PARKEN (Tipsbladet): For de fleste i og omkring Kolding IF var det stort at trække FC København i pokalturneringen.
Derfor havde flere også glædet sig til kampen i Parken.
Og allerede ved ankomst havde Kolding-spillerne telefonerne fremme for at forevige øjeblikket, mens det for Christian Enemark var ekstra specielt, da han har en fortid som ungdomsspiller i Brøndby IF.
– Det er kæmpestort, også selvom jeg ikke havde været i Brøndby. Jeg har faktisk været herinde før og spille med U19, men at spille her med tilskuere i dag var kæmpestort, og dén oplevelse vil jeg tage med mig videre resten af livet, siger han til Tipsbladet og den skrevne presse og tilføjer:
– Det er det absolut største, jeg har prøvet. Det vil jeg altid huske.
Udover oplevelsen i Parken skulle der også spilles fodbold, hvor Kolding IF havde et bjerg at bestige nede 1-3 fra klubbernes første pokalmøde. Langt hen ad vejen bed koldingenserne dog fra sig.
– Det var fedt, at vi viste, vi kunne være med. Jeg er stolt af drengene og præstationen, men jeg er også ærgerlig over, at vi ikke får et bedre resultat med, siger Koldings cheftræner Jacob Dehn efter opgøret, der blev tabt med 0-1.
Kolding IF lagde godt fra land og sad i store perioder af første halvleg på spillet. FC Københavns scoring kort efter pausen punkterede dog kampen.
En scoringen der i øvrigt vækkede frustration i Kolding-lejren.
– Jeg kan ikke se det ordentligt i forhold til, om der skulle være noget. Jeg ser spillernes reaktion, og de reagerer på, at der skulle være et frispark. Jeg kigger mest på, hvad der rent spillemæssigt sker i situation, og hvad vi kan gøre bedre, siger Jacob Dehn.
Ari Leifsson og Andreas Cornelius går i en luftduel, der sender islændingen i græsset. Bolden ryger imidlertid videre til Robert, der er alene igennem og kan score til 1-0. Målet står ved magt, Michael Tykgaards fløjte er tavs, mens der kort efter sker en lignende situation i FCK’s straffesparksfelt, hvor spillet stoppes.
– Jeg synes, det er to meget identiske situationer, hvor der bliver dømt to forskellige ting. Om dommeren kan nå at reagere på den første, ved jeg ikke. Det går meget stærkt. Men jeg synes, det er lidt utroligt, der bliver kaldt for en hovedskade i deres felt, men ikke hos os. Det undrer jeg mig lidt over, siger Christian Enemark og tilføjer:
– Vi får forklaret, at hovedsituationen i deres felt er værre end ved det mål, vi lukker ind.
Kevin Diks gav også sit syn på situationen.
– Det lignede en luftduel, og han (Ari Leifsson, red.) blev ramt i hovedet. Jeg ved, vi havde en lignende situation med Cornelius, men jeg synes, den var lidt anderledes. Robert kom nemlig alene igennem, så jeg synes, der er lidt forskel, men jeg er nok ikke helt objektiv. Jeg ville også brokke mig, hvis jeg var dem.
Scoringen fik lov at stå og FC København er videre til pokalsemifinalerne, mens man overvintrer på Superligaens førsteplads og er videre i Conference League.
– Jeg vil male med den brede pensel og sige, at vi kom igennem transfervinduet med en historisk svingdør, som vi klarede. Og nu er vi med i de tre turneringer, som vi skal være. Vi er i et tæt program, og ikke alt blev ramt mildt sagt, hvilket det heller ikke blev i Kolding. Men vi er videre, og det er vi ret sikkert, selvom det var en kedelig fodboldkamp i dag, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet og den skrevne presse.
FC København har en enkelt kamp tilbage, inden man går på juleferie. Det er torsdag i næste uge, hvor man møder Rapid Wien i Conference Leagues ligaspil.

TransferLIVE: FCM udlejer back til Superliga-klub

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

– Det virker bare lidt mærkeligt

Kold krig i ni måneder

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Afviste kæmpeskifte – ville hellere til Vejle

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Solgt fra AGF – dansker bomber løs

Martin Jørgensen scorer nyt job

Kun sådan giver FCK’s vilde Moukoko-køb mening

Voldsomt: Ajax smider dansker og 6 andre af holdet

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer

Taler ud om FCM-tid: ‘Forholdsvis genialt’

‘Victor Kristiansen kan ende i Sunderland’

‘En gennemsnitlig målmand’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

De dropper Højlund

Skandale! Transfer-finte skal forbydes i Danmark

Lægetjek booket – enige om kongeløn

Nu kommenterer han vildt Rasmus Falk-rygte

Husker du? Mathew Ryan meldte afbud til FCK-kampe

Av, av, av, Brøndby: ‘Massive udfordringer’

Mikael Anderson smadrer transferrekord

AGF-millioner på vej?

Bundesliga-angriber flytter til Århus

Delaney spillede nøglerolle

Flick ændrer Roony Bardghji-plan

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Bekræftet: Henter Andrew Hjulsager

– Det ville da være meget, meget underligt

Klar opfordring til ny FCK-stjerne

Paul Pogba gør comeback i danskerklub

Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold

Afslører vanvittig kontrakt

Hemmeligt dokument: Slår FCK og FCM’s gigantsalg

Klopp afslører: Sagde nej til kæmpe job

‘Sensationel sommer’ – ny kæmpetransfer nærmer sig

‘Mads Hermansen kan være på vej til West Ham’

Afsløring: Engelsk storklub vil have dansker

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

Makreller vinder derby i Göteborg

Supercomputer: FCK’s guldchancer øges med 3%

Dortmund-chef: Moukokos udvikling er gået i stå

Ellevild FCK-boss: En meget spændende transfer

FC København køber Youssoufa Moukoko

Tror, at FCN kan slå egen transferrekord i Danmark

Young Lions i finalefest mod Tyskland

Glæder sig: Ingen har glemt den dommedagstackling

Afsløring: Byder på FC Nordsjælland-profil

Serie A-spiller risikerer fire års karantæne