Her er de 5 største danske Europa-fiaskoer

SpilXpertens Benjamin Leander rangerer de fem største Europa-skuffelser nogensinde for danske hold.



Bragt af SpilXperten

Inden Brøndbys potentielle Europa-fiasko mod Vikingur rangerer SpilXpertens analytiker Benjamin Leander de største, danske Europa-skuffelser nogensinde.

5) Brøndby – Amica Wronki (1999)

Brøndby kom optimistiske efter Champions League-gruppespil mod de tre giganter fra Barcelona, Bayern og de senere vindere fra Manchester United sæsonen forinden, og en lodtrækning mod Polens nummer femtesidst fra sæsonen forinden lignede guf for Tom Køhlerts tropper.

Klubmanden kunne dog se Brøndby levere en skrækkelig indsats i Polen med et nederlag på 0-2, og selvom Brøndby i hjemmekampen var på både 1-0 og 2-1, kollapsede Brøndby i 2. halvleg og kom bagud 2-3, hvilket efterlod Brøndby med en mission om at score FIRE gange på 25 minutter for at gå videre.

BIF scorede kun to gange og måtte skamfuldt forlade UEFA Cuppen i første runde.

4) AaB – Slavija Sofia, 2009

Et af dansk fodbolds mere oversete fiaskoresultater var AaBs 1-3 nederlag til bosniske Slavija Sarajevo. AaB’erne havde året forinden sendt Deportivo La Coruna ud med sammenlagt 6-1 og trukket Manchester City i straffesparkskonkurrence, men 0-0 hjemme og 1-3 ude mod et bosnisk hold, som spillede sin første europæiske kamp nogensinde, var en veritabel skandale.

AaB’erne var inden mødet vurderet som i omegnen af 80-20 favoritter og gav blot odds 1,15 i første kamp hjemme på Aalborg Stadion.

3) FC København – Gorica (2004)

Isoleret set var det ingen decideret fiasko, at FC København som 70-30 favoritter pre-match over to kampe røg til NK Goricas slovenske mestre, som runden forinden havde sendt Flora Tallinn ud med sammenlagt 7-3 i Champions League-kvalifikationen.

MÅDEN det skete på var til gengæld nok til, at de må med på listen her.

Slovenernes hold var ungt og særdeles talentfuldt, bla. med tre senere slovenske A-landsholdsspillere på holdet, men at de ligefrem skulle tage til Parken og ydmyge FCK havde de færreste set komme.

Slovenerne tabte efterfølgende med 0-9 til Monaco i sidste Champions League-kval-runde, blev overført til UEFA Cup’en, hvor man dog kun tabte med sammenlagt 1-2 til et ellers velsmurt AEK Athen mandskab, hvilket også siger noget om, at slovenerne ikke var tabt bag en vogn som ved flere af de andre, danske, pinlige Europa-exits.

2) AGF – Larne (2021)

Efter to top4-placeringer i træk var vejen banet for et let AGF-avancement mod fyraftens-profferne fra Larne, som forinden havde spillet sine to første europæiske kampe mod walisiske Bala-Town og som var blevet nummer fire i Nordirlands bedste række sæsonen forinden.

AGF var overvældende favoritter med blot odds 1,45 på udebane og en sammenlagt 85-15 favoritværdighed inden mødet. Derfor var det ultra skuffende, at David Nielsens tropper tabte 1-2 på walisisk grund, men dog stadig stod som klare, sammenlagte favoritter inden returopgøret i Århus.

På trods af 67% boldbesiddelse og 18 afslutninger mod Larnes 5, var AGF tandløse i returen og endte med blot at få 1-1, hvilket var nok til, at en historisk, dansk fiasko i Europa var fuldbyrdet. Larne røg senere ud til Pacos Ferreira fra Portugal med 0-4, og i næste sæson røg man ud til St. Joseph fra Gibraltar uden at score over 180 minutter.

1) Brøndby – Vikingur? (2025)

0-3 på Island var et af de mest forsmædelige nederlag i dansk klubfodbolds tid – målt på størrelse var kun FCKs nederlag i Aberdeen i 2007 værre i forhold til forventningerne, og selvom det isoleret set ingen katastrofe var at tabe på Island, var STØRRELSEN på nederlaget fuldkommen uacceptabelt.

3-0 til islændingene gav odds 120 inden kampstart, og selv med tre-målssejr i aften og nederlag på straffespark eller i forlængning, kan det aldrig forsvares, at man ryger ud til et islandsk mandskab, som havde haft umanerlig svært ved at klare sig 32 runder i den danske Superliga med en Transfermarkt-værdi på under en tredjedel af Sønderjyskes.

Spar mig for Benjamin Schmedes rendyrkede, argumentatoriske ævl om, at Vikingur fik lige så mange point som FCK i Conference League-ligafasen i sidste sæson; Islændingenes vej til ligaspillet var en grotesk badebillet med sammenlagte sejre over Egnatia fra Albanien, Flora Tallinn fra Estland og andorranske Santa Coloma, som SAMMENLAGT har en Transfermarkt-værdi på 10,5 millioner Euro – under en fjerdedel af Brøndbys værdi. På udebane fik man to point med en målscore på 1-5 i tre kampe mod Omonia Nicosia, Noah fra Armenien og østrigske LASK.

Brøndby åbnede som 90-10 favoritter hos bookmakerne til sammenlagt avancement, og exit til islændingene vil være den største, danske fiasko i nyere tid – skarpt forfulgt af AGFs elendighed mod Larne.





Liverpool-stjerne hylder Danmark




MEDIE

FC Midtjylland vinder transfersag til millioner

Fremhæver “vanvittige” Sebastian Sebulonsen

Mareridt for Yuito Suzuki

Ekspert river Kasper Schmeichel fra hinanden

Utilfreds med dyr dansker

Jubler over dansk stjerne: ‘Fuldstændig suveræn’

Løsningen på problemet er Roony Bardghji

Har snakket med Frederik Birk



INTERVIEW

‘Jeg tænker på alt det lort, han skal høre på’

Daniel Wass afslører transfermøde i London

Tidligere Brøndby-stjerne: ‘Vanvittig dumt!’

Stor angrebsstjerne reagerer på FC København-nyhed

Skal snart til møde om fremtiden



EKSKLUSIVT

Wass: Hjulmand gav mig den største skuffelse

Rasmus Højlund gør det pinligt for Ruben Amorim

Overtidsdrama: Skidt stime fortsætter

Vildt: Megastjerne henvendte sig til dansker

FC Midtjylland-chok – ikke sket i mange år

Kæmpestjerne: ‘Jeg erobrede Superligaen’



TOPNYHED

Kræver hans afgang efter fiasko mod FCM

Nedtur: Polen blæser forbi Danmark

Daniel Wass lægger alle kortene på bordet

Er kun sket én gang siden 2022

Holder skarpt øje med Vingegaard

Beslutning vækker opsigt: ‘Én stor misforståelse’

Wass opgav tocifret millionbeløb for Brøndby

Dansk landsholdsspiller stjæler opmærksomheden

Kane skriver historie

FC Fredericia – Brøndby IF

FC København – FC Midtjylland

– Det kan ende med at koste OB dyrt

Hårdt ramt af skader: Her er FCK-truppen mod FCM



EKSKLUSIVT

Revser DBU-udmelding: ‘Jeg er alvorligt nervøs’

Nyt tophold i 1. division

– Det kan næsten ingen i Superligaen

Har en to-årig aftale med Brøndby efter karrieren

Guldregn: Ny Horsens-stjerne scorer kongeløn

AGF – Silkeborg IF

Uwe Rösler tager opsigtsvækkende beslutning

På røven over Victor Froholdt

Afsløring: Eftertragtet toptalent besøger FCM

Reagerer: ‘Mange problemer’

Superstjerne er idolet

Presset enormt – henter vigtig sejr

Kæmpe nedtur

Frank jubler over tidligere Superliga-spiller

Gigantisk brøler af Frederik Rønnow

Blander sig i guld-snak: ‘Den stopper her’

Vigtig skalp til Thomas Frank og Tottenham

Frygter for El Clásico

Norsk stjerne stopper karrieren

Ruben Amorim afviser opsigelse

Knauff napper kort

Dansk interesse for succesfuld sportschef

Solbakken langer ud efter Mourinho