Her er sommerens syv største Superliga-salg

Der blev kradset mange penge ind på spillersalg i Superligaen den forgangne sommer. Her er de syv største salg fra Superligaen.



Denne artikel er fra Tipsbladets trykte udgave 9. september 2022.

Der blev solgt Superliga-spillere for millioner i sommeren 2022.

Tipsbladets gennemgang af transfervinduet viser spillersalg for over 400 millioner kroner i alt fra de 12 klubber, og selvom man ikke har nået samme højder som Kamaldeen Sulemanas skifte til Rennes og Alexander Sørloths store transfer til Crystal Palace, er der kommet penge i kassen flere steder.

Her er sommerens syv største salg fra Superligaen.

174680
Raphael Onyedika
75 millioner kroner
FC Midtjylland til Club Brugge

Det var ikke meningen, at FC Midtjylland ville sælge ham i år, men tilbuddet blev så godt, at FCM slog til, da Club Brugge bød over AC Milans 60 millioner kroner og endte med at give FCM klubbens næststørste salg nogensinde.

FCM hentede Emiliano Martínez ind i stedet fra Red Bull Bragantino og kan også hive den anden ny lejespiller Kristoffer Olsson derned, men det må blive en nedgradering for FCM uanset hvad.

174680

Simon Adingra
60 millioner kroner
FC Nordsjælland til Brighton

FC Nordsjællands dårlige sæson skyggede for, at Adingra kom frem til mange chancer. Mange klubber holdt øje med ivorianeren, men kun Brighton bed for alvor til bolle.

Adingra spiller denne sæson på leje hos den overraskende topklub Union SG, der nær var blevet belgisk mester, og ligesom Brighton er ejet af Tony Bloom, en datadrevet klubejer ligesom FCM’s Matthew Benham.

174680

Pep Biel
45 millioner kroner
FC København til Olympiakos

Timingen var overraskende, men til gengæld var det telegraferet længe i forvejen, at Biel var interesseret i et skifte, der giver en langt højere løn.

Dette salg kan ligesom flere af de andre indbringe ekstra millioner, hvis det går Biel godt. Spanieren debuterede med scoring og assist i sin debut lørdag 3. september, og så skal FCK forsøge at fylde hullet efter ham.

Jens Stage
30 millioner kroner
FC København til Werder Bremen

Det er ikke nogen monsterhandel her og nu, men salget gav profit og plads på FCK’s midtbane til nogle af de yngre folk, man hentede i sidste sæson.

Der kommer flere millioner i FCK’s pose i de kommende sæsoner, hvis det går godt for Werder og Stage.

174680

Albert Grønbæk
25 millioner kroner
AGF til Bodø/Glimt

Den her de glade for i Århus: En rekordsum her og nu og mulighed for at tjene 5, 10, 15, ja endda 20, millioner kroner ekstra, hvis det går Bodø/Glimt godt i Europa i de kommende år.

Grønbæk var endda ikke i startopstillingen for AGF, der fik finansieret flere nye spillere med pengene fra salget til Norge og altså nu har god grund til at heppe på Bodø, der dog får svært ved at genfinde det norske mesterskab.

Rasmus Carstensen
22 millioner kroner
Silkeborg IF til Genk

Backen havde tiltrukket sig interesse fra FC Midtjylland, men det endte med at blive belgiske Genk, der fik fingre i én af de to profiler, der forsvandt fra Silkeborg IF denne sommer.

Luca Pfeiffer
20 millioner kroner
FC Midtjylland til VfB Stuttgart

FC Midtjylland er i færd med at bevæge sig væk fra at eje så mange spillere, som man har gjort de seneste år. Handlen med Luca Pfeiffer ender lykkeligt for FCM, der tjener en god skilling på tyskerens mange mål i 2. Bundesliga i sidste sæson. Vallys-handlen er større end Pfeiffers, men vi har tyskerens skifte med her, da Vallys allerede er omtalt i vores oversigt over de syv største tilgange.





‘Ingen i Danmark kan hente ham’




LIVE

LIVE: Efter Brøndby-ballade: Nu ændrer FCM

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Millionregn over FC Midtjylland

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Vejle Boldklub – OB

Morten Bruun med dyster spådom

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Det kommer formentlig til at ske

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Færdig? Manchester City har udset afløser

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Jubler over ny Brøndby-chef

Benhård Brian Riemer-melding

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

FC København-talent har truffet stor beslutning



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Brighton – Liverpool

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Barcelona – Rayo Vallecano

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag