Brøndby IF måtte nøjes med et point mod Randers FC på hjemmebane søndag, og det skete efter en højst dramatisk – og ikke mindst omdiskuteret – udligning i overtiden fra kronjyderne.
Her stødte værternes målmand, Thomas Mikkelsen, sammen med kronjydernes Daniel Høegh i en duel i feltet og kom til skade, men der blev ikke fløjtet for frispark til målmanden, og i stedet kunne Björn Kopplin på flot vis sende et langskud i et tomt mål.
Og den situation får Stig Tøfting til at komme med et opråb i Onside på Viaplay. Han vil nemlig have en klar linje for, hvad der skal dømmes i lignende situationer.
– For ganske kort tid siden så vi et straffespark blive dømt på Brøndby Stadion, hvor to spillere [Andreas Maxsø og Erik Sviatchenko, red.] hopper op efter bolden. Der bliver dømt et straffespark. Her har vi en målmand, der bokser bolden væk, og en modstander, der hopper ind i målmanden, men der bliver ikke dømt noget.
– Så jeg gentager mig selv for 117. gang, og siger, at vi kommer til at diskutere de her kendelser hver evig eneste gang, fordi i den ene kamp giver den noget, og i den anden kamp giver den ikke noget. Jeg savner bare, at der er en klokkeklar linje på, hvordan de dømmes, men det er et dommerskøn, og nu var dommerskønnet fra VAR-bilen, at de ikke skulle blande sig, og Morten Krogh dømte ikke noget inde på banen. Og næste runde så bliver der fløjtet for det, siger Stig Tøfting i Viaplay.
I videoafspilleren øverst i artiklen kan du se situationen med Thomas Mikkelsen og Daniel Høegh samt høre Stig Tøfting og Per Frimanns syn på situationen.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER