Forudser Superliga-bombe: Han smadrer nok det hele

Sommerens transfervindue er forbi med Superliga-salg for samlet 1,2 milliarder kroner. I podcasten Transferguru vendes den heftige aktivitet, og Farzam Abolhosseini forudser næste sommers store transferbombe.



Sommerens trasnfervindue er forbi, hvor der er sket ting og sager i den danske andedam.

1,2 milliarder kroner har Superliga-klubberne solgt for. Victor Froholdt er fløjet fra reden, Mathias Kvistgaarden er nu i Norwich, mens FC Nordsjælland alene har solgt for over 400 millioner kroner.

Det er blot et lille udpluk af de mange salg, som skete fra midten af juli frem til midnat den 1. september.

I Podcasten Transferguru, som laves i et samarbejde mellem Tipsbladet og Podimo, sætter Farzam Abolhosseini ord på sommerens vilde aktivitet startende med højdespringeren i Farum.

– De har solgt spillere, som man nærmest har glemt i (Mario) Dorgeles, der røg for 80 millioner kroner, og Daniel Svensson for 70 millioner kroner. De røg tidligt, og så er de blevet overstrålet af salgene af Lucas Høgsberg og Sindre Walle Egeli.

Også Benjamin Nygren og Milan Iloski kan nævnes som fine salg ud af klubben.

Transferguru er en ugentlig podcast bragt i et samarbejde mellem Tipsbladet og Podimo med vært Peter Hjulmand og journalist Farzam Abolhosseini.

“Han kommer til at smadre det hele”

Farzam Abolhosseini forventer imidlertid ikke, at næste sommer bliver lige så hektisk på nær i FC Midtjylland.

– Jeg synes, det her er ekstraordinært. Du kommer ikke til at se Brøndby sælge for 250 millioner næste år. Jeg kan heller ikke se, hvem FCK skal kunne sælge for 150 millioner næste år. Så er der selvfølgelig Franculino i FC Midtjylland, som nok kommer til at smadre det hele. Men jeg er ikke sikker på, at vi kommer til at se så mange store salg. 1,2 milliarder er vildt.

– Der er rigtig mange internationale journalister, som har skrevet til mig og spurgt: “Hvad er det, der sker i Danmark? Hvad foregår der i Superligaen og med jeres salg?” Og hvad foregår der også med tilgangene, hvor jeg synes, der er sket noget ekstraordinært.

FC Københavns salg af Victor Froholdt til FC Porto for 165 millioner kroner plus bonusser blev Superligaens største denne sommer, mens Franculino kunne have toppet den, hvis FC Midtjylland havde givet grønt lys.

Tipsbladet kunne afsløre, at en fransk topklub bød 225 millioner kroner i en samlet pakke for angrebsjuvelen, der har scoret vilde otte mål i syv Superliga-kampe.

Det kunne have bragt ham op i nærheden af Superligaens største salg nogensinde, som er Ernest Nuamahs skifte fra FC Nordsjælland til RWD Molenbeek for et samlet beløb på mellem 210 og 230 millioner kroner.

Du kan høre hele afsnittet af Transferguru hos Podimo. Der vil udkomme et nyt afsnit hver fredag.







NYHEDER

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Skuffer igen

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

– Det er så ringe, begge dele!

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne



EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Riemer svarer på Tøftings kritik

‘Køb ikke Franculino Djú’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

– Han tog mig på røven!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Steve Coopers højre hånd afviser

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Pione Sisto på vej væk?

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Vejen tilbage?

Her trækkes der lod til VM

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Storklub meldes interesseret

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Stor dansk chance!

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Her kan du se Skotland mod Danmark

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark