Hvad er opskriften på at udvikle de bedste talenter på fodboldfronten? Meningerne er mange, men nu viser ny forskning fra Københavns Universitet, at børn skal have lov til at lege i sporten og eventuelt eksperimentere med forskellige sportsgrene, inden en bestemt retning bestemmes.
For holdsport som fodbold, er billedet mindre klart. Fodbold er blevet behandlet i en særlig underanalyse for at finde ud af, om professionelle fodboldspillere startede tidligt eller sent på specialtræning og klarlægge, hvad der skal til for at udvikle talentet bedst muligt.
Undersøgelsen viser, at kun tre faktorer adskiller de bedste fodboldspillere i Danmark fra kolleger, som har nået niveauet lige under:
1. Den første deltagelse i en international kamp fandt sted, da barnet var 14,5 år. Voksne fodboldspillere i ‘subeliten’ debuterede allerede, da de var 12,7 år.
2. Målrettethed og viljestyrke var betydeligt højere hos eliten.
3. Lysten til at udsætte træning var betydeligt lavere hos eliten.
Psykologien ser ud til at have en større betydning for hvor langt et fodboldtalent når i karrieren i forhold til hvor meget og hvor hårdt man har trænet.
Selv om forskellen er lille, viser undersøgelsen, at de bedste fodboldspillere har trænet mindre igennem karrieren end de, der ligger i niveauet lige under.
Forskellen i træningsmængden er dog ubetydelig og gør det svært at drage nogen endegyldig konklusion.
– Inden for fodbold ser det ikke ud til at gøre en forskel, hvornår man specialiserer sig. I stedet kan vi se, at spillernes vilje er meget vigtig og gør en signifikant forskel på elite og subelite, siger Anne-Marie Elbe, lektor i sportspsykologi på Københavns Universitet til videnskab.dk
– Det kan skyldes, at det er muligt at klare sig godt i fodbold, selvom man gemmer sig lidt på holdet eller til tider ikke træner fuldt ud. Det betyder, at dem som har en stærk vilje til alligevel at træne igennem, også er dem, der har størst chance for at få succes.
Ifølge Anne-Marie Elbe indikerer resultaterne, at organiseret mentaltræning kan få fodboldspillere til at nå et højere niveau.
Forskerne fra Københavns Universitet arbejder i øjeblikket med en en undersøgelse af 13-18-årige spillere i FC København og AB. Resultaterne skal blandt andet bruges i Team Danmarks planer for den bedst mulige metode til at udvikle de bedste talenter inden for sport og idræt.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Frankrig – England
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Smadrer transferrekord
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
EKSKLUSIVT