Forskning: Lad talentet lege

Ny forskning fra Københavns Universitet viser, at børn bliver bedre til sportsgrene, når de har fået lov at have nogle ‘fjumreår’.



Hvad er opskriften på at udvikle de bedste talenter på fodboldfronten? Meningerne er mange, men nu viser ny forskning fra Københavns Universitet, at børn skal have lov til at lege i sporten og eventuelt eksperimentere med forskellige sportsgrene, inden en bestemt retning bestemmes.

For holdsport som fodbold, er billedet mindre klart. Fodbold er blevet behandlet i en særlig underanalyse for at finde ud af, om professionelle fodboldspillere startede tidligt eller sent på specialtræning og klarlægge, hvad der skal til for at udvikle talentet bedst muligt.

Undersøgelsen viser, at kun tre faktorer adskiller de bedste fodboldspillere i Danmark fra kolleger, som har nået niveauet lige under:

1. Den første deltagelse i en international kamp fandt sted, da barnet var 14,5 år. Voksne fodboldspillere i ‘subeliten’ debuterede allerede, da de var 12,7 år.

2. Målrettethed og viljestyrke var betydeligt højere hos eliten.

3. Lysten til at udsætte træning var betydeligt lavere hos eliten.

Psykologien ser ud til at have en større betydning for hvor langt et fodboldtalent når i karrieren i forhold til hvor meget og hvor hårdt man har trænet.

Selv om forskellen er lille, viser undersøgelsen, at de bedste fodboldspillere har trænet mindre igennem karrieren end de, der ligger i niveauet lige under.

Forskellen i træningsmængden er dog ubetydelig og gør det svært at drage nogen endegyldig konklusion.

– Inden for fodbold ser det ikke ud til at gøre en forskel, hvornår man specialiserer sig. I stedet kan vi se, at spillernes vilje er meget vigtig og gør en signifikant forskel på elite og subelite, siger Anne-Marie Elbe, lektor i sportspsykologi på Københavns Universitet til videnskab.dk

– Det kan skyldes, at det er muligt at klare sig godt i fodbold, selvom man gemmer sig lidt på holdet eller til tider ikke træner fuldt ud. Det betyder, at dem som har en stærk vilje til alligevel at træne igennem, også er dem, der har størst chance for at få succes.

Ifølge Anne-Marie Elbe indikerer resultaterne, at organiseret mentaltræning kan få fodboldspillere til at nå et højere niveau.

Forskerne fra Københavns Universitet arbejder i øjeblikket med en en undersøgelse af 13-18-årige spillere i FC København og AB. Resultaterne skal blandt andet bruges i Team Danmarks planer for den bedst mulige metode til at udvikle de bedste talenter inden for sport og idræt.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Donald Trump bekræfter

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Smadrer transferrekord

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Er han løsningen i AGF?

Skamroses af Thomas Nørgaard

Thomas Frank: De vinder VM

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Messi sætter ord på vildt drama

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København-transfer bremses af denne årsag

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

‘Det er ufatteligt imponerende’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret