Albert Capellas har fået meget kritik for FC Midtjyllands dårlige resultater, men kritik har den sportslige ledelse i klubben heller ikke kunne snige sig udenom.
Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, argumenterer eksempelvis for, at FCM-ledelsen har fundet en syndebuk for den sportslige deroute i fyringen af Albert Capellas.
Som sportschef har Svend Graversen et stort ansvar for spillet på banen, da han spiller en hovedrolle i, hvordan truppen ser ud.
Den har fået masser af kritik, og Svend Graversen erkender også onsdag over for Tipsbladet og de fremmødte medier, at han bærer et stort ansvar for nedturen. Det gør ham dog ked af det, at nogle ser det som om, at han står med hovedansvaret.
– Jeg er en del af det her. Jeg har et kæmpe ansvar og er virkelig ked af, at vi står det sted, hvor vi står nu, og skal træffe den her beslutning , som vi skal træffe nu, for den gør rigtig ondt på mig, fordi jeg på mange måder har et godt forhold til Albert, fordi han er en god person.
– Men det gør endnu mere ondt, når der er nogle, der tænker, at det alene er mig, som står med det ansvar. Jeg er helt på med på, at jeg er her for klubben, og jeg er her kun for klubben, jeg har været her i 20 år, siger Svend Graversen.
Han køber ind på, at der må stilles spørgsmålstegn ved, om han er den rette mand som sportschef for FC Midtjylland.
Derfor forventer han også, at der bliver kigget indgående på hans position.
– Det er et relevant spørgmål. Først og fremmest har jeg været i den her stilling i fem et halvt år, og jeg vil gerne sige, at i de første fem år, der skinnede solen.
– Lige nu blæser det rigtig meget fra vest, og det spørgsmål skal jo stilles. Jeg er her for klubben. Jeg har været i klubben i 20 år og sætter sindssygt stor pris på, at vi er nået dertil, hvor vi er nået og været en udfordrer til nummer et eller to gennem så mange år.
– Så er jeg med på igen; vi står et sted, som vi ikke ønsker, vi skal stå. Har jeg et ansvar i det her? Det har jeg helt sikkert. Så er jeg helt sikker på, at der er nogen, der også er med på at evaluere mig i den situation her, fortæller han.
Truppen er blevet stærkere
Godt nok køber Svend Graversen ind på, at han selv bærer et stort ansvar for FC Midtjyllands nedtur i denne sæson, hvor man inden sidste runde i grundspillet ikke selv kan afgøre, om man slutter i top seks.
Han er dog ikke af den mening, at han og FC Midtjylland-ledelsen decideret har givet Albert Capellas dårligere arbejdsbetingelser.
– Vores håb var, at vi kunne vende det efter jul. Her fik vi Gigo (Armin Gigovic) ind, som vi synes er en profil i Superligaen. Vi har fået en egyptisk landsholdsspiller ind, som igen er meget svær at kunne tiltrække. Det lykkedes for os.
– Så er vi ikke lykkedes med en nier, og det ved jeg, at vi ikke er tilfredse med, og det jeg helt sikker på, at Albert heller ikke er. Men i sidste ende har de været med i processen. Vi kunne have beholdt Sory Kaba, men det var trænerteamet ikke interesseret i.
– Så har vi givet ham gode nok betingelser? Det er igen komplekst. Både ja og nej. Vi har gjort, at truppen er blevet stærkere. Så er jeg med på, at vi er en sælgende klub. Det er det DNA, vi er.
– Så er det klart, at når vi sælger Evander tidligt og Dreyer desværre, så har det en indflydelse. Det er nu en gang sådan, vi er som klub. Det er præmissen for at være her, forklarer Svend Graversen.
Han lægger desuden vægt på, at FC Midtjylland har fundet erstatningerne for de to stjernespillere sammen med trænerteamet.
Tidligere onsdag har Claus Steinlein forklaret, hvad FC Midtjyllands plan i trænerjagten er. Læs mere om det her.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
Kæmpe nyhed i udlandet
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Hvem holder partilederne med i fodbold?
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
Riemer melder stjerne klar
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Klar besked til danske debutanter
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
I chok over Steve Cooper-historie
Av, FCK! Her er de værst af alle
Det har hjemsøgt Højbjerg
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED
