Grabara svinede holdkammerat til træning: Fuck off

I et interview med Discovery har Kamil Grabara nu fortalt om en kontrovers, han havde med William Eskelinen i AGF, hvor den polske målmand følte, at svenskeren ødelagde træningen med sin ringe attitude.



William Eskelinens karriere i AGF kørte af sporet, da Århus-klubben i september 2020 hentede Kamil Grabara, som med det samme overtog rollen som klubbens førstemålmand. 

Og i et interview med Discovery har Kamil Grabara nu afsløret, at de to målmand havde en uoverensstemmelse på træningsbanen, hvor polakken var utilfreds med svenskerens attitude. 

I interviewet bliver Grabara indledningsvist spurgt til, hvordan hans forhold generelt er til hans rivaler. 

– Jeg har sagt det før, og jeg siger det igen. Hvorend jeg tager hen, hvor en klub vælger at købe mig, så har jeg absolut intet problem ved at sige til de andre målmænd: ‘Der er ingen fucking chance for, at jeg ikke spiller i den her klub. Der er ingen chance for, at I spiller, og at jeg ikke gør.’ Så simpelt er det, lyder svaret fra Grabara, der fortsætter:

– Vi kan kan have et forhold, men i sidste ende er det en konkurrence. Der er kun én plads, og den plads er min. Hvis der er noget forkert ved det, så må nogen lade mig det vide. 

Grabara peger på, at det er afgørende for alle målmændene i truppen, at alle leverer maksimalt til træning. 

– Ordene kan lyde onde, men du må forstå, at for at blive bedre hver eneste dag, så er man nødt til at træne sammen. Uanset hvor meget lort, man hører om mig fra andre målmænd, så kan de aldrig sige, at jeg ikke har gjort mit bedste for at gøre deres træning så god som muligt. Resten er irrelevant, siger Grabara. 

– Du kan synes om min personlighed, eller du kan lade være. Det er fint. Men du kan aldrig sige noget dårligt om at træne med mig. Jeg respekterer det arbejde, vi udfører for at blive bedre. Jeg kræver af mig selv, at jeg skal hjælpe de andre. Men jeg kræver det samme fra de andre. 

Kamil Grabara bliver efterfølgende spurgt til den kontrovers, han havde med William Eskelinen i AGF. 

– Det var til en af træningerne, hvor han tydeligvis var fuldstændigt ligeglad. Så jeg var sådan: ‘Hvis du ikke gider træne, så fuck off‘, lyder det fra Grabara. 

– Jeg får løn for at træne. Jeg er ligeglad med, hvordan du har det. Vi kan tale om det bagefter. Men lad være med at give mig den lorte-attitude på træningsbanen. 

Kamil Grabara havde efterfølgende en endnu større kontrovers med Mathew Ryan, da den australske målmand sidste år var i FC København. 

I et tweet valgte Kamil Grabara at håne Ryan, da australieren droppede i VM-kampen mod Argentina i december. 

Du kan se hele klippet med Kamil Grabara i afspilleren over artiklen. 



Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Brøndby bekræfter salg

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Aldrig set før

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Nu kommenterer han FC København-historie

Brendan Rodgers i chokskifte

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

En helt genial transfer, CV – køb ham nu!

Hænger Chido Obi ud

Lukas Lerager tæt på denne klub

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Målmand håber på Brøndby-transfer

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

– Overdrevet og unuanceret

Har Brøndby-spiller på blokken

Julebold? Køb billetter til Premier League

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt