Hjulmand: Kunne have sikret familien økonomisk

Kasper Hjulmand mener, at han har mere at give det danske fodboldlandshold, og derfor forlængede han aftalen.



Kasper Hjulmand har afvist store klubber i tiden som dansk landstræner, selv om han kunne have tjent langt mere i løn, end hvad Dansk Boldspil-Union (DBU) kan tilbyde.

Før stod Hjulmands kontrakt til at udløbe om et år, men nu løber aftalen frem til efter VM i 2026.

Dermed binder han sig til jobbet som landstræner, da klubber nu skal købe Hjulmand fri fra aftalen med DBU for at få fat i ham.

– Jeg har sagt det mange gange. Jeg tænker meget lidt på karriereplanlægning, og hvad jeg burde gøre, hvis jeg ville det og det.

– Jeg kan sige, at jeg har haft muligheden for at komme til store klubber, og jeg kunne have sikret min familie økonomisk. Man går jo for lud og koldt vand her, siger Hjulmand med et smil, inden han tilføjer:

– Nej, det gør man ikke. Men det er jo ikke samme markedsværdi, som hvis man var klubtræner. Sådan er det bare.

Hjulmand ønskede ikke at vente yderligere på at forlænge, da han ikke føler, at han er færdig med udvikle landsholdet.

– Jeg synes, det er vigtigt for holdet. Det er vigtigt for at få skabt ro. Jeg er afklaret med det. Det er det, jeg helst vil. Det giver mening for mig. Jeg elsker at arbejde med landsholdet.

– Jeg er stadigvæk stolt og føler, det er min pligt at give alt, mens der er nogen, der synes, det er mig, der skal være den, siger Hjulmand.

Ifølge Ekstra Bladet får Hjulmand i den nye aftale en årsløn i niveauet på fem-seks millioner kroner om året.

Selv ønsker Hjulmand ikke af afsløre lønnen, og han vil heller ikke sige, om der er tale om en lønforhøjelse.

– Det var simpelthen to års forlængelse, der var aftalt forinden. Det var bare at trykke på knappen. Der var ikke noget at forhandle om. Det var bare at indløse de to år, der allerede var forhandlet, siger han.

DBU-fodbolddirektør Peter Møller oplyser, at vilkårene for forlængelsen blev aftalt i 2019, da Hjulmand indgik en aftale om at tiltræde som landstræner i 2020. Og Møller vil heller ikke afsløre løndetaljer.

Dog understreger Hjulmand, at lønnen kunne være meget større, hvis han havde taget imod et af de tilbud, han har fået i løbet af sin landstrænerperiode.

Han forklarer, at han blandt andet kunne være gået efter pengene for et år siden, da han fik et stort klubtilbud, som kunne have gjort familien økonomisk uafhængig.

– Det kan jeg love dig for. Jeg kunne have taget et tilbud, så jeg ikke havde behøvet at tænke så meget mere på økonomien for min familie.

– Jeg ville gerne gøre mere for min bror, der er udviklingshæmmet, og hvor vi vi kæmper mod et system, der ikke gør nok.

– Det har jeg valgt fra, fordi jeg er super stolt og glad for det arbejde, vi gør her, siger Hjulmand.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe på vej

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Holland – Marokko

FC København jagter Romane Amane

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil