Jan Bech afslører: Så stort er Brøndbys budget

Brøndbys bestyrelsesformand sætter ord på, hvor store pengene er i klubben sammenlignet med hans cykelprojekt.



Brøndby ligger i denne sæson og kæmper i den tunge ende i Superligaen, men hvor spillet på banen halter, så ser det noget bedre ud udenfor banen.

På den økonomiske del befinder Brøndby sig nemlig i topfeltet af dansk fodbold, kun overgået af FC København og FC Midtjylland, hvor sidstnævnte er en klub, man håber at komme op på siden af med Global Football Holdings (GFH) indtræden. 

Nu sætter Brøndbys bestyrelsesformand ord på, hvor stort Brøndbys årlige budget er. Tipsbladet skrev tidligere i efteråret, at Brøndbys spillerbudget lød på 85 millioner kroner, hvilket rangerede klubben tredjehøjest. Nu afslører Jan Bech Andersen i et interview med Ekstra Bladet, at klubbens budget er omkring 100 millioner kroner om året. 

Det gør han i forbindelse med et interview omkring sit engagement i cykelholdet Restaurant SuRi-Carl Ras, hvor han er én af tre primære sponsorer.

– Det er promiller, vi snakker om. Vores budget er mellem 3-4 millioner kroner, hvorimod det i fodboldklubben er omkring 100 millioner om året, forklarer han.

Dette må man formode blot vil stige i den nærmeste fremtid, når GFH for alvor kommer på plads i klubben. Her er der lovet investeringer i spillere i januar, hvilket blot vil øge budgettet yderligere. 

Budgettet er i forvejen steget en del over den seneste tid med markante spillerindkøb i Nicolai Vallys, Daniel Wass, Ohi Omoijuanfo og Sebastian Sebulonsen, som har ligget i nogenlunde samme priskategori, som FC Midtjyllands profiler. Derfor ventes der også i spænding på, hvad klubben hiver op af ærmet i spillerindkøb i denne måned.

I samme interview kommer Jan Bech ligeledes ind på, at fodboldspillere er mere forkælet end cykelryttere.






VM-LIVE: Drama – raser mod egne stjerner




LIVE

TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zorniger fremhæver transfervindue

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brasilien – Japan

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub