Frustreret Uwe Rösler: Så har man ingen chance!

Det var helt fortjent, at FC Nordsjælland vandt over AGF, lød det efter fredagens kamp i Farum fra gæsternes cheftræner Uwe Rösler, der var skuffet over sit holds præstation.



RIGHT TO DREAM PARK: Trods en skuffende indsats var AGF fredag aften få minutter fra at få point med hjem fra en svær udebane. 

På et sent mål af indskiftede Milan Iloski lykkedes det dog FC Nordsjælland at hente en 1-0-sejr, og efter det sene AGF-nederlag var Uwe Rösler selvsagt en skuffet mand. 

– Der var for mange spillere, der ikke var på bølgelængde i dag. Vi var ikke tydelige, lød det fra AGF-bossen, der generelt var utilfreds med sine spilleres præstation:

– Vi havde for mange boldberøringer. Kvaliteten på bolden var der ikke. Og når du ikke spiller op til dit bedste, så skal du levere de basale ting. Det gjorde vi i de første 92 minutter, men i det 92. minut vælger vi så at prøve at trække en offside. Hvilket vi aldrig gør. Vi lægger ikke pres på bolden. Så sker der ting. Vi var off i dag. Tillykke til Nordsjælland. Det bedste hold vandt. De fik et straffespark, som var tydeligt. 

– De scorer så i det 92. minut, og det er selvfølgelig ikke godt for os, for vi kunne have fået noget ud af kampen. Det ville have været godt. Men i sidste ende synes jeg faktisk ikke, at vi fortjente at få et point i dag. 

Men hvad var så årsagen til, at AGF-spillerne ikke var på bølgelængde i dag? Ifølge Rösler hjalp den tidlige skade til Nicolai Poulsen bestemt ikke. 

– Vi har forberedt os i næsten to uger. Nicolai Poulsen går ud. Det er ikke en undskyldning, men en forklaring. Det satte os tilbage. Kristian (Arnstad, red.) har ikke været med os overhovedet (Arnstad har været afsted med Norges U21-landshold, red.). Han kom i går og trænede med i 20 minutter. Og han spillede 90 minutter i dag.

– Det satte os selvfølgelig tilbage, i forhold til hvordan vi gerne ville spille. Men Kristian blev bedre i løbet af kampen, især i slutningen af første halvleg. Han forbedrede sig i forhold til det positionelle og det kvalitetsmæssige, men i dag var vi kollektivt ikke, hvor vi skulle være. 

– Kort efter kickoff havde Eric Kahl og Gift Links muligheden for at lægge bolden ind i feltet, og det gjorde de ikke. Og det satte tonen for os. Vi var ikke tydelige i forhold til, hvad vi ville. Når der er for mange spillere, der har deres egne idéer, så ender det sådan her, lød det fra Rösler.

Den tyske cheftræner afviste klart og tydeligt, at AGF spillede bevidst efter at få ét point. Præstationen var bare ikke til mere. 

– Vi havde intet spil på den sidste tredjedel. Ingen løb i dybden. Ingen gnist. Og så har man ingen chance for at vinde imod dem, især ikke på den her bane, lød det fra Uwe Rösler. 

AGF's sidste kamp inden vinterpausen er ude mod Silkeborg den 1. december. 





– De spiller hasard med Narteys kontrakt




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Messi rammer gyldent tal

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Det kommer formentlig til at ske

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Færdig? Manchester City har udset afløser

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Morten Bruun med dyster spådom



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Vejle Boldklub – OB

Jubler over ny Brøndby-chef

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Benhård Brian Riemer-melding

Nu dukker første historie op

Håber på FC København-exit

I svime over Morten Hjulmand

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Stjerner rammer eksklusiv klub

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør