FC Nordsjælland vandt mandag med 3-1 over Randers FC i Superligaen. Dermed er førstnævnte klub bare ét point efter FC København i topstriden med blot to kampe tilbage af sæsonen.
Det er noget, som sender en del pres til FCK. Det fortæller fodboldekspert Thomas Gravesen på Discovery+.
– Der var ingen forventninger inden sæsonen. Deres målsætning var top-6. De spiller med om guldet nu, og de har kørt presset helt ind på Østerbro, hvor det er aller-allersværest at spille, siger han og fortsætter:
– Men sikke en kamp, der er i næste runde mellem Viborg og FC København. På udebane. Det bliver et af de absolut mest formstærke hold i de her slutspil. Dét bliver spændende, lyder det fra Gravesen.
Landsholdslegenden peger dog også på, at de i FCK skal være byggede til at tage det pres, som kommer – og han er sikker på, at de tager presset til sig.
Han peger desuden på, at FC Nordsjælland i perioder havde det svært i kampen mod Randers, som havde indstillet sig på, hvordan Farum-holdet spiller.
– Det er jo en af de kæmpe-opgaver, han står overfor nu. Det er, at modstander-holdene er begyndt at kigge på, hvad er FC Nordsjællands styrker, og hvordan kan vi knuse og ødelægge det, så de bliver frustrerede. Der var også nogle frustrationer i løbet af kampen, det er klart. Man vil gerne vinde, når man er tæt på og det er spændende. Han er rolig, og det smitter af på spillerne, at der står en træner derude, som ikke går i panik, fortæller Thomas Gravesen.
Det er desuden 11 år siden, at FC Nordsjælland vandt deres eneste mesterskab, hvor det også dengang var i en tæt duel med FC København. Læs mere om det fra en FCK’ers synsvinkel her.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
