Hård kritik af SL-aftale: Skrækkelig timing!

Det vækker ikke ligefrem begejstring hos den tidligere dommer, at dommere fra Cypern skal dømme AC Horsens – Viborg i weekenden.



Der skrives Superliga-historie på søndag til kampen mellem AC Horsens og Viborg. Det bliver en cypriotisk dommertrio, som styrer slagets gang som led i en udvekslingsaftale mellem Cyperns Fodboldforbund og DBU. Det er første gang nogensinde, at der på Superliga-niveau indhentes dommere fra andre lande. 

Aftalen vækker dog bekymring hos den tidligere dommer Benjamin Leander. Det giver han udtryk for i en klumme på SpilXperten. Her er han blandt andet inde på, at dommerniveauet på Cypern er langt under det niveau, vi kender herhjemme fra. 

Landet råder over mindre end en håndfuld FIFA-dommere med begrænset international erfaring, og så har korruption præget cypriotisk fodbold i nyere tid. Derfor er timingen ikke ligefrem perfekt, mener Leander, med tanke på at Superligaen er enormt tæt.

– Det er rigtig fint, at Superligaen hjælper Cypern med at komme på fode igen rent dommermæssigt, men timingen er skrækkelig. Vi står midt i et af de mest spændende grundspil i nyere tid, hvor samtlige point er af kolossal vigtig betydning. Horsens er med i nedrykningsræset, mens Viborg stadig kun giver odds 14 for at vinde DM-guld, men på den anden side ikke er sikre på top6 endnu.

– Derfor kan det godt bekymre mig en anelse, at 27-årige Antoniou Menelaos skal dømme på CAS…Nordstern Arena i weekenden. Menelaos er 27 år gammel og har dømt i den bedste cypriotiske række i 18 måneder med 30 kampe på CV’et.

– Indtil denne weekend havde han ikke dømt storholdet fra APOEL på hjemmebane, og hans internationale erfaring beløber sig til dommerudveksling i den bedste kroatiske række, hvor han dømte Hajduk Split mod Osijek i en kroatisk liga, der også på generelt niveau er noget dårligere end Superligaen, skriver Leander.

Han kan til gengæld godt se det fornuftige i, at ligaer bytter dommere på kryds og tværs, så de kan få noget international erfaring. Derfor giver det mening, at den danske dommer Morten Krogh lørdag skal dømme derbykampen på Cypern mellem Omonio og APOEL.

Kunne det ikke vente?
Benjamin Leander stiller sig selv spørgsmålet, om denne aftale virkelig ikke kunne vente. 

– Hvorfor skal vi NU sætte en ung, cypriotisk dommer til at dømme sit livs største kamp midt i slutspilsræset? Hvorfor ikke vente til efter sommerferien med at få cyprioterne til at dømme en 2. runde-kamp mellem Vejle og Silkeborg?

– Når Cypern er så exceptionelt underudviklet rent dommermæssigt, virker det som en potentiel gidseltagning på Superligaen, Horsens og Viborg, at de skal have en uerfaren dommer fra en dommermæssig lilleputnation påsat i en voldsomt vigtig kamp.

– Samtidig er det rent sikkerheds- og signalværdimæssige i at vælge en dommer fra en af de mest korrumperede fodboldligaer i Europa rent matchfixing-mæssigt. Jeg tror ingenlunde, at Menelaos er købt og betalt af lyssky typer, men alene det, at vi skal have snakken gør, at DBU burde være gået langt udenom denne besynderlige udvekslingsaftale, slutter han i sit skriv på SpilXperten.

Michael Johansen, der er formand for DBU’s dommerudvalg, sagde i forbindelse med nyheden, at der efter planen skal være dommere fra Cypern til “et par kampe” i Superligaen i hver sæson. 



Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Patrick Da Silva idømt fængsel

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Dybt skuffet og trist

Fyringstruet: – Han har to kampe

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Esbjerg og FC København mødes i pokalturneringen

Storklub meldes interesseret

– Brøndby er chanceløse

Frank reddet i døende sekunder

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Thorups afløser stopper efter fem måneder

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

FC København-profil ude med sygdom

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg