Hvordan håndterer Superliga-klubberne det kolde, korte januartransfervindue?
En god indikation er den måde, klubberne plejer at gøre, for selvom der naturligvis er forskel fra år år, kan man se tydelige forskelle i den måde, klubber køber og sælger på, og hvem de går efter i januar måned.
Vi ser også på, hvilken januarhandel der har været klubbens bedste i Superliga-æraen.
I dag har vi OB i den varme stol, og som så ofte før rammer fynboerne en januar måned og en vinterpause, hvor de er bagud på point i Superligaen.
Fakta
Spillere ind i januar seneste fem transfervinduer: 16
Spillere ud i januar seneste fem transfervinduer: 17
Største spillersalg i vinteren: Djiby Fall til Lokomotiv Moskva i 2009, solgt for 25 millioner kroner (efter det danske transfervindue var lukket)
Største køb i januar: Djiby Fall, købt i Al-Ain i 2008 for 7,5 millioner kroner
Strategi: Kvalitet og plads til talenterne frem for lottokuponer
Sådan griber de normalt januar an
OB har rygte for at være en af de mere afdæmpede klubber på transfermarkedet gennem efterhånden mange år, men i januar sker der faktisk mere end i en del andre Superliga-klubber.
Man hentede Bashkim Kadrii på fri transfer for et års tid siden, og man mærker, at klubben trods alt har haft et budget i omegnen af Superligaens sjette- og syvendeplads og dermed har en del flere penge til rådighed end de sædvanlige bundhold.
Fynboerne er dog mere tilbageholdende end de mest aktive i Superligaen, en kurs der giver mening set i det lys, at OB satser på at få flere egenudviklede spillere arbejdet ind i startopstillingen og førsteholdstruppen, noget OB har større held med i dag end for fem-syv år siden.
Derfor føler man sig heller ikke kaldet til de store økonomiske eksperimenter i januar men lægger de større beløb om sommeren.
Med den ny fodbolddirektør Björn Wennström, der formelt har været OB’er fra nytår, skal det blive interessant at se, om der også følger mere aktivitet, eller om OB fortsat sigter efter at være en af de mere tilbageholdende klubber i Superligaen i de kommende år.

Bedste januarhandel
Sten Grytebust fra Aalesund på fri transfer i 2016
Der er en del gode spillere at vælge mellem i januar for OB, der hentede Djiby Fall i januar 2008 og solgt ham meget dyrt til Rusland et par år senere.
Også Kenneth Zohore er et fint bud, men vi ender med at sige keeperen Sten Grytebust.
Nordmanden har i sin tid i Danmark vundet Det Gyldne Bur to gange, og at han skiftede til FC København på fri transfer gør ikke så meget igen, når afløseren Oliver Christensen også viste sig at være en dygtig målmand.
Fra et råt markedsperspektiv havde det naturligvis været bedre for OB at få solgt den reaktionsstærke nordmand, men bidraget efter en fri transfer fra Norge gør ham til en topsigning.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE