I speciel situation: ‘Det er ude af vores hænder’

Med sejren over AGF holder FC Nordsjælland liv i drømmen om europæisk fodbold i næste sæson.



FARUM (Tipsbladet): Det har været lidt op og ned for FC Nordsjælland i Mesterskabsspillet, men med fredagens 2-0-sejr over AGF har Farum-klubben stadig muligheden for at hente både bronzemedaljer og kvalifikation til europæisk fodbold.

FC Nordsjælland har to point op til både Randers FC og Brøndby IF og skal derfor krydse fingre for, at disse to mandskaber taber til henholdsvis FC København og FC Midtjylland søndag og mandag, så det hele kan blive afgjort i sidste spillerunde.

– Det er klart, at vi forhåbentligt har noget at spille for i den sidste kamp. Med en 2-0-sejr og et clean sheet i dag har vi jo håbet inden sidste kamp inde i Parken, lød det fra Lucas Høgsberg, da FC Nordsjælland-profilen mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter sejren over AGF.

Den unge landsholdsspiller ville ikke lægge skjul på, at det selvfølgelig er ærgerligt, at det ikke blev til tre point mod Brøndby i sidste runde, da det ville have sat FC Nordsjælland i en noget mere favorabel situation.

– Ja, det er det jo. Det er klart, at vi har nogle kampe, vi gerne ville have vundet undervejs, og det var en af dem. Med lidt mere skarphed i nogle kampe havde vi stået i en lidt bedre situation, men jeg tror stadig, at vi har noget at spille for i den sidste, lød det fra Lucas Høgsberg.

Også cheftræner Jens Fønsskov Olsen bevarer drømmen om Europa, selvom der er en del ting, der skal flaske sig for FC Nordsjælland i de sidste kampe.

– Selvfølgelig gør man det. Det sagde vi også inden kampen. Selvfølgelig er det ikke i vores hænder, men nu har vi gjort det, vi kan gøre, i den givne situation, og så må vi afvente og se, om vi har noget at spille for på næste søndag, lød det fra Jens Fønsskov Olsen.

‘Det er blevet mit hjem’

Mod AGF var det – igen – Benjamin Nygren, der bragte FC Nordsjælland på vinderkurs, efter at svenskeren inden kampstart blev kåret til Årets Spiller i FC Nordsjælland. Efter slutfløjtet blev Nygren i den grad også tiljublet af hjemmeholdets fans.

– Det er blevet mit hjem i de sidste tre-et-halvt år. Jeg har givet alt hver dag for at blive en bedre spiller og for at FC Nordsjælland skal være så et godt hold som muligt. Jeg har gjort det rigtigt godt i den her sæson, men også før det, lød det fra Benjamin Nygren.

Det var formentlig Benjamin Nygrens sidste hjemmekamp for FC Nordsjælland, da svenskeren har givet udtryk for, at han gerne vil videre til en større adresse. Nygren kunne ikke tilføje noget nyt om sin fremtid, men ville gerne sætte lidt ord på sin rolle som leder på FC Nordsjælland-mandskabet.

– Jeg er blevet en vigtig spiller for holdet, og vi har mange andre rigtigt dygtige spillere, som jeg kan spille godt sammen med. Man skaber en kemi mellem sig, og man søger at finde de spillere, man har rigtig god kemi med. Det fungerer rigtig godt, lød det Benjamin Nygren, der absolut stadig har en drøm om at sikre FC Nordsjælland europæisk fodbold:

– Ja, selvfølgelig. Vi gjorde det, vi skulle, i dag. Vi tog tre point. Og nu tror jeg, at vi kommer til at spille for det i sidste kamp. Der er en stor mulighed for det i hvert fald. Vi må se, hvad der sker.

Det er på næste søndag klokken 17.00, at FC Nordsjælland møder FC København i Parken i sidste spillerunde.



FC København misser denne midtbane-stjerne

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Raser over dansk stjerne

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

‘Den værste transfer nogensinde’

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Det har taget røven på Steve Cooper

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Forlænger med to Superliga-talenter

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Eriksen med kontant udmelding

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Brøndby-stjerne med stor donation

– Han har været en decideret atombombe

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Salah blev helten for Egypten

City-ejer sælger klub

Her er planen for januars transfervindue

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Benhård transfermelding

Skidt nyt for Tottenham-stjerne