OB går igen på rov i tysk fodbold og henter den finske landsholdsspiller Anssi Suhonen fra Hamburger SV ind som forstærkning til midtbanen. Det har den store tyske avis BILD skrevet fredag formiddag.
25-årige Anssi Suhonen er et ganske ubeskrevet blad blandt danske fodboldfans, men en, der kender finnen indgående, er engelske Martin Foyston.
Martin Foyston var assistenttræner for Finlands U21-landshold i 2021, da Anssi Suhonen spillede for mandskabet, og i sommeren 2025 blev de to genforenet. Englænderen var da cheftræner i Östers IF og hentede midtbanemanden ind som forstærkning til Allsvenskan-holdet.
Da Tipsbladet tirsdag fanger Martin Foyston på en telefonforbindelse fra Göteborg, lægger han ikke skjul på, hvor stor fan han er af den kommende OB-spiller.
– Der er et ord, som man bruger i Finland, og som ikke kan oversættes. Det er sisu. Hvis man googler det, vil du finde ud af alt, hvad du skal vide om Anssi Suhonen, indleder Martin Foyston og tilføjer:
– Han har utroligt mod. Han giver aldrig op, uanset hvad. Selv hvis holdet har mistet alt håb, vil han være den sidste til at miste modet, for det gør han aldrig. Han er en af de bedste spillere, jeg nogensinde har arbejdet med. Og ikke alene er han en fantastisk fodboldspiller, han er også et fantastisk menneske.
– Hvis Odense er holdet, der henter ham, har de gjort en virkelig, virkelig fantastisk transfer. For hvis det ikke var for noget uheld tidligere i karrieren med skader, tror jeg, at han ville spille fast i Bundesligaen nu. Han er i sandhed en topspiller.
Inden Tipsbladet færdiggjort det opfølgende spørgsmål, om hvordan han vil passe ind i Alexander Zornigers karakteristiske spillestil, afbryder Martin Foyston.
I OB skal han spille for den tidligere RB Leipzig-træner Alexander…
– Årh, han vil passe helt perfekt ind så! Hvis jeg skulle vælge et hold til Anssi, skulle det være et hold, hvor man aldrig stopper. For han stopper aldrig. Selv når han ligner en, der ikke har mere i tanken, er der altid lidt mere tilbage, lyder det.

‘Han har hele pakken’
Anssi Suhonen kommer som nævnt til OB fra HSV, der hentede ham i finsk fodbold i en ung alder, og hvor han står noteret for 52 førsteholdskampe. Derfor var det også lidt overraskende, at han i sommer skiftede til Östers IF på en lejeaftale.
Det skyldtes ikke mindst forbindelsen med Martin Foyston, men også at hans seneste år har været plaget af skader.
Mens Anssi Suhonen havde flere andre muligheder end Östers, var den engelske træner ellevild med udsigten over at blive genforenet.
– Da jeg arbejdede med ham på U21-landsholdet, så jeg en spiller med fantastisk tekniske evner. Den her fyr kan virkelig drible. Han tilpasser sit spil til holdet og til, hvad træneren vil have, men han har utrolig teknik, han kan drible, han kan løbe, han kan score, og han afleverer fantastisk. Han har faktisk hele pakken, siger Martin Foyston og tilføjer, at signingen føltes som at vinde i lotteriet.
De to nåede dog kun at arbejde sammen i Östers IF i et par måneder, før cheftræneren blev fyret. Men i den forbindelse viste Anssi Suhonen sine menneskelige kvaliteter, husker englænderen.
– Da jeg blev fyret i Östers, sendte han mig sin finske landsholdstrøje. Der er ikke mange spillere, der tænker på sådan noget, men hans menneskelige side er bare fantastisk. Han går virkelig op i sine medmennesker, og jeg tror, at Odense – hvis de henter ham – får en fantastisk spiller, siger Martin Foyston og tilføjer:
– Han bliver en fanfavorit. Det er jeg stensikker på.
LIVE
Superliga-LIVE: AGF mangler profiler igen
NYHEDER
Werge: ‘Dét er skuffende, FCM’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Enggård skifter i rekordtransfer
AVIS
FC Midtjylland-spiller tæt på skifte
NYHEDER
‘Den ene hjerneblødning efter den anden’
AVIS
FC København-emne tæt på skifte til 40 millioner
STORT INTERVIEW
Mads Junker: Derfor stoppede jeg på TV 2
LIVE
TransferLIVE: Vender hjem til Superligaen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne imponeret af 18-årig løbekonge
MEDIE
FC København-stjerne afviser storklub
Jeff Bezos bliver medejer af Liverpool
EKSPERT
Køb ham, FCK!
EKSKLUSIVT
Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Sensation i Norge: ‘Han smadrer rekorden!’
HELT VILDT
Bekræfter: Denis Vavro smidt ud af truppen
Han gjorde det onde ved AGF
EKSKLUSIVT
‘Fantastisk år’: Er han Silkeborgs nye angriber?
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Kristian Pedersen
TIPSBLADETS DOM
Ham må I ikke sælge, FC Midtjylland!
MEDIE
Transferdrama – Højbjerg straffet i Marseille
Han bliver i FCM, siger Mike Tullberg
MEDIE
Brøndby-spiller skal til lægetjek fredag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer Ousmane Sow
MEDIE
FC København vil hente tidligere stjerne
NYHEDER
Afslører: Skifter til Danmark efter denne kamp
Nørgaard fremhæver Brøndby-stjerne: ‘En maskine’
NYHEDER
Jubler over muligt Brøndby-exit: ‘Stort!’
AVIS
Manchester United forbereder ‘chokbud’
OPTAKT
Viborg FF – AGF
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? Flere klubber forhører sig
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Laudrup i svime: ‘Han kan blive en kultfigur’
STORT INTERVIEW