FC Midtjylland valgte efter en vaklende sæsonstart at skille sig af med cheftræner Bo Henriksen.
I mellemtiden har Henrik Jensen overtaget tøjlerne, hvilket gav en flot sejr over OB søndag. Alligevel skal klubben på markedet efter en permanent løsning. Tipsbladet har bragt fem bud på en ny cheftræner.
Bookmakerne har sat deres odds på den kommende træner, mens Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen også har delt sine tanker. Flere fodboldeksperter vil også give deres besyv med.
– Jeg er ikke i tvivl om Thomas Thomasberg. Han har været i FC Midtjylland før og fået succes de steder, hvor han har været. Han var tæt på at komme til AaB, og det her vil være det næste skridt for Thomas Thomasbergs udvikling. Han kender alle i klubben, så jeg er sikker på, at han vil gøre et godt stykke arbejde ud fra de kriterier, der er til en ny træner, siger Allan Kuhn i fodboldprogrammet Onside på 3+.
FC Midtjylland karakteriseres ifølge Claus Steinlein ved power fodbold, generobringer og dybe løb, der fører til afslutninger. Fodboldekspert Per Frimann ser gerne FC Midtjylland blive endnu mere ultimative med en gammel Brøndby IF-kending ved roret.
– Jeg har hele tiden tænkt på Alexander Zorniger. Han er lige blevet mester på Cypern og blev nummer to med Brøndby. Vi ved, hvad han gjorde med Brøndby. Han udviklede klubben markant og helt vildt, men det vi hører fra Allan [Allan Kuhn, red.] med, at man måske ikke bestemmer alt som cheftræner, så vil han måske også være svær at få ind i klubben.
– I FC Midtjylland ser man lidt mere på en træner som en mellemleder, som ikke skal være med i det sportslige setup. Med Zorniger vil man være nødt til at give ham nøglerne til klubbens førstehold, og så bliver han den drivende kraft. Det kan godt være, at det er lidt for udfordrende for Steinlein og co.
Alexander Zorniger har i et interview med Tipsbladet også fortalt, at han godt kunne se sig selv vende tilbage til dansk fodbold. Men derfra er der fortsat lang vej til, at det bliver aktuelt.
I afspilleren ovenfor kan du høre hele snakken i Onside-studiet, hvor Allan Kuhn og Per Frimann diskuterer FC Midtjylland og deres kommende cheftræner.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
OPTAKT
Liverpool – Brentford
Færdig som cheftræner i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
EKSKLUSIVT