FC København har mandag offentliggjort Jess Thorup som klubbens nye cheftræner. Han er ankommet til hovedstadsklubben fra belgiske Genk, hvor han kun havde været i en måned, hvorfor reglerne for kompensation betyder, at FCK kan slippe med at betale én uges løn for ham.
Dog føler Genk-direktør Dimitri De Condé sig sikker på, at Thorups nye klub nok skal få de penge, som de gør krav på. Det fortæller han i et interview med Het Laatste Nieuws via B.T.
– Klausulen vil blive betalt som aftalt i kontrakten. Uagtet retslige detaljer. Vi vil behandle det korrekt, som der står i kontrakten. Jeg er sikker på, at det også er Jess’ ønske, lyder det fra De Condé.
Læs også:FCK vil finde ny assistent til Thorup: Får selv medbestemmelse
Ved selve præsentationen af Jess Thorup som ny FCK-træner blev han spurgt til, hvorvidt det er vigtigt for ham, at Genk ville blive kompenseret godt i forbindelse med hans skifte væk fra klubben.
– Jeg ved ikke, hvad du mener med “kompenseret godt”. For mig handlede det om at have fuldt fokus på det job, jeg havde dernede. Jeg tror også, hvis man spørger ind til det dernede, havde de en fornemmelse af, at det arbejde, der blev lavet på de fem uger, fik vi vendt til noget rigtig spændende. Det var også derfor, og det forstår jeg godt, at verden falder sammen under dem med sådan en besked, siger Jess Thorup og fortsætter:
– Hvad der er af økonomi og alt muligt andet, blander jeg mig ikke i. Det vigtigste for mig var at efterlade Genk og truppen det bedst mulige sted, når det her skulle ske, og det synes jeg, jeg har gjort, lyder det fra den nye FCK-træner.
Læs også:Fansene kan godt glæde sig: Sådan skal FC København spille under Thorup
Thorup kan dog godt forstå, at man kan være irriteret over at miste en person fra sin klub, som det er sket for Genk nu.
– Sådan går det også for trænere nogle gange, selv om det også er os, der sidder på den anden side af skrivebordet og river os i håret over at miste en spiller. Nu var det en træner den her gang, og det er sådan, det går, forklarer Jess Thorup.
Aftalen mellem FC København og Thorup gælder frem til sommeren 2024.
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Thorup har nok at arbejde med i FCK
Læs også:Medie: FCK-bud på Neestrup var fornærmende
Læs også:Barske reaktioner i Belgien: Giver fingeren til Thorup-skiftet
LIVE
TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TRANSFERPLANEN
