I speciel situation: ‘Det er ude af vores hænder’

Med sejren over AGF holder FC Nordsjælland liv i drømmen om europæisk fodbold i næste sæson.



FARUM (Tipsbladet): Det har været lidt op og ned for FC Nordsjælland i Mesterskabsspillet, men med fredagens 2-0-sejr over AGF har Farum-klubben stadig muligheden for at hente både bronzemedaljer og kvalifikation til europæisk fodbold.

FC Nordsjælland har to point op til både Randers FC og Brøndby IF og skal derfor krydse fingre for, at disse to mandskaber taber til henholdsvis FC København og FC Midtjylland søndag og mandag, så det hele kan blive afgjort i sidste spillerunde.

– Det er klart, at vi forhåbentligt har noget at spille for i den sidste kamp. Med en 2-0-sejr og et clean sheet i dag har vi jo håbet inden sidste kamp inde i Parken, lød det fra Lucas Høgsberg, da FC Nordsjælland-profilen mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter sejren over AGF.

Den unge landsholdsspiller ville ikke lægge skjul på, at det selvfølgelig er ærgerligt, at det ikke blev til tre point mod Brøndby i sidste runde, da det ville have sat FC Nordsjælland i en noget mere favorabel situation.

– Ja, det er det jo. Det er klart, at vi har nogle kampe, vi gerne ville have vundet undervejs, og det var en af dem. Med lidt mere skarphed i nogle kampe havde vi stået i en lidt bedre situation, men jeg tror stadig, at vi har noget at spille for i den sidste, lød det fra Lucas Høgsberg.

Også cheftræner Jens Fønsskov Olsen bevarer drømmen om Europa, selvom der er en del ting, der skal flaske sig for FC Nordsjælland i de sidste kampe.

– Selvfølgelig gør man det. Det sagde vi også inden kampen. Selvfølgelig er det ikke i vores hænder, men nu har vi gjort det, vi kan gøre, i den givne situation, og så må vi afvente og se, om vi har noget at spille for på næste søndag, lød det fra Jens Fønsskov Olsen.

‘Det er blevet mit hjem’

Mod AGF var det – igen – Benjamin Nygren, der bragte FC Nordsjælland på vinderkurs, efter at svenskeren inden kampstart blev kåret til Årets Spiller i FC Nordsjælland. Efter slutfløjtet blev Nygren i den grad også tiljublet af hjemmeholdets fans.

– Det er blevet mit hjem i de sidste tre-et-halvt år. Jeg har givet alt hver dag for at blive en bedre spiller og for at FC Nordsjælland skal være så et godt hold som muligt. Jeg har gjort det rigtigt godt i den her sæson, men også før det, lød det fra Benjamin Nygren.

Det var formentlig Benjamin Nygrens sidste hjemmekamp for FC Nordsjælland, da svenskeren har givet udtryk for, at han gerne vil videre til en større adresse. Nygren kunne ikke tilføje noget nyt om sin fremtid, men ville gerne sætte lidt ord på sin rolle som leder på FC Nordsjælland-mandskabet.

– Jeg er blevet en vigtig spiller for holdet, og vi har mange andre rigtigt dygtige spillere, som jeg kan spille godt sammen med. Man skaber en kemi mellem sig, og man søger at finde de spillere, man har rigtig god kemi med. Det fungerer rigtig godt, lød det Benjamin Nygren, der absolut stadig har en drøm om at sikre FC Nordsjælland europæisk fodbold:

– Ja, selvfølgelig. Vi gjorde det, vi skulle, i dag. Vi tog tre point. Og nu tror jeg, at vi kommer til at spille for det i sidste kamp. Der er en stor mulighed for det i hvert fald. Vi må se, hvad der sker.

Det er på næste søndag klokken 17.00, at FC Nordsjælland møder FC København i Parken i sidste spillerunde.





En fuldstændig vanvittig skovtur på kunstgræs




LIVE

TransferLIVE: Højlund er meget tæt på skifte

Udpeger Danmarks bedste angriber: ‘Milevidt foran’

Viborg taber igen – FCN er væk fra sidstepladsen

Vild forudsigelse: ‘Jeg tror, der kommer en bombe’

Her er Pione Sistos løn

Afsløring: Lukas Lerager tilbudt flere kontrakter

Afsløring: Historisk bombe – Billing ny FCM-profil

Nyt efterspil – kræver kompensation fra Brøndby



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Basel henter svensk stjernetalent inden FCK-brag

Skriver historie: Vanvittig start af Nathan Trott

Transferbombe: ‘Han ville hellere til FCK’

Fik sms: ‘Jeg har aldrig set noget lignende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Landstrænerens kanin: Han er en ‘late bloomer’

Fanget på video – Superliga-stjerne til lægetjek

Kæmpe millionbud på Mads Bidstrup

Afsløring: OB meget tæt på Ismahila Ouédraogo

Her er Brian Riemers landsholdstrup



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Ny Superliga-stjerne? Han er i en klasse for sig!

Klokkeklar Højlund-besked

Kæmpetransfer inden Brøndby-brag

Så fik han hul på bylden

Afsløring: Tjener kassen – derfor skal Billing væk

Superliga-bombe: ‘Et klogt skifte’

Er det Christian Eriksens næste klub?

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Intet ved Philip Billing skiller sig ud

FC København har taget kontakt

‘Tæt på at være det største dilemma, jeg har haft’

Fremhæver Brøndby-trio



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

På vej til FCK? Han var altdominerende

Brøndby-træner: ‘Jacob Neestrup har en pointe’

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

Stor overraskelse: Eriksen sat af!

Afsløring: FC København henter Geovanni Vianney

Afsløring: FC Nordsjælland forhøjer bud på Norheim

Fransk topboss: ‘Vi har ikke nogen aftale med FCK’

Randers FC har modtaget bud på stor profil

Åben for at forlænge med FC København

Franskmand banker Vingegaard og Pedersen

Derfor er Eriksen ikke udtaget

Minus i PS&E – fastholder forventningerne

FC Nordsjælland stopper blødningen

Roser Yuito Suzuki – trods kæmpe brøler 

Meget, meget store forventninger til FCN-juvel

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Mathias Veltz

Dansk toptræners søn i triumf mod FCK og storhold

‘Et kæmpe plus for Superligaen’

Lurer på dansk angrebskomet

Afsløring: Philip Billing til lægetjek i FCM i nat

Birk fremhæver rædselsstatistik: Den siger noget

Drømmedag for Jonas Vingegaard