Hårde anklager mod FCK: De nægter at betale

En gruppe ukrainere er utilfredse med, at de ikke har fået penge af FC København for deres arbejde med at få Khocholava til klubben.



I forbindelse med FC Københavns sommerindkøb af David Khocholava er der nu kommet et efterspil, hvor en ukrainsk gruppe anført af den tidligere ukrainske viceminister Sergiy Nizhynskyi, som mener at have haft en del af æren for, at handlen lykkedes.

Han anklager nu FCK for at undlade at betale ham for arbejdet. Det sker i interview med Ekstra Bladet.

Her bliver det fortalt, atarbejdet med at få den georgiske forsvarsspiller begyndte allerede tilbage i 11. august 2020, hvor Ståle Solbakken som manager sammen med Daniel Rommedahl, Director of Football Operations & International affairs, fik sat en agent, en advokat og en såkaldt mediator til at agere på klubbens vegne i forhold til Khocholava.

Selvom det er længe siden, så mener den ukrainske gruppe, at de stadig skal have betaling for deres arbejde, som de ikke selv mener er forældet.

– Vi talte direkte med Daniel Rommedahl, som fortalte, at han officielt repræsenterede FC København som sportsdirektør, og som sendte os en autorisation, siger Nizhynskyi og fortsætter:

– Men da vi ville have betaling for vores service, meddelte han til vores store overraskede over, at han ikke havde bedt os om noget og derfor ikke ville betale.- Er det en joke? Vi har masser af beviser på, at denne handel er forberedt af vores team. Men han har åbenbart bare villet bruge os til at etablere kontakten til Shakhtar, fortæller ukraineren, som også kalder Rommedahl for kriminel.

Nizhynskyi peger endvidere på, at de har dokumentation for lovning på betaling. Det skulle være på en Zoom-optagelse.

Hos FC København afviser klubbens advokat Philip Nyholm overfor førnævnte avis, at der skulle være nogen forpligtelser, da handlen ikke blev til noget i det transfervindue. Det skulle være en anden sag, når handlen først er sket denne sommer, forklarer FCK-advokaten.

Den georgiske spiller fik en uheldig hovedrolle for sit landshold for få dage siden. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Afslører vilde kontraktdetaljer

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brasilien – Japan

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Holland – Marokko

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen