adskiller de bedste fodboldspillere i Danmark fra kolleger, som har nået niveauet lige under:
1. Den første deltagelse i en international kamp fandt sted, da barnet var 14,5 år. Voksne fodboldspillere i ‘subeliten’ debuterede allerede, da de var 12,7 år.
2. Målrettethed og viljestyrke var betydeligt højere hos eliten.
3. Lysten til at udsætte træning var betydeligt lavere hos eliten.
Psykologien ser ud til at have en større betydning for hvor langt et fodboldtalent når i karrieren i forhold til hvor meget og hvor hårdt man har trænet.
Selv om forskellen er lille, viser undersøgelsen, at de bedste fodboldspillere har trænet mindre igennem karrieren end de, der ligger i niveauet lige under.
Forskellen i træningsmængden er dog ubetydelig og gør det svært at drage nogen endegyldig konklusion.
– Inden for fodbold ser det ikke ud til at gøre en forskel, hvornår man specialiserer sig. I stedet kan vi se, at spillernes vilje er meget vigtig og gør en signifikant forskel på elite og subelite, siger Anne-Marie Elbe, lektor i sportspsykologi på Københavns Universitet til videnskab.dk
– Det kan skyldes, at det er muligt at klare sig godt i fodbold, selvom man gemmer sig lidt på holdet eller til tider ikke træner fuldt ud. Det betyder, at dem som har en stærk vilje til alligevel at træne igennem, også er dem, der har størst chance for at få succes.
Ifølge Anne-Marie Elbe indikerer resultaterne, at organiseret mentaltræning kan få fodboldspillere til at nå et højere niveau.
Forskerne fra Københavns Universitet arbejder i øjeblikket med en en undersøgelse af 13-18-årige spillere i FC København og AB. Resultaterne skal blandt andet bruges i Team Danmarks planer for den bedst mulige metode til at udvikle de bedste talenter inden for sport og idræt.
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
Peter Schmeichel taget på sengen
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
Mareridt for FC Augsburg
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
NYHEDER
Går langt ned i løn
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TOPNYHED