Brøndby ligger i denne sæson og kæmper i den tunge ende i Superligaen, men hvor spillet på banen halter, så ser det noget bedre ud udenfor banen.
På den økonomiske del befinder Brøndby sig nemlig i topfeltet af dansk fodbold, kun overgået af FC København og FC Midtjylland, hvor sidstnævnte er en klub, man håber at komme op på siden af med Global Football Holdings (GFH) indtræden.
Nu sætter Brøndbys bestyrelsesformand ord på, hvor stort Brøndbys årlige budget er. Tipsbladet skrev tidligere i efteråret, at Brøndbys spillerbudget lød på 85 millioner kroner, hvilket rangerede klubben tredjehøjest. Nu afslører Jan Bech Andersen i et interview med Ekstra Bladet, at klubbens budget er omkring 100 millioner kroner om året.
Det gør han i forbindelse med et interview omkring sit engagement i cykelholdet Restaurant SuRi-Carl Ras, hvor han er én af tre primære sponsorer.
– Det er promiller, vi snakker om. Vores budget er mellem 3-4 millioner kroner, hvorimod det i fodboldklubben er omkring 100 millioner om året, forklarer han.
Dette må man formode blot vil stige i den nærmeste fremtid, når GFH for alvor kommer på plads i klubben. Her er der lovet investeringer i spillere i januar, hvilket blot vil øge budgettet yderligere.
Budgettet er i forvejen steget en del over den seneste tid med markante spillerindkøb i Nicolai Vallys, Daniel Wass, Ohi Omoijuanfo og Sebastian Sebulonsen, som har ligget i nogenlunde samme priskategori, som FC Midtjyllands profiler. Derfor ventes der også i spænding på, hvad klubben hiver op af ærmet i spillerindkøb i denne måned.
I samme interview kommer Jan Bech ligeledes ind på, at fodboldspillere er mere forkælet end cykelryttere.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER