For første gang siden sit opsigtsvækkende karrierestop har Viktor Fischer udtalt sig, og det sker i podcasten “Sørine & Livskraften”.
Her åbner den tidligere topspiller i den grad op og fortæller om, at han ofte ikke følte sig god nok, at han kunne have lyst til at dunke hovedet ind i en mur for at dulme sin angst, og at han i en periode fik antidepressiv medicin i 2019.
Et noget andet billede, end den glade og festlige Viktor Fischer, der ofte tonede frem med et stort smil og med en skarp replik på tv.
Men ikke et billede, der overrasker Ståle Solbakken, der var træner for Viktor Fischer i FC København.
– Det kommer ikke helt bag på mig. Jeg har jo vidst, at han har haft sine kampe. Det har jeg vidst, siger Solbakken til Tipsbladet og tilføjer:
– Men i min tid i FC København var Viktor en central brik, og selvom han fik en ankelskade mod Vendsyssel, kom han delvist tilbage, og vi vandt mesterskabet. I det meste af tiden, jeg var i FCK, var han en glad dreng. Han kæmpede lidt i forhold til perioden med skaden, men jeg ved, at han fik god hjælp.
I interviewet fortæller Viktor Fischer også om sin tid i og sit brud med FC København. Først og fremmest at han i en periode udlevede drømmen hos “løverne”, og at han havde spillet i FC København den dag i dag, hvis det stod til ham.
Og hans kærlighed til FCK husker Solbakken tydeligt.
– Viktor symboliserede jo på mange måder den perfekte FCK-spiller, da han var på sit bedste med vældig gode præstationer på banen, og ikke mindst en spændende mand med en skarp replik uden for banen. Han spillede med stort hjerte, og hans hjerte for FC København var rigtig stort.
Var han en af den type spillere, man husker som noget særligt?
– Ja, på mange måder, fordi han på banen på sit bedste var ekstremt god, men også fordi han uden for banen var god i omklædningsrummet og en spændende type.
– Han var ikke en A4-spiller (en grå mus, red.), men en spiller, som gav dig gode udfordringer på og uden for banen, og som gav meget af sig selv, siger Solbakken og tilføjer, at han også skriver og ringer sammen med Viktor Fischer til tider.
Viktor Fischer, der i dag er 29 år, nåede at spille 120 kampe for FC København med 29 scoringer og 44 assister til følge. Derudover nåede han i sin karriere at spille for Ajax, Middlesbrough, Mainz, Royal Antwerp og AIK.
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
FC København-profil ude med sygdom
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
AVIS
Storklub meldes interesseret
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Sådan starter FCK mod Esbjerg
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
Bo Henriksen fyret
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Endelig godt nyt
TOPNYHED