Frækt forslag til FCM: Jeg har tænkt på Zorniger

FC Midtjylland er på jagt efter en ny cheftræner. Alt imens kommer TV3 Sports fodboldeksperter med to forslag på en kommende chef.



FC Midtjylland valgte efter en vaklende sæsonstart at skille sig af med cheftræner Bo Henriksen.

I mellemtiden har Henrik Jensen overtaget tøjlerne, hvilket gav en flot sejr over OB søndag. Alligevel skal klubben på markedet efter en permanent løsning. Tipsbladet har bragt fem bud på en ny cheftræner.

Bookmakerne har sat deres odds på den kommende træner, mens Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen også har delt sine tanker. Flere fodboldeksperter vil også give deres besyv med.

– Jeg er ikke i tvivl om Thomas Thomasberg. Han har været i FC Midtjylland før og fået succes de steder, hvor han har været. Han var tæt på at komme til AaB, og det her vil være det næste skridt for Thomas Thomasbergs udvikling. Han kender alle i klubben, så jeg er sikker på, at han vil gøre et godt stykke arbejde ud fra de kriterier, der er til en ny træner, siger Allan Kuhn i fodboldprogrammet Onside på 3+.

FC Midtjylland karakteriseres ifølge Claus Steinlein ved power fodbold, generobringer og dybe løb, der fører til afslutninger. Fodboldekspert Per Frimann ser gerne FC Midtjylland blive endnu mere ultimative med en gammel Brøndby IF-kending ved roret.

– Jeg har hele tiden tænkt på Alexander Zorniger. Han er lige blevet mester på Cypern og blev nummer to med Brøndby. Vi ved, hvad han gjorde med Brøndby. Han udviklede klubben markant og helt vildt, men det vi hører fra Allan [Allan Kuhn, red.] med, at man måske ikke bestemmer alt som cheftræner, så vil han måske også være svær at få ind i klubben.

– I FC Midtjylland ser man lidt mere på en træner som en mellemleder, som ikke skal være med i det sportslige setup. Med Zorniger vil man være nødt til at give ham nøglerne til klubbens førstehold, og så bliver han den drivende kraft. Det kan godt være, at det er lidt for udfordrende for Steinlein og co.

Alexander Zorniger har i et interview med Tipsbladet også fortalt, at han godt kunne se sig selv vende tilbage til dansk fodbold. Men derfra er der fortsat lang vej til, at det bliver aktuelt.

I afspilleren ovenfor kan du høre hele snakken i Onside-studiet, hvor Allan Kuhn og Per Frimann diskuterer FC Midtjylland og deres kommende cheftræner.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Scorer vanvittig løn i Premier League

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

‘Den mest magtfulde nogensinde’

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Mexico – England

Brasilien – Norge

Stort FCK-talent er blevet solgt

Her er 1/8-finalerne ved VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er et angreb på FCK’

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

“Du er en fucking maskine!”

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Portugal – Spanien

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Skyder stor FCM-historie ned

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-direktør får job i West Ham

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’