– Han er nok den mest fyringstruede i Superligaen

Andreas Alm er nok Superligaens mest fyringstruede cheftræner, vurderer Per Frimann.



Det var lige begyndt at gå så godt i Superligaen for OB med sejre over AC Horsens og Silkeborg IF, men siden er det gået nedad bakke igen. Først med et nederlag til Viborg FF, og siden en gedigen fiasko i pokalturneringen, hvor fynboerne blev sendt ud af 1. divisions absolutte bundprop, Nykøbing FC.

Det har fået kriseklokkerne til at ringe igen i Odense, og sædet under cheftræner Andreas Alm er nok heller ikke helt køligt.

Det vurderer Per Frimann, der er ekspert på Viaplay, i optakten til lørdagens kamp mellem OB og FCK.

– Lige nu er han nok den træner, der er mest fyringstruet i Superligaen. De vinder to kampe, og man kan sige, at derfra skal der gerne komme et godt vendepunkt, hvor man får selvtillid og lægger spillet op på et højere niveau. Så er der sådan en pokalkamp her, der sætter det hele tilbage til starten. Det er klart, at det er bekymrende for dem, siger Per Frimann til Viaplay og fortsætter:

– Der er kun en ting at gøre, og det er at blive så stærke, at man begynder at vinde nogle flere kampe. Det er den eneste medicin, der er. Spørgsmålet er – og det kan vi diskutere længe – hvad er så vejen dertil? Masser af ting kan trænes, efter min mening, og håndteres ude på træningsbanen. Jeg ved ikke, hvordan OB træner, men jeg vil enormt gerne se det. Bliver der vist nok, hvilken vej man skal gå? Er der tydelighed nok omkring, hvilken vej man vil taktisk?

Andreas Alm, 49 år, har været cheftræner i OB i lidt over et år, og i 47 kampe er det blevet til 16 sejre, 15 uafgjorte og 16 nederlag. Aktuelt er OB næstsidst i Superligaen. 

Se klippet, hvor Per Frimann og Peter Sørensen diskuterer OB-krisen og Alm, i videoafspilleren øverst i artiklen. 

Holdningen er måske en anden hos eksperten nu, hvor OB lige har slået FC København på hjemmebane med 2-1. 





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Thomas Frank scorer sommerjob

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Stor hyldest af Mike Tullberg