For under et år siden meddelte Vejle Boldklub, at Ivan Prelec havde opsagt sin stilling som cheftræner i klubben efter ni nederlag i træk i Superligaens ni første runder.
I juni kunne klubben efter at have sikret sig overlevelse i Superligaen så annoncere, at Prelec var tilbage i klubben som ny cheftræner.
Og der er sket meget, siden kroaten senest var i klubben, vurderer han forud for Vejles sæsonpremiere søndag mod Randers.
– Det er en god følelse at være tilbage. Det er et andet miljø end i min første periode og et helt andet setup.
– Der er sket ændringer i alt fra ejerkreds til den sportslige sektor, hvor vi nu alle er på bølgelængde i forhold til, hvad vi vil, hvordan vi vil gøre det, og hvilke fremskridt vi vil se.
– Vi ved, at denne sæson bliver svær på grund af alle disse ændringer, og vi ved, hvilke udfordringer vi vil møde, og alle er på samme side, siger Prelec.
Ejerskifte har skabt ro i Vejle
Der er kommet to nye trænerassistenter i form af Morten Bisgaard, der er kommet til fra FCK, og kroaten Marijo Jovic, der er kommet til fra norsk fodbold.
Samtidig er Steffen Kielstrup trådt tilbage i assistentrollen, efter at han sensationelt førte holdet til overlevelse i foråret.
I februar kom Vejle på danske hænder, da moldoviske Andrew Zolotko solgte sine aktier i klubben til en række lokale investorer. Ejerskiftet har skabt den nødvendige ro, mener Prelec.
– Jeg var tilfreds med mange ting i Vejle, men i den specifikke situation med den gamle ejerkreds, der havde prøvet at sælge klubben i halvandet år, var det ikke muligt at have en klar retning med klubben. Det var svært at have de arbejdsbetingelser.
– Efter opholdet i Vejle følte jeg stadig ikke, at mit arbejde i klubben var færdig eller afsluttet på den måde, som jeg gerne ville have det, men der var brug for en anden person til at bringe ny energi til omklædningsrummet, siger han.
Travlt transfervindue
Tilgangen af Vejles sportsdirektør, Mikkel Hemmersam, har haft en stor betydning for Prelec, der også selv har haft indflydelse på, hvilke spillere klubben har hentet ind.
Vejle har denne sommer hentet blandt andre Andrew Hjulsager, Mikkel Duelund, Christian Sørensen, Lasse Nielsen og Wahid Faghir.
– Det er et holdarbejde, når vi henter nye spillere. Jeg er fuldt involveret i det daglige arbejde, og det er hele trænerstaben.
– Når vi bringer nye spillere ind nu, så er det profiler, som vi virkelig gerne vil have, og som kan hjælpe os med at implementere den spillestil, som vi gerne vil have, siger han.
Selv om Prelec er tilbage, skal man ikke nødvendigvis regne med at se den samme henholdende spillestil, som han praktiserede fra 2022 til 2024 i klubben.
– Vi har andre redskaber i vores hænder end sidst, så spillestilen er forbundet med det, siger han.
Søndag står Prelec over for sin første store test, når Vejle indleder superligasæsonen med et besøg fra Randers.
– Jeg er meget spændt på det første opgør. Vi ser frem til at se, hvilket udtryk vi kommer ud med, når man tænker på alle de ændringer, der har været.
– Vi ved, at det bliver et svært opgør, fordi Randers har en fast plan og har været fasttømret i en længere periode. For os handler det om at få implementeret alt det, vi har trænet, og så ser vi på, hvilket niveau vi bringer, siger Prelec.
/ritzau/

TransferLIVE: PL-klub vil ikke hente Eriksen

Van der Vaart sviner dansker til: Han er ubrugelig

Superliga-panik? Disse 10 spillere er gratis

Klapper i om FC København-rygte – tæt på skifte

‘Klubberne er bange for ham’

Superliga-klubber jagter svensker

Revser Brøndby: ‘Dårlige beslutninger’

Topchef stopper i FC Midtjylland

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Tog United-stjerne til Danmark: Vi er gode venner

Stor transfer glippede: Han stak af i kaffepausen

Chok: Han kan overtage fra ten Hag og Mourinho

Roony Bardghji : ‘Det passer overhovedet ikke’

Hård kritik af Superliga-klub: ‘De er for nærige’

Eriksen har været i dialog med denne klub

Bekræfter forhandlinger med Brøndby

‘Frank overvejede at droppe trænerkarrieren’

Dansk chokfyring: ‘Døden skal jo have en årsag’

Han skal væk fra Superligaklub

Ekstrem Tullberg: Jeg har aldrig drukket alkohol

Tog kvælertag på spiller – straffes

Afviser Christian Eriksen-mulighed

Afsløring: Boysen og Tange køber dansk klub

Imponeret over Superliga-komet

AGF-direktør: Derfor sælger vi Mads Emil Madsen

Mads Emil Madsen bankede på CV’s dør

Reagerer på transfervinduet: ‘Historisk’

FCK-profil ryster ikke i bukserne over Yamal

Farzam Abolhosseini fremhæver Brøndby-salg: Vildt!

Brian Riemer jubler over Rasmus Højlund

Dygtig spiller, FCK – kan stort set det hele

På vej til OB? ‘God spiller – ham kender jeg godt’

Afsløring: Brøndby kun garanteret 15 millioner

Afsløring: Har forsøgt at hente Superliga-angriber

Farvel Ederson – goddag Donnarumma

Jubler over stor Brøndby-transfer

Brøndby IF – FC Midtjylland

Skal væk – besøgte Brøndby Stadion

Afsløring: Cypriotisk klub henter 17-årig dansker

Brøndby-boss: Derfor sælger vi Clement Bischoff

Victor Jensen ude i flere måneder

Drama i Oakland: Mexicos lejr plyndret

Vuelta-rytter raser: ‘Vi er i fare!’

Vingegaard slår fast: Det er slut med det

Han kunne have været død

Målfest i Cornwall

Eksperter kårer Superligaens bedste transfervindue

Ajax præsenterer Kasper Dolberg

Disse Superliga-spillere er fortsat på klubjagt

Afsløring: Kasper Dolberg på plads i Ajax

Revser storklub

Særlig aftale i pausen: Forlader Danmark

Afsløring: Choktransfer på plads – her er prisen

Ajax jagter dansk Dolberg-alternativ

Jonas Vingegaard tilbage i førertrøjen