Fremhæver nøgleperson efter Nathan Trott-transfer

Jacob Neestrup glæder sig over signingen af Nathan Trott og peger på, at én mand er med til at gøre FCK en attraktiv destination for keepere.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København har allerede lavet sommerens første signing i form af målmand Nathan Trott, som er kommet fra West Ham på en fireårig aftale og skal afløse Kamil Grabara i “løvernes” mål.

Og det er ikke overraskende en transfer, cheftræner Jacob Neestrup er tilfreds med.

– Vi har vidst længe, at vi skulle erstatte Kamil, og Nathan har nogle åbenlyst store kvaliteter. Han er hurtig på stregen, dygtig i feltet, har et stort vingefang.

– Han er også meget bedre med fødderne, end hvad mange giver ham credit for – både på det lange og korte spil. Og så er han en fantastisk sportsmand, som er konkurrenceivrig, og referencerne, vi har fået fra ind- og udland, er rigtig gode, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet og den fremmødte presse efter mandagens træning.

I et interview med Tipsbladet kunne Nathan Trotts agent i weekenden fortælle, at der var interesse fra adskillige andre klubber – blandt andet andre danske klubber, flere i Championship og en stor hollandsk klub.

Men da Nathan Trott og co. satte sig til bords med “PC” og Jacob Neestrup, var de sikre på, at det skulle være FCK.

I den forbindelse fremhæver Jacob Neestrup også en anden nøgleperson.

– Jeg synes bare, at vi har fremlagt en plan og et miljø, som han kunne se sig selv i. Han har sikkert kunne tjene mere og mindre andre steder, så jeg tror ikke, at det handler om det. Jeg tror, at det handler om, at vi har fremlagt et miljø og en sportslig plan og nogle udfordringer, både med konkurrencen i truppen og klubbens ambitioner, som han har kunnet se sig selv i.

– Så har vi vist, at vi med Kim Christensen (målmandstræner, red.) i spidsen er dygtige til at udvikle målmænd. Der har været Kamil, Jesse Joronen og Robin Olsen tidligere.

– Kim er jo væk med landsholdet lige nu, men han er en stor del af keepernes udvikling, og det tror jeg, at mange keepere ligger mærke til, siger FC København-træneren.

Nathan Trott har fået en fireårig aftale i FC København, hvor han skal udgøre målmandsteam med Runar Alex Runarsson og Theo Sander.





– Det gør ondt og gør mig ked af det


Nedtur i Celtic: ‘Schmeichel gik bersærk’

Ødelagde vild statistik efter 19 minutter

– Han kan gøre det med Højlund

Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’

FCK meldes varm på Newcastle-spiller

Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne

Pludselig nævnte Zorniger Moukoko

TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’

Klar melding: ‘Tag to år med Andreas Christensen’

Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt

Storroser Yuito Suzuki

Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’

Skrækkeligt Napoli-nyt

“Zanka” blæst bagover: Han er Superligaens bedste

Stor beslutning: Skal det komplet modsatte

‘Nærmest et karaktermord’

På røven over dansk stjerne

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

– Det er helt hjernedødt

Brøndby får bøde for konfetti

Godt nyt for FCK – stjerne er tilbage

Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub

Sensationel udvikling på vej?

– Det er et kæmpe problem, FCK!

Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham

– Så kan de glemme alt om et dansk mesterskab

Sean Klaiber: Han er virkelig undervurderet!

Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok

Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’

Zorniger forklarer opsigtsvækkende optrin

Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer

– Hvis det øjeblik kommer, stopper jeg

Philip Billing kunne ikke mere: ‘Jeg var desperat’

Celtic-ejer i voldsom nedslagtning af Rodgers

Lionel Messi i stor kovending?

Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen

Brøndby-profil ‘skal smadre transferrekord’

– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk

Afviste Brøndby: Nu kommer Viborg med nyt

Brøndby-profil: Jeg elsker fansene, men…

Ny stor fiasko!

Chokeret O’Neill vil kun være kortvarig vikar

Sydsiden med kritik: ‘Pisser på de aktive fans’

Neestrup i farezonen? ‘Ikke fyret i 2025’

Skidt nyt

Aneke Rune afslører: Vigtigt skridt 7. november

Bekræfter transfer

‘Jeg forlader holdet’

Randers FC henter spiller i udenlandsk topklub

Har talt ud med Daniel Wass