Ivan Prelec: Derfor er jeg tilbage i Vejle

Nye ejere og ændringer i den sportslige sektor overbeviste kroaten Ivan Prelec om en retur til Vejle.



For under et år siden meddelte Vejle Boldklub, at Ivan Prelec havde opsagt sin stilling som cheftræner i klubben efter ni nederlag i træk i Superligaens ni første runder.

I juni kunne klubben efter at have sikret sig overlevelse i Superligaen så annoncere, at Prelec var tilbage i klubben som ny cheftræner.

Og der er sket meget, siden kroaten senest var i klubben, vurderer han forud for Vejles sæsonpremiere søndag mod Randers.

– Det er en god følelse at være tilbage. Det er et andet miljø end i min første periode og et helt andet setup.

– Der er sket ændringer i alt fra ejerkreds til den sportslige sektor, hvor vi nu alle er på bølgelængde i forhold til, hvad vi vil, hvordan vi vil gøre det, og hvilke fremskridt vi vil se.

– Vi ved, at denne sæson bliver svær på grund af alle disse ændringer, og vi ved, hvilke udfordringer vi vil møde, og alle er på samme side, siger Prelec.

Ejerskifte har skabt ro i Vejle

Der er kommet to nye trænerassistenter i form af Morten Bisgaard, der er kommet til fra FCK, og kroaten Marijo Jovic, der er kommet til fra norsk fodbold.

Samtidig er Steffen Kielstrup trådt tilbage i assistentrollen, efter at han sensationelt førte holdet til overlevelse i foråret.

I februar kom Vejle på danske hænder, da moldoviske Andrew Zolotko solgte sine aktier i klubben til en række lokale investorer. Ejerskiftet har skabt den nødvendige ro, mener Prelec.

– Jeg var tilfreds med mange ting i Vejle, men i den specifikke situation med den gamle ejerkreds, der havde prøvet at sælge klubben i halvandet år, var det ikke muligt at have en klar retning med klubben. Det var svært at have de arbejdsbetingelser.

– Efter opholdet i Vejle følte jeg stadig ikke, at mit arbejde i klubben var færdig eller afsluttet på den måde, som jeg gerne ville have det, men der var brug for en anden person til at bringe ny energi til omklædningsrummet, siger han.

Travlt transfervindue

Tilgangen af Vejles sportsdirektør, Mikkel Hemmersam, har haft en stor betydning for Prelec, der også selv har haft indflydelse på, hvilke spillere klubben har hentet ind.

Vejle har denne sommer hentet blandt andre Andrew Hjulsager, Mikkel Duelund, Christian Sørensen, Lasse Nielsen og Wahid Faghir.

– Det er et holdarbejde, når vi henter nye spillere. Jeg er fuldt involveret i det daglige arbejde, og det er hele trænerstaben.

– Når vi bringer nye spillere ind nu, så er det profiler, som vi virkelig gerne vil have, og som kan hjælpe os med at implementere den spillestil, som vi gerne vil have, siger han.

Selv om Prelec er tilbage, skal man ikke nødvendigvis regne med at se den samme henholdende spillestil, som han praktiserede fra 2022 til 2024 i klubben.

– Vi har andre redskaber i vores hænder end sidst, så spillestilen er forbundet med det, siger han.

Søndag står Prelec over for sin første store test, når Vejle indleder superligasæsonen med et besøg fra Randers.

– Jeg er meget spændt på det første opgør. Vi ser frem til at se, hvilket udtryk vi kommer ud med, når man tænker på alle de ændringer, der har været.

– Vi ved, at det bliver et svært opgør, fordi Randers har en fast plan og har været fasttømret i en længere periode. For os handler det om at få implementeret alt det, vi har trænet, og så ser vi på, hvilket niveau vi bringer, siger Prelec.

/ritzau/



Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Raser over dansk stjerne

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

‘Den værste transfer nogensinde’

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Det har taget røven på Steve Cooper

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Her er planen for januars transfervindue

– Han har været en decideret atombombe

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

City-ejer sælger klub

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Brøndby-stjerne med stor donation

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Eriksen med kontant udmelding

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Det er til dumpekarakter

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Benhård transfermelding

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub