Ingvartsen og Tverskov rykker til San Diego i 2025

FC Nordsjælland bekræfter nu, at Marcus Ingvartsen og Jeppe Tverskov i januar 2025 fortsætter karrieren i San Diego FC.



Som Tipsbladet tidligere tirsdag kunne afsløre, skifter Marcus Ingvartsen og Jeppe Tverskov fra årsskiftet fra FC Nordsjælland til søsterklubben San Diego FC. 

Det bekræfter FC Nordsjælland på klubbens hjemmeside. 

– Det har været et klart mål for dem begge at bidrage til at styrke FCN og samtidig spille sig selv i en position til at få drømmen om et udlandsskifte opfyldt derefter. Derfor er det glædeligt, at de nu har valgt, at deres næste eventyr skal udfolde sig ved at blive i vores organisation og bidrage til opbygningen af akademiet og holdet i San Diego, hvilket også vil styrke FCN på længere sigt, siger Flemming Pedersen, teknisk direktør i Right to Dream. 

Marcus Ingvartsen ser frem til den nye udfordring fra årsskiftet. 

– Det er rart at have fået fremtiden på plads, og så er det ellers bare fuld fokus på det, der sker her i FC Nordsjælland. Vi er i gang med en spændende sæson, hvor vi stadig har sjove ting at spille for. Vi skal gå fuldt ud efter pokalen og holde os til i toppen af Superligaen og se, hvad det kan blive til – personligt vil jeg meget gerne spille europæisk fodbold igen til efteråret, så det går vi efter. Nu er alt det praktiske på plads for 2025, og så er fokus ellers rettet mod FC Nordsjælland indtil da, siger Marcus Ingvartsen. 

Jeppe Tverskov glæder sig til at prøve sig af i udlandet. 

– Det bliver et spændende eventyr, og det er selvfølgelig også noget, jeg glæder mig til, når den tid kommer. Jeg har spillet rigtig mange år i Superligaen, og jeg synes stadig, at det er fedt at træde ind på de danske stadions, men jeg tror også, at det bliver sjovt at opleve andre dele af fodboldverdenen, lyder det fra Jeppe Tverskov. 

Fra januar 2025 har San Diego FC en plads i USA's bedste række, MLS, og dette har altså tiltrukket Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen til at tage turen over Atlanterhavet. 

28-årige Marcus Ingvartsen kom til FC Nordsjælland fra Mainz 05 i sommer, mens 31-årige Jeppe Tverskov i samme transfervindue rykkede fra OB til FC Nordsjælland på en fri transfer. 

Om et lille års tid er de dog begge fortid i Superligaen, når der venter et nyt eventyr i USA. 







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’