I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Den tidligere træner mener, at OB har gjort sig et kæmpe scoop.



OB går igen på rov i tysk fodbold og henter den finske landsholdsspiller Anssi Suhonen fra Hamburger SV ind som forstærkning til midtbanen. Det har den store tyske avis BILD skrevet fredag formiddag. 

25-årige Anssi Suhonen er et ganske ubeskrevet blad blandt danske fodboldfans, men en, der kender finnen indgående, er engelske Martin Foyston.

Martin Foyston var assistenttræner for Finlands U21-landshold i 2021, da Anssi Suhonen spillede for mandskabet, og i sommeren 2025 blev de to genforenet. Englænderen var da cheftræner i Östers IF og hentede midtbanemanden ind som forstærkning til Allsvenskan-holdet. 

Da Tipsbladet tirsdag fanger Martin Foyston på en telefonforbindelse fra Göteborg, lægger han ikke skjul på, hvor stor fan han er af den kommende OB-spiller. 

– Der er et ord, som man bruger i Finland, og som ikke kan oversættes. Det er sisu. Hvis man googler det, vil du finde ud af alt, hvad du skal vide om Anssi Suhonen, indleder Martin Foyston og tilføjer: 

– Han har utroligt mod. Han giver aldrig op, uanset hvad. Selv hvis holdet har mistet alt håb, vil han være den sidste til at miste modet, for det gør han aldrig. Han er en af de bedste spillere, jeg nogensinde har arbejdet med. Og ikke alene er han en fantastisk fodboldspiller, han er også et fantastisk menneske.

Hvis Odense er holdet, der henter ham, har de gjort en virkelig, virkelig fantastisk transfer. For hvis det ikke var for noget uheld tidligere i karrieren med skader, tror jeg, at han ville spille fast i Bundesligaen nu. Han er i sandhed en topspiller.

Inden Tipsbladet færdiggjort det opfølgende spørgsmål, om hvordan han vil passe ind i Alexander Zornigers karakteristiske spillestil, afbryder Martin Foyston.

I OB skal han spille for den tidligere RB Leipzig-træner Alexander… 

Årh, han vil passe helt perfekt ind så! Hvis jeg skulle vælge et hold til Anssi, skulle det være et hold, hvor man aldrig stopper. For han stopper aldrig. Selv når han ligner en, der ikke har mere i tanken, er der altid lidt mere tilbage, lyder det. 

‘Han har hele pakken’

Anssi Suhonen kommer som nævnt til OB fra HSV, der hentede ham i finsk fodbold i en ung alder, og hvor han står noteret for 52 førsteholdskampe. Derfor var det også lidt overraskende, at han i sommer skiftede til Östers IF på en lejeaftale. 

Det skyldtes ikke mindst forbindelsen med Martin Foyston, men også at hans seneste år har været plaget af skader. 

Mens Anssi Suhonen havde flere andre muligheder end Östers, var den engelske træner ellevild med udsigten over at blive genforenet.  

– Da jeg arbejdede med ham på U21-landsholdet, så jeg en spiller med fantastisk tekniske evner. Den her fyr kan virkelig drible. Han tilpasser sit spil til holdet og til, hvad træneren vil have, men han har utrolig teknik, han kan drible, han kan løbe, han kan score, og han afleverer fantastisk. Han har faktisk hele pakken, siger Martin Foyston og tilføjer, at signingen føltes som at vinde i lotteriet. 

De to nåede dog kun at arbejde sammen i Östers IF i et par måneder, før cheftræneren blev fyret. Men i den forbindelse viste Anssi Suhonen sine menneskelige kvaliteter, husker englænderen. 

– Da jeg blev fyret i Östers, sendte han mig sin finske landsholdstrøje. Der er ikke mange spillere, der tænker på sådan noget, men hans menneskelige side er bare fantastisk. Han går virkelig op i sine medmennesker, og jeg tror, at Odense – hvis de henter ham – får en fantastisk spiller, siger Martin Foyston og tilføjer: 

– Han bliver en fanfavorit. Det er jeg stensikker på. 






VM-LIVE: Drama – raser mod egne stjerner




LIVE

TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Afslører vilde kontraktdetaljer

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Usikker på Chido Obi-transfer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Holland – Marokko

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Brasilien – Japan

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet