Dyre drenge: Se januars fem dyreste Superliga-køb

I de sidste døgn af transfervinduet kom der fut i handlerne i Superligaen. Her er de fem dyrest indkøbte spillere.



Januar-transfervinduet er oftest til for justeringer af Superliga-trupperne, men flere steder kom der store og markante transfers især hen mod slutningen af transfervinduet, selv om de udenlandske topklubber aldrig kastede sig ud i en stor indkøbsfest i Danmark.

Den fest venter givetvis til sommer, hvor klubberne i Top 5-ligaerne skal forstærke sig til store eventyr.

Men selv uden et voldsomt tilskud fra store salg skete der rigeligt på januar-markedet.

Efter at have været gennem samtlige handler og de 12 Superliga-klubbers budgetter, har vi på Tipsbladet samlet de fem største indkøb i Superligaen i januar.

231168

Magnus Mattsson
Central midtbane, 24 år
NEC Nijmegen til FC København
32 millioner kroner

FCK gjorde Mattsson til et af klubbens dyreste køb nogensinde, mens midtbanespilleren med skiftet blev NEC Nijmegens største salg nogensinde.

Så det er en stor transfer, og det er også en spiller, der med det samme skal præstere for FCK og bør give et par ekstra procent i offensiv ydeevne fra første dag.

Mattsson fylder 25 senere og er ikke et talent eller en uprøvet udviklingsspiller – og det viser noget om FCK’s muskler, at man har råd til at hente en sådan profil, det langt fra er sikkert, at man kan tjene store penge på via transfermarkedet.

231168

Filip Bundgaard
Angriber/kantspiller, 20 år
Randers FC til Brøndby IF
22,5 millioner kroner

Sikke et skifte, Brøndby nærmest tvang igennem i timerne før transferdeadline. Brøndby får en dygtig dribler, der skaber masser af farlige situationer, og som bør gå godt i spænd med Nicolai Vallys og komplimentere arbejdshesten Mathias Kvistgaarden og targetman Ohi Omoijuanfo.

Bundgaard skal score og skabe chancer mere regelmæssigt, hvilket mulighederne er bedre for her end i Randers. Sker det, kan Bundgaard sagtens blive et muligt rekordsalg med et prisskilt på 10 millioner euro næste år.

231168

Jonas Jensen-Abbew
Midtstopper, 21 år
FC Nordsjælland til AGF
9 millioner kroner

FC Nordsjælland var ikke voldsomt hooked på at sælge men kunne godt gøre det med udsigt til, at Jensen-Abbew skulle være reserve.

Så stopperen var et emne i flere Superliga-klubber, men ingen af de mulige aftagere ville eller kunne betale det, FCN krævede.

AGF fortsætter oprustningen efter skaffet af Yann Aurel-Bisseck og får en god, alsidig stopper, uanset om man vil fortsætte med tre midtstoppere eller går tilbage til to i Århus.

231168

James Gomez
Midtstopper, 22 år
Sparta Prag til OB
7,5 millioner kroner

OB vil pinedød ud af kattepinen i bunden og tager konsekvensen af, hvor mange chancer, man i flere år har tilladt mod sig. Gomez er en herlig duelspiller, når det kører, og har tidligere været en tanke for FCM og flere andre af ligaens største klubber.

Nu skal han have karrieren på skinner i Odense, løfte defensiven og så skydes afsted til udlandet med profit om et par år.

231168

Viljar Myhra
Målmand, 27 år
Strømsgodset til OB
6,5 millioner kroner

Der har været flittig udskiftning på posten, siden Oliver Christensen blev solgt til Hertha Berlin, og nu forsøger OB sig så igen med en solid målmand fra Eliteserien.

Ligesom med Gomez handler det om, OB skal løfte sig her og nu – man skal simpelthen ind i Top 6 næste sæson.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Raser over Brian Riemer-interview

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Chok i Wolfsburg

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Martin Jørgensen lander nyt job

Arsenal-træner er rasende

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Bo Svensson skriver Superliga-historie

AC Milan kigger på dansker

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brian Riemer peger på tre årsager

Bo Svensson svært utilfreds