Hjalp ny FCK-aftale i hus

Mohamed Elyounoussi forhandlede om sin nye FCK-aftale i en hytte i Hafjell sammen med sin fætter.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC Københavns sportslige ledelse har haft travlt de seneste uger af transfervinduet.

Flere spillere er kommet til, andre er taget afsted, mens det også er lykkedes FC København at holde på en af sine store profiler.

Mohamed Elyounoussi har trods andre muligheder valgt at binde sig til FC København og forlænget sin aftale til 2029.

Aftalen har nordmandens rådgivere anført af Haris Skenderovic fra CLS Mundial selvsagt hjulpet med at få på plads, men det har Mohamed Elyounoussis fætter Tarik Elyounnoussi også.

Det fortæller Mohamed Elyounoussi til Tipsbladet efter mandagens træning på Frederiksberg.

– Jeg har en tæt relation til Tarik, som jeg er vokset op sammen med. Jeg har rådført mig hos ham i lang tid, og nu er han blevet agent, så han har været med i det hele og inde over valget, jeg tog til sidst.

Nogle af slutforhandlingerne foregik i fætterens hytte i Hafjell.

– Jeg var tilbage i Norge i ferien, hvor jeg ikke har været i to år. Tarik har så en hytte i Hafjell, hvor min familie og hans familie var i et par dage. Han har fire børn, og jeg har tre, så der var fart på, da der skulle laves en del telefonopkald frem og tilbage, siger Mohamed Elyounoussi med et smil.

Tarik Elyounoussi, 37 år, er netop gået i luften med sit eget agentfirma og er ikke en del af CLS Mundial, som Mohamed Elyounoussi og hans fætter i øvrigt selv var tilknyttet som aktiv.

Vis dette opslag på Instagram

Et opslag delt af Tarik Elyounoussi (@tarikelyounoussi_official)

Glæder sig til ny sæson

Med forlængelsen i hus kan Mohamed Elyounoussi nu se frem til en ny sæson i FC København, der startede planmæssigt med en sejr over Viborg FF, hvor han selv fik scoret.

– Det er dejligt at komme i gang og spille gældende kampe. Vi har fået en fin start, som vi skal bygge videre på og har en fin stamme på holdet, som ved, hvad der kræves. I morgen (tirsdag) ser vi frem til sæsonens første kamp i Parken.

Det er tirsdag aften mod FC Drita i Champions League-kvalifikationen, hvor nyindkøbet Dominik Sarapata er udtaget og kan få sin debut.

– De mange nye er gået direkte ind på holdet, og vi andre har taget hånd om dem. Vi mangler Junnosuke (der er skadet, red.), som skal lære noget engelsk. Jeg har prøvet at lære lidt japanske ord for at kunne snakke med ham, men han skal også i gang, ligesom resten af de nye er kommet det.

LÆS OGSÅ: Storklub bekræfter Superliga-bombe

En af dem, der var ny sidste sommer, men nu er faldet rigtig godt på plads i FC København og nu begår sig på engelsk er Gabriel Pereira.

– Jeg har det rigtig godt, og truppen har det godt. Det var vigtigt, at vi startede ligaen med tre point, og nu fokuserer vi på Champions League, hvor vi skal vinde igen, siger midtstopperen, der har haft rigtig meget fokus på at tillære sig engelsk.

– Jeg forsøger at tale engelsk her i klubben med spillerne, selvom jeg nogle gange tager fejl af et ord. Men jeg mener, det er vigtigt, at jeg forsøger, og så er de andre gode til at hjælpe mig. Derudover får jeg undervisning, siger Gabriel Pereira, der i starten havde Cesar Santin med som tolk, når han skulle lave interview.

FC København indleder deres Champions League-kampagne tirsdag aften mod FC Drita, hvor de ikke kan se sig fri for at være store favoritter.





‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

FC Nordsjælland – Sønderjyske



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Højlund med helterolle for Napoli

FC Midtjylland og FC København brager sammen

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Silkeborg IF – Viborg FF

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Brøndby IF – Randers FC

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Mener FC København det fortsat alvorligt?

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Brian Riemer giver råd til storklub

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

AGF og OB var enige om at spille søndag

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Tæt på utrolig kamprekord

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Marseille kan overraske i Le Classique

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Er han den nye Rurik Gislason?

Ny kæmpe nedtur for Frank

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Han kan blive den næste store profil!

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’