SønderjyskE var mandag aften på besøg hos FC København, hvor det endte med en sejr til københavnerne, men det helt store samtaleemne efter kampen er kampens mange straffespark.
Hele tre gange dømte dommer Sandi Putros straffespark i løbet af anden halvleg – to til FC København og et til SønderjyskE – men det var ikke alle, der var lige tilfredse med de kendelser.
Efter kampen gav SønderjyskE-træner Glen Riddersholm i hvert fald sin klare mening til kende om de to straffespark, som værterne fra FC København fik tildelt. Det gjorde han i et interview med TV3 Sport.
– Så er der selvfølgelig nogle situationer. Det er jo ærgerligt, men det var sådan, det skulle gå. Det er sjældent, jeg når at se klippene inden jeg kommer herop i studiet, men jeg synes, det var så grelt i dag, at jeg brugte tiden på det nede i omklædningsrummet. Jeg synes, det er to meget tynde straffespark i dag.
– Jeg kan slet ikke se, at Victor Mpindi rammer Viktor Fischer. Han kaster sig ind, og det var det, FCK var dygtige til. De spiller på et højt niveau, hvor hver gang bolden ikke er i nærheden, eller når de taber den, så kaster de sig teatralsk. Det lykkes de med, og det er drømhamrende ærgerligt. Straffespark nummer to kan jeg se, at Jens Stage snubler over sine egne ben. Der ligger en hånd på skulderen af ham, men det er ikke til fald, siger Glen Riddersholm og tilføjer:
– Der er også et VAR-system, formoder jeg, der har haft kigget på det. Jeg så godt nok kun det der VAR-mærke en gang i Parken, og det var, da vi fik straffespark.
Glen Riddersholm og SønderjyskE er fortsat nummer seks i Superligaen efter nederlaget, mens FC København er nummer fire.
LIVE
TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
Skylder FC København penge – straffes hårdt
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
NYHEDER
Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
MEDIE
Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma
OPTAKT
England – Ghana
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
NYHEDER
Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
