Frederik Birk: ‘Vi drikker en bajer i Køge’

Frederik Birk kommer til at savne Casper Ankergren i Brøndby.



BRØNDBY (Tipsbladet): Det kan gå stærkt i fodboldens verden – det kan også Frederik Birk skrive under på.

Brøndby IF har i denne uge taget afsked med klubbens målmandstræner Casper Ankergren, der er taget til Premier League-klubben West Ham. Tipsbladet kunne allerede for en måned siden afsløre, at den handel var undervejs, men til sidst gik det hurtigt.

Derfor nåede Brøndbys cheftræner slet ikke at sige farvel til Ankergren.

– Jeg var på studietur i Salzburg, så jeg har kun ladet mig fortælle, at det var lidt vemodigt. Jeg var der ikke selv, så jeg har taget den over telefon med ham, og jeg håber, han i en landsholdspause eller to kan komme ned til vores fælles torv i Køge, hvor vi kan få en øl og sludre lidt, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den øvrige presse.

En fuldendt pakke

Han lægger ikke skjul på, at det er et sportsligt tab for Brøndby IF, at Casper Ankergren, der har været klubbens målmandstræner siden 2021, har valgt at søge nye græsgange.

– Han var en meget fuldendt pakke, og jeg tror, jeg deler opfattelsen med en del af målmandsgruppen her, for vi vidste godt, at der på et eller andet tidspunkt ville komme et bud på ‘Anker’, som han ikke kunne sige nej til, for det er en dygtig fyr, vi har med at gøre.

– Det er klart, at noget af det, der ligger i ‘Ankers’ pakke er et væsen, der har spillet mange kampe inde på stadion, så han ved, hvad det drejer sig om, og han bærer noget kultur med sig fra dengang sammenholdt med en god skoling fra hans tid i Brighton.

– Han er en top fyr, som er meget dygtig, arbejdsom, detaljeret, god med drengene, god til at styre gruppen og målmændene har været glad for ham, siger Birk.

Brøndby har allerede Casper Ankergrens afløser på plads i form af 32-årige Justin Merz.

– Alt muligt held og lykke til Casper, og jeg kommer selvfølgelig til at savne ham, men jeg vil omvendt slå et slag for, at vi får erstattet ham med en ung fyr i Justin, som jeg har et enormt godt indtryk af, slutter Birk.

Som aktiv nåede Casper Ankergren 94 kampe for Brøndby IF.





LIVE

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Nu melder Christian Eriksen ud

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Kæmpe mystik: I dag sker det



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

Engelsk legende storroser brandvarm dansker

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Danske klubber scorer millioner på VM

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Kommer med kæmpe Agger-nyhed



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

‘AC’-forlængelse på plads, men…